Şehit Ramazan Bozdağ’ın Ardından

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Çorum kamuoyunca malum.

Ramazan Bozdağ, Ağrı/Doğubayazıt Uzunyazı köyünde imamlık yaparken teröristlerce şehit edildi. 25 Kasım 2017 Cumartesi günü Çorum/İskilip Harun Köyü'nde toprağa verildi.

Cenazeye yoğun bir katılım vardı.

Biz o gün gidememiştik. Bir kaç gün sonra telafi edelim istedik.

Ramazan, yeni ismi Şehit Erol Olçok olan Çorum Anadolu İmam Hatip Lisesi 2012 mezunu. Kendisini tanıyan idareci ve öğretmenlerine göre sınıfının ve okulun ağırabisi imiş. Elinde tesbih, sırtında palto Kurtlar Vadisi Pusu'nun Polat'ı gibi tavırlar sergilermiş. Namı da öyleymiş. Ancak hiçbir arkadaşını ve diğer öğrencileri ezmez, idare ve öğretmenlere de saygıda kusur etmezmiş. Mezun olduktan sonra da sıkı sık arkadaşlarını ve öğretmenlerini ziyarete gelirmiş.

Son gelişinde arkadaşlarına orada yaşadığı sıkıntılardan bahsetmiş ve boyun eğmeyeceğini ifade etmiş sonra da o meşhur "öleceksek adam gibi ölelim" cümlesini kurmuş.

Ben de şehit olmadan önce ki Cuma'da okulun camisinde görmüştüm; dalgın ve düşünceli bir hali vardı.

**

İskilip/Harun Köyü'ne şehidin defninden birkaç gün sonra gittiğimizi söylemiştik.

Köye girdiğimizde koskoca bir Türk bayrağı bizi karşıladı. Şehidin yattığı mezarlığın kenarından köyün içine giriş yaptık.

Köy, o kadar sessiz ve sakindi ki hani "ölüm sessizliği" denilir ya o sinmişti adeta.  Şehidin evini gösterecek kimse yoktu sokaklarda. Herkes evine çekilmiş, tenhalığın kokusu yayılmıştı her yere. Oysa bizim bildiğimiz köy yaşantısında kış-yaz koşturmaca ve az-çok birileri bir şeylerle meşgul olurdu.

Nihayetinde şehit Ramazan'ın evini bulduk. Evin avlusuna girişte büyükçe şanlı bayrağımız asılı ve onun altından geçtik, bizi babası ve hal-i hazırda vatanı görevini yapan kardeşi karşıladı.

Söze nereden başlanabilirdi ki…

"Allah rahmet eylesin, şehitlik mertebesine erişti; herkese nasip olmaz…" diyebildik.

Babasını konuşturduk. Oğlunun okul yıllarından, görev almalarından, şehit olma haberini nasıl alışından, cenazeye yoğun ilgiden bahsetti. Yaşının otuza merdiven dayamasından(1988), askere henüz gitmediğinden(tecilli), bekarlığından söz etti.

Hatta köye son gelişinde babasına "artık askere gidiyim, gitmeden öncede sağa-sola bak; okumuş bir kız bul nişanlanayım, asker dönüşü de düğün yaparız" demiş.   

Hain teröristler bütün planları alt-üst ettiler.

Zira Ramazan Hoca'nın görev yaptığı köyün muhtarı ve bazı köylülerle arası iyi değilmiş, ajan suçlamasında bulunurlarmış.

Öyle ya da böyle Ağrı/Doğubayazıt Uzunyazı'daki  bir yıllık görev süresi hazin bir sonla bitti.

Şehit oldu.

O bölgelerin tarihinde şehit edilenler arasında yer alacak.

Ne geçti ellerine o hainlerin, katillerin.

Akıttıkları kanlarda boğulacaklar inşallah.

Boğulacak ve cehennemi boylayacaklar.

Şehitlerimiz de cennete girecek inşallah.

Mevla ahir ve akıbetlerimizi hayreylesin.

Şehit Ramazan'a Yüce Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına sabr-ı cemil diliyoruz.

Mekani cennet, şehadeti mübarek olsun.

Vesselam.