Noel Baba, Başka Kapıya..!

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Gündem sıcak, hava buz kesiyor.
Kudüs, İsrail, Filistin, ABD gibi dış gündem ile iç malum gündem.
Bir taraftan da 2017 yılına veda etmek üzereyiz.
Aralık ayının son haftası içerisindeyiz ve bu seneki miladi yıl bitti bitecek.
Dünyayı yılbaşı etkinlikleri sardı. Muhtemelen oteller, eğlence merkezleri, AVM'ler, bazı belediyeler, günler hatta haftalar öncesi hazırlıklarını yaptılar; dört gözle bekliyorlar.
Müslüman dünyanın sınavları yetmiyormuş gibi bir de yılbaşı kutlamaları ve Noel Baba diye kültürümüze sonradan gir/ydirilmeye çalışılan sınavımız var.
Batı kültürünün tesiriyle bir zamanlar revaçta olan yeni yıl kutlamaları artık öz kültürümüze yönelik yapılan çalışmalarla TV'lerde bile yeterince izleyici bulamamaktadır.
Ya yılbaşıyla birlikte adı geçen Noel Baba'ya ne dersiniz?
Adı, tipi ve giyimi çok sempatik.
Özellikle hediye severlere, çocuklara…
Aslında Noel Baba, bir masal figürü, 20'nci yüzyılın tüketim kültürünün icat ettiği en başarılı reklam karakteridir.
Diğer İslam ülkeleri ne yaparlar bilmiyoruz ama Türkiye'de Noel Baba'nın pabucu çoktan dama atıldı. Hem "baba" bile dememiz bize yakışmaz, dilimize dokunur.
Ancak istismara açık bir karakter.
İşte size istismarı gözler önüne seren birbirinden çarpıcı iki gazete haberi:
Terör örgütü PKK/PYD, Suriye'nin Rakka kentinde Amerikan askerlerine hediye dağıtan teröristler, Noel Baba kıyafetleriyle görüntülendi.
Amerika'nın verdiği silah ve mühimmatlarla ayakta duran terör örgütü, bölgedeki Amerikan askerlerinin gözüne girmek için elinden geleni yapıyor. Noel nedeniyle giydikleri özel kıyafetlerle Amerika askerlerine hediye dağıtan teröristler, o anlarda objektiflere böyle yansıdı.(Yen Akit Gazetesi, 27 Aralık 2017)
İngiltere'de 6 yaşındaki Alfie, 2013'ün Aralık ayında yaşlı ve gür beyaz sakallı bir Müslüman olan Hüseyin'i aşağı doğru yürürken gördü. Küçük çocuğun kendisine 'Santa' diye seslendiğini duyunca geri dönen Hüseyin, ailesinden izin alarak Alfie'ye biraz para verdi. Bu jestiyle birlikte küçük çocuk, Hüseyin'in 'Noel Baba' olduğuna inandı.
Santa Claus ya da Türkiye'de daha yaygın bilinen adıyla 'Noel Baba' sanılan Hüseyin 4 yıldır Alfie ile 13 yaşındaki ablası Hayley'e Noel zamanında hediye götürüyor. 
Sputnik'in aktardığına göre, olayın tanığı olan aile dostu bir fotoğrafçının bu yıl bir Facebook grubunda paylaştığı mesaj sonrası İngiltere'nin kalbini kazanan Hüseyin'in soyadı açıklanmadı ancak yüzlerce teşekkür mesajının yanı sıra, çocuklara yaptığı jest nedeniyle kendisine ulaştırılması için iki çuval hediye gönderildi.
Alfie'nin annesi Tracy Ashford-Rose, BuzzFeed sitesine yaptığı açıklamada evlerinin önünden geçen Hüseyin'i gören oğlunun heyecanlanarak kendisine 'Bak Noel Baba' diye bağırdığını anlattı. "Alfie'yi duyan yaşlı adam geri dönerek kapıyı çaldı ve küçük oğlumun onu Noel Baba sanması nedeniyle hediye vermeden geçemeyeceğini söyledi" diyen Rose, Hüseyin'in doğum günlerinde de çocukları mutlaka ziyaret ettiğini söyledi.
Hikayeyi Facebook'ta paylaşan aile dostu Amanda Taylor, Alfie'nin bir insanın derisinin rengini ya da kıyafetlerini değil kalbini gördüğünü, Hüseyin'in ise inancına uygun olmamasına rağmen tüm bunları küçük bir çocuk için yaptığını söyledi. (Yeni Şafak Gazetesi, 28 Aralık 2017)
Yukarda ki iki haberle ilgili yorum sizin.
Biz sadece yazımızın başlığını vurgulayalım:
"Noel Baba, başka kapıya, başka kapıya…"
Son olarak size sempatik birkaç yılbaşı mesajı:
2017 yılı acılarımızla, sevinçlerimizle geride kalacak. 2018 daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizinle olsun. Mutlu Yıllar!!
Mutluluk bankasının sevgi şubesinde, 2018 no'lu hesabınıza, 365 gün daha yatırılmıştır. Mutlu bir şekilde harcamanız dileğiyle.. MUTLU YILLAR...
 Mutluluk yağmurları altında şemsiyesiz kalman dileğiyle...Nice mutlu yıllara.
2018 yılında neşeniz, sağlığınız, mutluluğunuz ve huzurunuz eksik olmasın. Nice güzel yıllara.