Akşemseddin Camii’nde Kadir Gecesi

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Geçtiğimiz Çarşamba günü Kadir Gecesi’ni ihya ettik.
Türk milleti olarak kandillere verdiğimiz değer tartışılmaz. Sadece "kandil müslümanıyız"gibi ucuz polemik peşine düşmeye gerek yok.
İçlerinde ben de olmak üzere cemaate Cuma, Bayram ve Ramazan vaazları yapan hocaların ve camii görevlilerinin, hazır cemaate koşarak gelen bu kardeşlerimize kıvamında vereceğimiz bilgilerle kandil Müslümanlığından terfi ettirme; daimi cemaat haline getirme şansımız/imkanımız var mı?
Elbette var.
Evet, Çorum Akşemsettin Camii Çarşamba gecesi kapasitesinin üstünde bir yoğunluğa sahne oldu. Geç kalanlar ah vah etse, erken gelenler farkında olmasa, mekana sergiler yetmese de geceye rağbet takdire şayandı.
Kutsal mekanlara gidip gelen istisnasız herkes, dün gece Akşemsettin'deki izdihamı görünce Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'deki yoğunluğu hatırlamış, gözlerinin önüne kutsal topraklar gelivermiştir.
Benim öyle oldu.
Kutsal topraklarda,  Ramazan'da hele Kadir Gecesi'nde her yer insan seli..
Türkiye'de cemaati az camilerde rahat rahat namaz kılmaya alıştığımız için orada, zaman zaman saflar arasında aşırı kalabalıktan yer bulmakta zorlandığımızda darlanıyor, sıkılabiliyor, sonra da bu durumu olağan görüyoruz.
Akşesettin Cami, Çarşamba gecesi Çorum Belediyesi'nin katkılarıyla bir güzelliğe, daha doğrusu bir ziyafete de ev sahipliği yaptı. Dünya birincisi Sefa Taşkesenlioğlu ve Türkiye birincisi Mesut Kurbani Kur'an tilavetleriyle cemaati mest ettiler.
Aynı anda Ulu Camiide de yine dünya birincisi Tayfur Sönmez ve Türkiye birincisi Bekir Büyükkurt cemaate Kur'an ziyafeti sunmuş.
Kur'an'ın indirildiği gece elbette Kur'an okunur.
Hafızlarımızın ağzına sağlık. Nefesleri gür, ömürleri hayırlı ve uzun olsun.
Bu arada tilavet-i Kur'an sebebiyle Akşemsettin'de vaaz ve irşat programı dahilinde olan sohbetimizi gereçekleştiremedik.
Şayet sohbet yapmış olsaydık özellikle şu mesajı vermeye çalışacaktık:
Malum Kadir Suresi 3.ayette  Kadir Gecesi tanımı "Kadir Gecesi, bin aydan hayırlıdır"  şeklinde yapılır.
Bin (1000) ay yaklaşık 83 yıl dolaysıyla Kadir gecesi bir ömre bedel bir gece. Kadir gecesinin değeri, içerisinde Kur'an'ın inmesinden kaynaklanıyor.
Dikkatinizi Mü'minun 112 ve 113. ayetlere çekmek isterim:
112. Allah, (inkârcılara) "Yeryüzünde kaç sene kaldınız?" diye sorar.
113. Onlar, "Bir gün, ya da bir günden daha az bir süre kaldık. Hesap tutanlara sor" derler.
Farkında mısınız:
İnananların bir gecesi bir ömür, inkarcıların bir ömrü bir gece mesabesinde.
İçinde imanın ve Kur'an'ın olduğu bir gece bir ömür kadar bereketli, içinde iman ve Kur'an olmayan bir ömür ancak bir gece kadar bereketli, eğer buna bereket denirse.
Kedere değil kadere teslim olanlar kazanıyor. Kadir'e ‘Kader Gecesi’ de denir.
Kadir geceniz ve gölgesi üzerimize düşen Ramazan Bayramınız mübarek olsun.
Bu vesileyle ümmet-i Muhammed'in başı dik, ayakları bek olsun inşaallah.