İsmail Kavlu

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

İskilip'e emeği geçen, faydası dokunan, 400 kişiye iş imkânı açan değerli bir hemşerimiz, büyüğümüz idi.
Her fani gibi çalıştı didindi, yalan dünyanın misafirliğini bitirerek gerçek dünyasına gitti. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum.
İsmail Kavlu'yu yanında bir sürü işçi çalıştıran ayakkabı imalatçısı olarak tanıdım.
Bir konuşmasında 1965 yılında yanında 35 işçi çalıştırdığını söylemişti.
Ankara'dan İskilip'e gelip kendisi ile karşılaşınca bana hoşgeldin der, beni çay içmeye dükkânına davet ederdi. 
21 Mayıs 1995 yılında, Mehmet Lokum'un Belediye başkanı olduğu dönemde "İSKİLİP'İN SORUNLARI VE ÇÖZÜM YOLLARI" adlı bir toplantı düzenlenmişti. Toplantının başkanlığını Abdulhaluk Çay Bey yapıyordu.
Anılan toplantıda söz alan İsmail Kavlu abi ana hatları ile şunları söylemişti:
- " İskilip için Kızılırmak çok önemli. Kızılırmağın suyunu sulama amacı ile kullanıp sebze meyve üretmeliyiz. 
Ben Beypazarı'na gittim. Sabah erkenden Ankara Yolu üzerinde sebze yüklü traktörler sıralanmışlar bekliyordu. Kamyonlar gelip traktörlerden ürünü alarak konvoy olup Ankara'ya taşıyorlardı. Aynı şey İskilip'te de yapılabilir. Yeter ki sulama suyunu bulup sudan yararlanalım.
İskilip'in kalkınabilmesi için İskilip'e dışarıdan para girişinin sağlanması şarttır.
İskilip'te bir evde bir kişi çalışıyor, geri kalanlar onun kazandığını yiyor. Bu yanlıştır. Evlerde birden fazla kişinin çalışması, evi müşterek olarak geçindirmeleri gereklidir. 
Halk Eğitim Müdürlüğümüz çok güzel çalışıyor. Onları çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.
Ben istiyorum ki halk eğitim bize işçi yetiştirsin. Şu anda biz yetişmiş işçi bulamıyoruz. 
Dükkânıma ‘işçi aranıyor’ diye ilan asıyorum, aradan iki hafta geçiyor bir kişi çalışmaya gelmiyor. Gelenler de geçici bir süre için çalışmak istediklerini söylüyorlar. Ben istiyorum ki fabrikamın devamlı işçisi olsunlar. 
Halk Eğitim bize işçi yetiştirmeyi bırakın, bizim işçimizi alıp halk eğitimde çalıştırmak istiyorlar. Bu yanlıştır.
İskilip'te yeni iş sahaları açılabilse, işsizlik sorununa çözüm getirilebilse İskilip'ten dışarı göç olmaz, nüfusumuz azalmazdı" demişti.
İsmail ağabeyin bu tespitlerine ben de hak vermiştim. Toplantı arasında yanına giderek 'kendisinin tespitlerini doğru bulduğumu, çalışmaları ve İskilip'e olan kazanımları dolayısı ile kendisinin takdiri hak ettiğini 'söylemiştim.
İskilip ve sorunlarını konuşurken hep şunu söylerdik- " İskilip'te İsmail Kavlu gibi 5-6 kişi daha olsa İskilip'in işsizlik sorunu olmazdı."
İsmail beyin ayakkabıcılık işinde model çıkarmada, mesleki bazı sorunları çözmede başvurduğu kişi, rahmetli ayakkabıcı Celal Demirel'di. 
Onun yanına gelir, mesleki fikir alışverişi yaparlardı.
İsmail Kavlu başarılı bir müteşebbis, Celal Demirel iyi bir sanatkârdı. Eniştemiz olan Celal Demirel'e dermiş ki- " Sen bülbül yetiştiriyorsun, ben karga. Sende para kazanıyorsun, ben de para kazanıyorum.
Her ikisi de sağ olsaydı da bu sözün ne manaya geldiğini kendilerinden dinleseydik.
Şimdi İskilip'te İsmail usta da, Celal usta da yok. İskilip sanatkârlarını bir bir kaybetti. 
Terzi Abuhan'lardan kim kaldı? Ulaş tepe yukarı taslıdan terzi uzun Ahmet de, Mustafa Yıldırım da yok. 50 adet terzi dükkânından İskilip'te kaç terzi dükkânı kaldı?
Demirciler arastasındaki demircilerden, bakırcılar arastasındaki bakırcılardan, mutaflardan, semercilerden, sallicilerden, kalaycılardan sanatını devam ettiren kaç usta kaldı?
Kebapçılar arastamız var ama içinde bir tane bile kebapçısı yok.
Bir zamanlar o arastada kaç tane kebapçı vardı da oraya o isim verildi? Bilen varsa söylese de biz de öğrensek. 
Ben İskilip'te üç tane kuyu kebapçısının olduğunu biliyorum. 
İskilip'te şimdi bir tane bile kuyu kebapçısı yok. Bu meslek de kayboldu gitti.
Parkta bahçıvan Tayyar emmi vardı. Onu parkta görünce gül isterdik. Bize -" gül dalında güzeldir. "derdi. Dalından koparıp bize gül vermezdi. 
Onun parkının güzelliğini, bakımlılığını İskilip'e gittiğimde gözlerim hala arıyor. Ama artık Tayyar bahçıvan da, parkta o güzellik de yok.
Okullardaki eski öğretmenlerimizi hala konuşuyor, arıyoruz. Bizim talebelik dönemimizde ve sonrasında İskilip lisesinin üniversiteye öğrenci gönderme oranı % 60-70 civarında idi. Şimdi ne durumda acaba?
Camilerde ki eskiden Hamdi Ertekin, İsmet Hafız, Şaban Hafız, Kaleli Hafız, Yeni cami'nin imamı, Tavukçu Hoca, Çarşı Cami'nin müezzini Ermum'cu, Hanönü Caminin mutaf müezzini vardı. Din bilgisi, hafızlığı, sesi ile insanları Allah'ın evine bağlarlardı. Bu işi memurluk olarak görüp vazife yapmazlardı.
Neticesi rahmetli olanlar ve görevini bırakanlardan sonraki geçen zamanda İskilip ileriye mi gitti? Geri mi gitti merak ediyorum!
Ama ben eski İskilip'i özlüyor, İskilip'e emeği geçip şu an aramızda olmayan tüm geçmişlerimize Allah’tan rahmet diliyor, kalanların da İskilip için güzel şeyler yapabilme çalışması içinde olmasını diliyorum.