Kurban Nedir? Ne Değildir?

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Kurban, belli bir vakitte, belli hayvanlardan birini ibadet maksadıyla usulüne uygun olarak kesmektir.
Kurban; Allah'a yaklaşmayı, Allah yolunda malını feda edebileceğini, Allah'a teslimiyeti ve verdiği nimetlere şükür etmeyi ifade eder.
Kurban, Allah'a yaklaşmak maksadıyla ve yalnız O'nun rızasını kazanmak için kesilir. Mesela etlik niyetiyle kurban kesilmez. Bu konu önemlidir. Özellikle altı-yedi kişi birlikte kurban kesenler, bu konuda daha titiz olmalıdırlar. Yedi kişiden altısı kurban niyetiyle, yedincisi etlik için kesse o kurban kurban olmaz.
Burada kurban kimlere vaciptir, kurbanlık hayvanlarda aranan şartlar nedir, kurban nasıl kesilir, pay edilip dağıtılmasının usulleri nelerdir gibi konulara girmeyeceğim.
Ancak kurban kesimi konusunda gördüğüm bazı yanlış uygulamalara işaret edeceğim.
Kurban kesebilmek dinen zengin sayılmak gerektiğini biliyoruz. Bir ailede dinen zengin sayılan kim ise kurban kesmekle o yükümlüdür. Bunu böyle belirttikten sonra şunları açıklamak lazım. İslamda mal ayrılığı vardır. Yani aile içinde kadının da erkeğin de mal varlıkları kendilerine aittir. Ailede erkek zenginse kurban kesmekle o yükümlüdür. Kadın zenginse o yükümlüdür. İkisi de zengin ise ikisinin de kurban kesme yükümlülüğü vardır. Dini hüküm böyle olmasına rağmen pek çok ailede bir yıl erkek için, diğer yıl kadın için kurban kestiklerini biliyorum. Bu konuda din kardeşlerimizi uyarıyorum. Kurban kesmekle kim yükümlüyse o kurban kesecek. Sırayla kurban kesmek diye bir şey yoktur. Bu durumlarda kurban kesmekle yükümlü olan kişinin o sene sıra gelmediği için kurban kesmemesi gibi bir durum ortaya çıkar ki o vebalden kurtulamaz. Zira sırayla kurban kesilmez.
Buna benzer durumları karı-koca çalışan maaşlı kişilerde de görüyoruz. Yukarıdaki söylediklerimiz onlar için de geçerlidir. Kurban kesmekle kim yükümlüyse o kesecektir. Sırayla kurban kesmenin sakıncalarını unutmamak gerekir.
Aile kalabalıksa kurban etlerinin evde tüketilmesi caiz ise de asıl olan fakir-fukaraya bu nimeti ulaştırmak, onların da et yemelerini sağlayabilmektir.
Bir gün bir büroda et fiyatlarının çok arttığından söz ediyorduk. Orada birine de "Öyle değil mi “diye soruverdim. Arkadaşın sözünü hala unutamıyorum: "Benim et fiyatlarından hiç haberim olmaz. Zira bizim eve sadece kurbandan kurbana et girer."
Bunu söyleyen maaşlı bir memur idi. Gerisini siz düşünün. Düşünün de ona göre fakir fukaraya daha çok et ayırmayı ihmal etmeyin.
Günümüzde et kesim yerleri ayrıca belirlenmiştir. Eskisi gibi evin avlusunda, bahçesinde kurban kesme imkanı pek az kalmıştır. Bu durumdan yararlanmak isteyen kötü niyetli insanlar da çıkmıştır. Çeşitli adlarla kurban parasını bize ver, senin adına keselim diyerek kurban parası toplamışlardır.
Bunlardan bazıları hiç kurban kesmeyip paranıza bir bağış makbuzu göndermişlerdir. Kurbana inanmayan böylesi kuruluşlara kanmamak lazım. Allah rızası için kurban kesilmedikçe kurban kesme görevimizi yerine getirmiş olmuyoruz. Bunu da unutmamak lazım.
Bir de sizden yurtlar ve kurslarda kalan fakir öğrencilere yedireceğiz diyerek kurban bağışı toplayanlar olmuştur. Bunların da gerçekten bu amaca uygun hareket edip etmediklerini iyi araştırmak gerekir. Sizden aldıkları para ile gerçekten kurban kesiyorlar mı? Kesiyorlarsa fakirlere veya fakir öğrencilere veriyorlar mı? Bu öğrencileri vatana millete faydalı insanlar olarak yetiştirmek için mi besliyorlar? Yoksa gizli bir ajandaları var mı? Bütün bunları araştırmak lazım. Yaşadığımız kötü örnekleri bir ibret vesikası olarak hiç unutmamamız gerekir.
Bence günümüzde de kendi imkanlarımızla kurbanlık hayvan alıp bir yerde kesmek veya kestirmek mümkündür. Onun etlerini çevremizde bildiğimiz fakirlere, komşulara, fakir akrabalara, köyümüzdeki, kentimizdeki fakirlere dağıtmamız mümkün. İyice tanımadığımız kişi veya kuruluşlara baştan savmış gibi vermek yerine kurban ibadetimizi de başında durarak, elinle dağıtarak yerine getirmek daha doğru ve daha sağlıklı bir yoldur.
"El eliyle yılan tut; yarısını yalan tut" derler. Doğrudur. Atalarımızın şu sözü de doğrudur. "Ne verirsen elinle, o gider seninle" Kurban etlerini de elinle dağıtmak, en doğru yoldur.
Cenab-ı Hak, kurbanınızı makbul eylesin. Bayramımızın huzur ve barış içinde geçmesini nasip etsin.