Hastane ve Ulaşım

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Ankara yolu üzerine yapılan Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bir aydan fazla bir süre oldu ki devamlı gitmekteyiz. Ya ben ya da eşim tedavi, tahlil ve kontrol bahanesiyle hemen her hafta oradayız.
Hastane çok güzel yapılmış. Polikliniklerin bulunduğu blok, oldukça ferah. Yürüyen merdivenleri ve asansörleriyle hastalara büyük rahatlık sağlanmış. Ancak kan alma, ultrason gibi bazı ünitelerde eleman azlığı dikkati çekiyor. Yataklı bölüme hiç geçmedim. Ama oranın da ferah olduğunu söylüyorlar.
Göç yolda düzülür derler. İhtiyaçlar ortaya çıktıkça yetkililerimizin onlara çare bulacaklarından eminim. Hemen her katta çalışmaların sürdüğünü de görmekteyiz.
Kısacası hastanemizin yer seçimi hariç, her şeyi iyiye gidecektir kanaatindeyim. Aslında daha havadar, yüksek bir yere bu yatırım yapılsaydı daha isabetli olurdu diye düşünüyorum.
Hastanenin şehir dışına yapılmasından şikayetçi değilim. Belki doğru olan da budur. Ancak buranın ulaşım durumu ya dikkate alınmamış, yahut da herkesin özel aracı var sayılmış. Oysaki her ailenin özel aracı yok. Oraya herkesin belediye otobüsüyle gidebilmesi pek mümkün olmuyor. İniş-binişteki zorlukların yanı sıra dur-kalk sırasındaki sarsıntılara dayanamayacak durumdaki  hastalar özel araçla, yoksa piyasa taksisiyle gitmek zorundalar. Aynı gerekçelerle aynı durum, terminal için de geçerlidir. Ben ve benim gibiler, özel araçla veya piyasa taksisiyle terminale ve hastaneye gitmek durumundayız. Bundan şikayetçi değilim. Ancak taksi ücretleri hem el, hem de can yakıyor. Bayram ziyaretlerinde bu konu açılınca baktım ki herkes aynı şeyden şikayetçi.
Geçen akşam televizyonda taksi ücretlerinden söz ediliyordu. İstanbul Beşiktaş'ta taksiye binen bir vatandaş, İstanbul Boğaz Köprüsü'nden geçip Kadıköy'e ulaştığında sadece 16 TL ödemiş. Bunu duyunca Çorum'daki tarife kafama takıldı. Biz olsak bu tarifeyle o kadar mesafeyi 50-60 TL'ye ancak gidebilirdik.
İmam-Hatip Okulu'ndan terminale 27 TL, yeni hastaneye 32 TL ödüyoruz. Evimiz Binevler'de, Nadık'ta, Karşıyaka'da olsaydı sanıyorum bu fiyat çok daha yüksek olurdu.
Bir hastaneye gidiş, Çorum-Ankara yahut, Ankara-İstanbul biletiyle aynı. Kimse bu ücreti makul göremez. Taksiciler de bundan muzdarip. O yüzden insanımız, çok mecbur kalmadıkça taksiye binmek istemiyor. Tarife düzgün ve makul olsa bundan taksiciler de karlı çıkar. Akşama kadar bir-iki av düşecek diye beklemek yerine devamlı hareket halinde olurlar.
Şahsen ben, bu şikayetimi iletecek bir merci bulamadım. Ankara, İstanbul'da bu ücret tarifesini hangi komisyon veya hangi yetkililer tespit ediyorlarsa Çorum'da eşdeğer yetkilere sahip kimseler, bu konuyu el almalılar.
Vatandaş, kurallara saygılı. Taksimetre ne gösteriyorsa onu ödüyor. Ama ardından da diyeceğini diyor. Kimi hükümeti sorumlu tutuyor, kimi de yerel yetkilileri. Yok mu vatandaşı düşünen kimse diye soruyor.
Ben de bizzat yaşadığım ve binlerce kişinin de muzdarip olduğu bir sorunu açık yüreklilikle dile getiriyorum. Yetkili ve etkili kişileri göreve ve insafa davet ediyorum. Kimse topu taca atmasın.
Bu mümkün olmazsa ya şehir içi minibüsler serbest bırakılmalı, ya da bu iki bölgeye düşük tarifeli servisler çıkartılmalı.
Düşünülürse elbette çözüm bulunur.