Hijyen Kültürü

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Hijyen sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü olarak tanımlanır.
Sözcük anlamı, sağlık bilimi demektir. Sağlıklı anlamına gelen Hygies, mitolojide tıbbın babası olarak bilinen Eskülap'ın kızı Hygiea'dan gelmektedir. Günümüzde sağlığı koruma uygulamalarının tümüne hijyen denmektedir.
Besin kaynaklı enfeksiyonlar hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin en önemli halk sağlığı sorunları arasında yer almaktadır. FAO (Gıda Tarım Örgütü) ve WHO, Besin Güvenliği Uzman Komitesi, kontamine besin tüketiminden doğan besin kaynaklı hastalıkların dünyadaki en sık görülen sağlık sorunu olduğunu işaret etmektedir.
Yaşamın sürdürülebilmesi ve sağlığın korunması için yeterli ve dengeli beslenme gereklidir. Bu gereksinimin besinlerle karşılanması açısından güvenli gıda tüketimi bir zorunluluktur. Oysaki; yaşamımızın temel maddesi olan besinler, satın almadan tüketime kadar geçen aşamalarda hijyenik koşulların yeterince sağlanamaması nedeniyle zararlı hale gelebilmekte ve sağlığımız için gizli bir tehlike oluşturabilmektedir.  (http://beslenme.gov.tr/index.php?page=50)
"Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi" sözü malum. Sahip olunan maddi-manevi her ne varsa sağlıklı iken bir değer ifade eder.
Mal, mülk, makam, mevki… sağlık yoksa ne işe yarar.  Mevla dermansız dert vermesin..Belki biraz daha öldürmez süründürür.  Doğal olarak malın ve makamın bir gücü vardır. O güç, yurt içi-yurt dışı bütün seçenekleri devreye sokar. 
Bir gariban hastalanır ve ölürse;
"Bir garip ölmüş diyeler
Üç günden sonra duyalar
Soğuk su ile yuyalar
Şöyle garip bencileyin," (Yunus Emre) işte bu kadar.
Söze nereden girdik nereden çıktık.
Sosyal hayatta sağlıksız şartlarla sık sık karşılaşırız. Sağlıksız ortam varsa bunun bir arka planının olması lazım. Sağlıksız ortamın arka planında hijyen şartlarına riayetsizlik önemli bir rol oynar.
Sağlık Bakanlığı verilerine dayanarak yukarda hijyen konusunda kısa bilgi verdik.
Ülkemiz insanları olarak bilgi ve belge konusunda sıkıntımız yok, uygulamada sıkıntılarımız var. Biz çoğu defa bir şeyi formalite icabı yapıyoruz, içimize sindiği için değil.
Hijyene dikkat etmesi gereken yerler en başta gıda işletmeleri. Lokantalar, pastaneler, fırınlar, işyeri yemekhaneleri…
1990'lı yıllar. Balıkesir'in bir ilçesinde yatılı bir lise'de yöneticiydim. Pansiyon Yemekhanesi'nde aşçının sigara ağzında yemek pişirdiğini ve kepçeyle yemeği karıştırdığını gördüm. Gözlerime inanamadım. "Ne yapıyorsun, sigaranın külü yemeğin içine düşecek?" diye uyardım.
Belediyelerin ilgili birimlerinin bazı illerdeki fırın ve restoran denetimleri esnasındaki çirkin görüntüler yenilir yutulur cinsten değil.
Geçenlerde bir fırından ekmek alıyorum. Beğenerek ekmeğini tükettiğimiz bir yer. Tezgahta çalışan görevli usulüne uygun olarak eldiven takmış ve ekmekleri öyle müşteriye veriyor. Gözümün önünde bozuk madeni para getiren müşterinin parasını eldivenli eliyle alıyor ve sayıyor. Eldiveni niye taktınız ki? Dedim. Bundan rahatsız olacak ki "sorma, sağlıkçılar istiyor" dedi.
"Yoksa takmak istemiyorum ve bundan hoşlandığım söylenemez" imasında bulunuyor ve beni kendini desteklediğini sanıyordu. Ben, "eldivenli elinizle para alıp-verdikten sonra  boşuna takıyorsunuz, bunun anlamı yok" diye tepki gösterdim. Sağolsun o kardeşimiz, "haklısınız" dedi. En azından yanlışta direnmedi.
Yine bir gün tatlı-tuzlu kuru pasta alıyorum. Tezgahtaki genç çıplak eliyle doldurmaya başladı, rahatsız oldum. Ama vakit sıkıntımız vardı bir şey diyemedim. Ertesi gün tekrar aynı yere gittim. "Bir önce aldıklarımdan tekrar istiyorum ama eldiven tak lütfen" dedim. İkiletmedi, sağolsun.
Etrafımızda titizliğiyle dikkat çeken bay/bayan çok. Kimisi abartır, kimisi de sadece olması gerenler yapılsın ister.
Gıda hizmetlerinin verildiği yerler, gıda üretimi yapılan tesisler, konaklama hizmeti verilen ve insan bedenine temasın söz konusu olduğu işyerleri hijyene dikkat etseler insan sağlığına ne kadar çok katkı yapmış olurlar.  Değil mi?
Bakın, soğuk kış günlerindeyiz; hastalıklar etrafımızda cirit atıyor.
Hijyene sağlıkçılar istedi diye değil sağlık için elzem olduğundan itina göstermeliyiz.
Hijyen bir kültür. Hem de kökleri yerli olan bir kültür.
KUTLAMA: 1 Şubat 1991-1 Şubat 2017. Çorum Hakimiyet Gazetesi'nin 27. Yaşını kutluyor, Hakk'ın ve Halkın yolunda hizmet dolu nice yıllar diliyoruz.  Gazete emektarlarına vefa, hal-ı hazır tüm yazan, çizen, yöneten ve çalışanlarına başarı temennisiyle…
BAŞSAĞLIĞI: Çorum Belediyesi eski Hesap İşleri Müdürü Selahattin Ahıskalı'nn ani vefatına derinden üzüldüm. Selahattin abiye Yüce Allah'tan rahmet-i cezil, başta kardeşi Mehmet Ahıskalı ve yeğeni Cengiz Özkader olmak üzere yakınlarına başsağlığı, ailesine sabr-ı cemil dilerim. Allah rahmet eylesin.