Tek suçlu hakem değil

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Bu ligin kadrosunu kuran ve sezonada iyi başlayan Çorum Belediyespor sahasındaki ilk maçında Adliyespor ile 2-2 berabere kaldı. Maçın geneline baktığımız zaman skoru normal olarak değerlendirebiliriz. Ancak gol düdüğü ile maçın bitiş düdüğü peş peşe çalınınca acı oluyor kesinlikle.
Tepecik ve Yozgat deplasmanlarından gol yemeden dönen kırmızı siyahlı takım kendi sahasındaki ilk maçta ise rakibe bolca pozisyon verdi. İşin ilginç yanı ise iki golüde ceza sahası dışından atılan şutlarla yedik. Adliyespor bire bir pozisyonları değerlendiremedi ancak şutlarla sonuca gitti.
Kaleci Sercan cepheden pozisyonlarda doğru işler yaptı ancak yan toplarda çekinken davranması yürekleri ağza getirdi. İki kanat beki Yakup ve Doğukan ellerinden geldiğince görevlerini yaptılar. Doğukan’ın son bölümde topla çıkmak yerine kargalara vurduğu top dışında.
Bence bu maçta en büyük sorun yaşadığımız bölge savunmanın göbeği ile iki ön liberomuzun çok kötü günlerinde olması. Dört tecrübeli isim Abdullah, Akın, Emre ve Mert kendilerinden beklenenden çok uzak bir görüntü verdiler. Birde bunlara ilerde top tutması beklenen Taner eklenince göbek çöktü ve sonucuda burası belirledi.
Dönen her topu rakibe verdik çıkarken top kaptırdık ve hepsinden önemlisi topa sahip olup pas yapamadık. Helede öne geçtiğimiz dakikalarda top kapasitesi yüksek tecrübeli isimler topu ilerde tutmayı başaramayınca kötü bir sonla karşı karşıya kaldı. Sonuçta kaybedilen sadece iki puan ancak bundan çıkartılması gereken çok dersler olduğuna inanıyorum.
Yusuf hocamında gerekli dersleri çıkardığını gerekeni yapacağına inanıyorum. Bu maçta kaybedilen en önemli şey ise camianın güveninin kırılması. İki deplasmanda kazanılan maçların ardından stada gelen taraftarlar haklı olarak soruyorlar ‘Bu takım mı şampiyon olacak’ diye. Bence bu düşünce kaybedilen iki puandan çok daha önemli.
Şehrimizin takımını bu kadar eleştirdin hakemle ilgili tek satır yok diyenler bunlarda size. Evet hakem üçlüsü çok kötü bir yönetim gösterdi. Orta ve birinci yardımcı hakem ilk 45 dakika kulaklıkları ile oynamaktan maçı yönetmeye fırsat bulamadılar. İlk yarıda hemen hizamızda kalkan iki hatalı bayrak henüz 10. dakikada yayın üzerinde ağza götürülen ancak çalınamayan düdükler. 5 metre önünde çalmadığı faule 50 metreden çalınan düdükler. Kısacası bu sezon C Klasman olmuş hakem ve yardımcıları kelimenin tam anlamıyla sınıfta kaldılar. Tabi bu bizim görüşümüz çok bilmiş gözlemcimiz ne der onu biz bilemeyiz.
Böyle bir maçtan sonra suçu hakemin kucağına bırakmak sahadaki yanlışları örtmek ve sahadakilerin eline koz vermek demek. Türkiye’de bu kolaycılığa kaçma huyundan vazgeçmemiz gerekiyor. Kötüleri söylemez isek iyileri bulamayız. Biz kötüydük hakem de kötüydü. İşin kısaca özeti bu.
Maç başlığında erken uyarı diye bir ifade kullandım. İki maçta deplasmanda gol yemeden atılan dört golün ardından tüm camiada bir erken havaya girme görüntüleri ortaya çıktı. Bu erken bir uyarı olur inşallah. Uzun lig maratonunda iki maçla şampiyon da olunmuyor iki puan kayıpla dA yarıştan kopmuyorsun. O yüzden kaybedilen iki puandan gereken dersleri çıkartıp önümüze bakacağız.
Protokol kapısına düzenleme güzel ancak sıkıntılı. Protokolde yeri olan isimlere bile zorluk çıkartılması yanlışlara neden oldu. Hazırlanan liste bir bilenler ile gözden geçirilmesi gerekiyor. Çorumluyuz birbirimizden sorumluyuz diyorsak kimseyi küstürme lüksümüz yok. Hazırlanan listenin gözden geçirilmesi gerekiyor.