RECEP CAMCI HOCA’NIN ARDINDAN -1-

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

 
Recep Camcı Hocaefendi’yi Hakk’a uğurladık.
Her birimiz gibi günahıyla-sevabıyla baş başa orada.
Allah rahmet eylesin.
 
Recep Camcı, Çorum’un mümtaz şahsiyetlerinden biriydi. Uzun yıllar Çorum’a hizmet etti. Halk onu Recep hafız olarak bilir.
 
Kendi adıma tanışıklığım çok yoktur.
 
Karşılaşmamız da Çorum’da bizatihi bulunduğum öğrencilik(1975-82) ile öğretmenlik yıllarım(1995-2016)  28 yıl süresince bire bir çok fazla olmamıştır.
Öğrencilik yılarımdan bende kalan izlenim; Recep hoca, Ulu Cami başimamı, hafız, musikişinas, fötr şapka giyen, temiz, titiz, halkın ve cemaatin hatta bürokrasinin,  Müftülüğün/Diyanet İşleri Başkanlığı’nın nezdinde nüfuzu olan bir şahsiyet.
Daha başka özelliklerinden de bahsetmek mümkün. Bunları da kendisini iyi tanıyanlara ve teşrik-i mesaide bulunanlara/meslektaşlarına bırakalım.
***
 
Recep hoca’yla son dört yılda iki önemli görüşmemiz oldu. Vefatının ardından dua niyetiyle ve sadaka-ı cariye olması ümidiyle bunlardan birisini ilk kez diğerini de yayınladığımız dergideki  röportajımızı iktibas olarak aktaracağız. Zira o konuşmamızın sonunda gözlerimizi yaşartan cümleler kuruyor ve İmam Hatip Okullarına hizmetin ahiret azığı olacağı mealinde sözler sarfediyordu.
 
2011yılı  yönetici rotasyonu sebebiyle daha önce bulunduğum okuldan kendi ilk sıra tercihimle Çorum İmam Hatip Lisesi’ne atamam yapıldı. Geldiğim yer orta ve lise yıllarımın geçtiği kendi okulumdu. Okulun müdürü gönül adamı Salim Altunay’dı. (10 Mayıs 2013’de trafik kazası sonucu vefat etti, malumunuz) İller ve ilçelerde mesleki yarışmalar oluyor, köylere ve şehrin uzak camilerine hutbe ve vaazlara gidiliyor; araç yok. Garibim Salim abi sağdan soldan araba bulmak için koşuşturuyor, çırpınıyordu. Okulun hizmet aracına ihtiyacı vardı.
 
 Bu konuda kafa yormaya başladım. Salim abi’den habersiz (açıkçası ona sürpriz de yapmak istiyoruz) değişik alternatifleri denedik, olmadı. Okulumuz Meslek Dersleri Öğretmenleri(kendilerine hizmet erleri demem daha uygun; nerede bir İHL hizmeti var desek koşup gelirler)  Hayrettin Kazancı ve Dilaver Çevik’le birlikte Recep Camcı hoca’nın kapısını çalmaya karar verdik.
 Düşündük ki bu aracı almayı onunla başarabiliriz, bu konuda bize mutlaka yardım eder. 2012 yılı sanırım Eylül ayı başı idi. Ön görüşmelerden sonra bir bağ evinde buluşma randevusu aldık ve gittik. Sebeb-i ziyaretimizi, derdimizi kendisine aktardık. Yardımcı olma sözü verdi, sağolsun. Gerçekten de onun aracılığı ile araca kavuşacağımıza; nüfuzunu kullanması halinde bunun mümkün olacağına inanıyorduk. Görüşme sonrası konuyu Salim abi ile paylaştık, bu arayışımız dolaysıyla çok memnun oldu.
Beklemeye başladık. Birkaç hafta geçti geçmedi ki; Salim abi bize sürpriz yaptı ve: “Müjde! Bakanlık hizmet aracı verdi, niyetiniz halismiş, gerçekleşti” dedi.
 Recep hoca’yı araba vesilesiyle bir daha rahatsız etmedik. Aslında tekrar ziyaret edip ilgisi için teşekkür etmek, arabaya kavuştuğumuzun bilgisini vermek istedik ama mümkün olmadı.
***
Yeni adıyla Şehit Erol Olçok Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin İdrak(Kültür, Sanat ve Edebiyat) Dergisi var. Derginin iki yıl önce Çorum İmam Hatip Lisesi’nin kurucu müdürü Necmi Şamlı özel sayısı çıktı.
Orada yayınlanmak üzere merhum Necmi Şamlı’yı tanıyan öğrenci, öğretmen ve arkadaşlarıyla görüşülerek bilgi toplandı. Bu meyanda yüzyüze röportajlar da yapıldı..Onlardan birisini de Recep Camcı hoca ile yapmıştık. Biz kendisine Necmi Şamlı’yı sormuştuk ama o hem Necmi Şamlı’yı hem de kendisini ve hizmetlerini anlatmıştı.
Bir sonraki yazımızda o röportajı bulacaksınız inşallah.