Sıcak Üzerine

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Soğukların kapımızı çalmaya başladığı bu günlerde "sıcak üzerine" bir yazı umarım iyi gelir.
Oldum olası yemeklerde soğuktan hoşlanmam. Sanırım millet olarak yemek kültürümüzde yiyecek ve içeceklerin sıcakları makbuldür.
Gelenekte de sıcağın her türlüsünü severiz ve bu deyimlerimize yansır. Sıcak kanlı, sıcak para, yüzü sıcak, sıcak saatler, sıcak yemekler gibi…
Çinliler, 40 yaşından sonra oda sıcaklığından daha soğuk olan hiçbir şeyin bedene alınmaması gerektiğine inanırlar. Soğuk yiyip içmenin içsel organları daha çok büzdüğünü düşünürlermiş.
Yağlı bir tavayı soğuk suda yıkamaya çalışın; yağlar donar ve yapışır. Aynı tavayı sıcak suda yıkarsanız yağı çözer ve uzaklaştırır.
Yerinde kullanılan hiçbir şeyden zarar gelmez. Sıcak ve para dahil.
Bir şey elde değilken/yokken, o şeyle ilgili yapacaklarımız çoktur. O nimete kavuşunca olanla yetinmez, sahip olduğumuzdan daha fazlasını isteriz bittabi..
"Paranın yüzü sıcaktır" atasözü malum. Bu sözün açıklamasında şöyle denilir:
Para çekicidir ve öyle kolayca geri çevrilemez. Çünkü paranın gücü, pek çok maddî sorunu halleder. Bu sebeple insanlar parayı görünce gevşer, ona kavuşma isteği duyar, kendisinden istenen işi de kolayca yapma eğilimi gösterir.
Yazımız girişine dönerek yemeklerde sıcak tercihinin daha yaygın olduğu/olması gerektiği görüşüne katıldığımızı belirtelim.
Türk milleti olarak bizde, belli ki aile sıcaklığının arka planında bu sıcak severliğimiz yatıyor. "Sıcak yemeksiz bir sofrada karın doymaz" derdi büyüklerimiz. Bizim kuşakta aynı şeyi düşünür.
Ülkemiz dahil tüm dünyada ayaküstü atıştırma, fast food yaygınlaştı. Soğuk yemekler da hakeza.
Neden?
Çünkü acele ve hızlı tüketim sözkonusu. Zahmetsiz, külfetsiz, albenili…
Bir yiyen pir yiyor, bir içen pir içiyor…
Hele bir de tabiatı gereği sıcak tüketilmesi gereken bazı yiyecek ve içeceklerin de soğuğu çıkarıldı ki evlere şenlik. Soğuk çay, soğuk çorba gibi…
Türk damak zevkine uygun değil.
Ama reklamlarla uygun hale getiriyorlar.  
**
Gerek geniş aile, gerekse çekirdek ailede sofra adabı son derece önemlidir ve sıcak yiyecekler ana unsur, karın doyuran kısımdır.
Yemeklerin sıcaklığı aile bireylerinin yüzlerine yansır. Bu sofralarda abus suratlara, asık cehrelere, turşu satan yüzlere, bozuk morallere yer yoktur.
Çoğu zaman mekanın soğukluğunu mekan sahibinin sıcak yüzü bastırır.
Mevsimlerde kışın yüzü sert, yazın yüzü sıcaktır.
Sıcağın her zaman çekiciliği, soğuğun iticiliği vardır.
Elbette sıcak da soğuk da lazım.
Ancak;
Sıcak kalpli ile soğuk adam karşılaştırması yapsak hangisi sempatik gelir size. Hangisinin arkadaşınız olmasını istersiniz?
Bununla birlikte her birinin yeri ayrıdır.
Nihayetinde sıcak sıcaktır, soğuk soğuktur.
Vesselam…