RECEP CAMCI HOCA’NIN ARDINDAN -2-

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

 
Bir önceki yazımızda duyurduğumuz Şehit Erol Olçok Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin İdrak (Kültür, Sanat ve Edebiyat) Dergisinin iki yıl önce Çorum İmam Hatip Lisesi'nin kurucu müdürü Necmi Şamlı özel sayısında Recep Camcı Hocaefendi ile yaptığımz röportaj:   
Sayın hocam kurucu müdürümüz Necmi Şamlı ile nasıl tanıştınız?
R. Camcı: 1950'lili yıllarda hafız olduğum için mukabele okuyordum. Annesi kadın hocalardandı, ablasını da yaşlı bir kadın olarak Necmi beyden önce tanıyordum. Kendisini de müdürlüğünden önce tanıma fırsatı buldum
Müdür olduktan sonra tanışmanız…
R. Camcı: Çorum Imam Hatip Okulu'nun açılması için yapılan gayretlere öncelikle temas etmem gerekir arkasında da muarefemize (tanışma) geçelim.
Okulun açılması için Çorum'un tanınmış eşrafından noter ihsan Sabuncuoğlu, Enver Aksu, camcı Hilmi olanca gayretlerini göstermişlerdir.
Öyle ki ilde ve Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde yeterli istek ve desteği göremeyince durumu bizzat yurtdışı seyahatin, yapmak üzere havaalanında olan başvekil Adnan Menderes'e iletmişler ve ondan okulun açılması yönündeki yazılı talimatını almışlar, sözkonusu talimat gece yansı Çorum Valiliğine gelmiş ve ertesi gün Çorum'da büyük bir sevinç meydana getirmiştir. Böylece okul açılmıştır.
Merzifon Sanat Enstitüsünde müdür olan Necmi Şamlı ikna edilerek okula müdür olması sağlanmıştır. Bizim tanışmamız bundan sonra okulda dışardan K.Kerim dersine girmemiz dolaysıyla olmuştur. Zaten muarefemiz vardı. Okul vesilesiyle meslekdaş/arkadaş olduk.
İlk defa kaç öğrenci kaydoldu?
R. Camcı: Sanırım 50 olacak. Ancak çevrenin ve okulun geleceğinin belirsizliği yüzünden kayıt sonrası kaçışlar başladı ve 35'lere kadar düştü.
Bir gün Müdür bey, beni çağırdı Recep hoca, okulun varlığını duyurmamız lazım, kendimizi tanıtmamız lazım dedi. Önümüzde 10 Kasım var. Atatürk'ün vefat yıldönümünde mevlid okuyalım. Bu konuda yardımını istiyorum.
Askerlik öncesi fahri olarak büyük şevkle görev yapıyordum, mevcut ve diğer öğrencilerden oluşan 40 kişilik ilahi-mevlit ekibi kurdum. 10 Kasım'da Ulu Camide program yaptık. Okulun adını sanını duymayan kalmadı, büyük ses getirdi. Görülmemiş, duyulmamış bir şeydi bu.
Ne kadar süre ve hangi derslere girdiniz?
R. Camcı: iki devre halinde derslere girdim.
1. devre askerlik öncesi; açılış senesi 1953 yılı. O zaman meslek derslerine dışardan K.Keriım derslerine ben, Arapça/ya eşkiya hafiz namıyla maruf Mehmet Büyükkareli, Tefsire müftü Efendi Mustafa Özel.
Askerlik dönüşü 1955'den 1965'e kadar kesintilerle birlikte yukarda ismi geçen hocalarla derslere girmeye devam ettim. İslam Enstitüleri mezun vermeye başlayınca bize ihtiyaç kalmadı.
Necmi hocayla ilgili aklınızda pek çok şey vardır ama haydi anlat deyince bir anda anlatamayabilirsiniz. Yine de neler söylemek istersiniz?
Necmi hoca Tarih ve Coğrafya derslerine girerdi. Tarihci idi ama iyi bir hatipdi. Ulu Camide İmam Hatip Okulu Müdürü vasfıyla etkili vaazlar yapardı. Fasih konuşurdu.
Sıra Geceleri yapardık bir grup arkadaşla, o da katılırdı. Herkes en iyi bildiğini icra ederdi. O da bildiğini konuşurdu. Tas
Tasavvufa meraklı idi, bana vahdet-i vücud/şuhud meselelerini sorar, konuşurduk.
Eşi Çorum eşrafından Şicaattin oğullarındandı.
Vasiyeti üzerine Çorum'a defnedilmiştir.
Son bir şey söyleyeyim:
Huzur-u İlahiyeye İmam Hatip Okuluna kadrosuz/fahri yaptığım hizmetler yüzünden daha rahat gideceğim.
Sayın hocam, vakit ayırdınız, bu sohbeti gerçekleştirdik. Çok teşekkür ederiz.
R. Camcı: Ben teşekkür ederim. Sormak istedikleriniz olursa telefonla sorun, cevaplandıralım.
Sağolun efendim.
(İdrak, sayı: 13, Nisan 2015 - Röportaj: Mustafa Aktaş-Hayrettin Kazancı, 11.12.2014)
Az cümle öz cümle: Recep hafız, hoş seda bıraktı, gitti.
Mevla gani gani rahmet eylesin.
Ailesinin ve sevenlerinin başı sağolsun.