Kar Beyazlığı

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Bu beyazlık.
Bu karbeyazlığı çok şey anlatıyor insana.
Belki, insandan önce tabiata pek çok şey söylüyor. 
Havada  bir güvercin kanat çırpıyor. Süt beyaz. Önce yerdeki, ağaçlardaki, çatılardaki, arabaların üzerindeki kara bakıyorum, sonra güvercine. Güzel güzel uçuyor. Hareketleri çok hoş.
Bu kuş mutlu ve hür diyorum.
Kar, sudur aslında. Ne var ki, bu haliyle bembeyaz, doğaya soğuk örtü.
Tabiat, o zengin dünya! İçindeyiz. Hem üstündeyiz. Onun  bahçesindeki çiçeklerleyiz, kırındaki hayvanlarlayız, tarlasındaki tahıllarlayız, ormanındaki ağaçlarlayız, gökyüzündeki kuşlarıylayız, denizindeki balıklarıylayız.
Kar, hepimiz için.
Kar, yeni bir hal olduğu kadar, yeni bir bakıştır, taze bir duruştur.
*
Kar, farklılık oluşturuyor hayatta.
İnsanı farklı açılardan etkiliyor.
Yaşamı değiştiriyor.
Bazı ihtiyaçlar geri plana düşüyor. Öncelik oluşuyor.
Yakacak, giyecek, barınma, ulaşım...
Yaşamdaki değişimin somut göstergelerinden biri olan mevsimlerden bir halkasında bulunuyor kar. Yağdığı ölçüde yer altı ve yer üstü su kaynaklarını da besliyor. Kar, bereket bu noktada tabii ki.
*
Kar, beyazlığıyla, uyandırdığı sadelik hissiyle dinlendiriyor kişiyi. Düşünmeye sevk ediyor. Soğukluğu sebebiyle ev ortamlarını tercih ediyoruz.  Onun buz hali de var, yağış bağlamında tipi hali de. Şöyle sakin sakin, lapa lapa yağışı yok mu? İşte o hali insanda sükunet rahatlığı uyandırıyor çoğunlukla. Özellikle dışarıda kalıp sıcak ortamı aradığımızda bu duygu kalbimizde nasıl da büyür! Bir an evvel eve varmak, çayımızı çorbamızı içmek..
*
Kar ve sağlık.
İkisi de hayatın içinde.
Mevsim ve spor yapma ihtiyacı.
Kar, hareketliliği engelliyor, kısıtlıyor bir bakıma.
Üşümekten, yerler buzluysa düşmekten çekiniyorsun.
Diğer yandan yürüyüşe karlı havada çıkmanın da keyfi vardır. 
Kış, tedbirdir. Ona göre hazırlık yapıp çıkarım yürüyüşe. Kültür Park'ta benim gibi yürüyüş yapanların  sayısı mevsim gereği azalsa da, devamlı olanlarla sohbet ederek bu bembeyaz alemde spor gayesiyle dolaşmak insanı rahatlatıyor. 
Kar, dünyanın olumsuzluklarını örtüyor sanki. İnsanda bu izlenimi kuvvetlendiriyor. İnsanı ilgilendiren herşeyin daima güzel, daima faydalı olmasını diliyorsun. Gezegenimizdeki tüm sorunların giderilmesini umuyorsun. İyimserlik ve umut. Kar altındaki topraktan yakında filizlenecek buğdayların yeşertisiyle açacak çiçeklerin rengarenk görüntüsü geliyor gözümün önüne bir anda. Bu kar beyazlığının güzel çağrışımlarıyla yürüyüşümü tamamlıyorum.
*
Yöresel ürünler fuarından ellerindeki poşetlerle çıkanlardan bazıları kar topu oynamaya başlıyor. Biri avuçlarına topladığı karla yüzünü ovuyor. Şakalaşarak konuşuyorlar. "İnşallah suyumuz bol, ürünümüz bereketli olur bu sene." Diye seslendiklerini duyar gibi oluyorum hallerinden.