"Bunu da Benden Bilecekler"

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Bayram ziyaretleri, dostlar ve akrabaların buluşmalarına, dertleşmelerine, hoş sohbetlerine vesile olmaktadır. Burada ailelerin, çocukların sorunlarının yanı sıra ülke sorunlarının da konuşulduğu bir gerçektir.
Bu bayram ziyaretinde son dönemlerin en çok konuşulan konusu da elbette zikredildi. Her eve bir ateş düştüğünü, her ailenin yakından uzaktan birilerinin bu yönden suçlandığını, sorgulandığını, hatta tutuklandığını duyduk. Bu sebeplerle sıkıntıya düşenleri dinledik. Ama bu işin baş sorumlusunun pişkin pişkin masum rolü oynadığını da hepimiz şaşkınlıkla izledik ve izlemekteyiz.
Bayram ziyaretinde biri, bir fıkra anlattı. Daha önce duyduğumu hatırlamıyorum. Ama bu olayların üzerine cuk oturuyor diyebilirim.
Büyük şeytan, bir gün bir köye uğramış. Bakmış ki herkes işiyle gücüyle meşgul. Kavga yok, gürültü yok, kin ve nefret yok. Aksine sükunet var, barış var, huzur var. Şeytan, bu durumdan rahatsız olmuş. Bir huzursuzluk çıkarmanın hesabını yapıyormuş. Tam bu sırada evin avlusunda inek sağan kadını görmüş. Kadın, sakin sakin ineği sağmakla meşgul iken sıranın kendisine gelmesini bekleyen aç buzağının birkaç metre uzağında bağlı olduğunu farketmiş. Buzağının yanına yaklaşmış, sırtını sıvamış, yularını gevşetmiş. Annesinin yanına gitmek için can atan buzağı, birkaç çabadan sonra yulardan kurtulup annesinin altına sokulmuş.
İneği sağmakla meşgul olan kadın, neye uğradığını şaşırmış, elindeki kap devrilmiş, süt dökülmüş. O da öfkeyle elindeki bakracı buzağıya vurunca yavrucağız oracıkta ölmüş. Yavrusunun öldüğünü gören inek, sahibine şiddetle tepince kadın da ölmüş. O sırada gelinin kayınpederi avluya girmiş. Gelinin başı gözü kan içinde yattığını görünce bunun ineğin tepmesi sonucu olduğunu farketmiş. Öfkeyle belindeki tabancayı çıkartıp ineği vurmuş.
Avludaki silah sesi üzerine dışarı çıkan oğlu, eşinin öldüğünü, babasının da elinde silahla dolaştığını görmüş. Babasının bu kadar zalim olacağına bir anlam verememiş ama o da öfkeyle babasını vurmuş.
Sonra babasının bunda bir suçu olmadığını, eşinin inek tepmesi sonucu öldüğünü anlamış. Boşu boşuna baba katili oldum diye dövünmeye başlamış. Komşular gelip de durumu öğrenmelerine fırsat vermeden silahı boğazına dayayıp intihar etmiş.
Olayları bir ağacın dibinde oturup seyreden Büyük Şeytan, olup bitenden mutlu olmuş. O gün iyi bir iş çıkarttığı için büyük sevinç duymuş. İnsanları birbirine düşürmek için büyük çaba sarfetmeden iki hayvanın ve iki insanın canına sebep olmuş. Şeytanca duygularla o gün büyük bir haz almış ve huzurlu zaman geçirmiş.
Buzağının yularını gevşetmekle başlayan fitne ateşinin nelere sebep olduğunu gözleriyle görmüş. Bir de insanların ne diyeceğini düşünmüş. Çok masum bir eda ile "Şimdi insanlar, bütün bunları benden bilecekler, demiş. Ben ne yaptım ki…?!"