2016 Keşkek Günü ve Düşündürdükleri

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Her yıl mutad hale gelen Çorum Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezun ve Mensupları buluşması "Keşkek Günü" adı altında 9 Temmuz 2016 Cumartesi günü gerçekleşti.
Çorimder'in öncülüğünde STK'lar ve Çorum Belediyesi'nin katkılarıyla Okulumuz bahçesinde icra edildi.
Çorimder adına konuşma yapan Ayhan kardeşimiz "şerefü`l-mekân bi`l-mekîn" sözünün hakkını veren bir konuşma yaptı. Keşkekle ilgili "ne karın doyurur ne de aç bırakır" yorumu çok hoştu. Önümüzdeki yıllarda Keşkek Günü'nün sayısı artan okullarımızın ortak buluşma noktası olma temennisini dile getirdi..
Bana kalırsa Keşkek Günü'nün orijinalitesinin eski belki de çok eski mezunların hasret giderme günü olduğunu özellikle unutmayalım. Zira program saati civarında okula gelirken bir grup eski mezun ağabeylerimiz birbirleriyle konuşarak okul dışında tur atıyorlardı. Aralarındaki konuşmaya misafir oldum; birisi "sınıfa çıktım, okurken oturduğum sıraya oturdum" diyordu. Belki 40 sene önceki mezunlardı.
Protokol konuşmaları oldum olası sıkıcı olur. Ancak bu sefer istisnalar hariç öyle değildi.
Yeni valimiz Necmettin Kılıç, Çanakkale ruhuna dikkat çekti.
Ordu valisi hemşehrimiz ayağının tozuyla kürsüye çıktı ve anılarını tazeledi; A. Şeref Hayır hocamızı öğrettiklerinden aklında kalanlarla espriyle karışık andı, İmam Hatipli olduğunu meslek hayatında -başına gelenler olsa da- saklamadığını anlattı.
Bizim için bu çok önemli. Zor zamanlarda pek çok İHL'li kendini gizledi ya da misyonuna zıt söz ve fiillerde bulundu. O zamanlarda pek çoğuna "yazıklar olsun" dedik. Aslında onlar da  ne İsa'ya ne Musa'ya yaranabilmişlerdi.
Belediye başkanımız Muzaffer Külcü'nün İmam Hatiplik ruhu tasviri harikaydı. Ama "acılar sonsuz olmadığı gibi, imkanlar da sonsuz değildir" tespiti beni çok düşündürdü. Ne kadar doğru bir tespit ve biz bu imkanı ne yazık ki hoyratça kullanıyor ve tüketiyoruz.
Çorum  eski milletvekili Murat Yıldırım, İHL Kampüsü'nün örnek bir bina olduğunu belirtti ve Çorum'un dünyanın merkezi olduğu gerçeğini herkes görmeli dedi. (Biz biliyorduk ama Google bunu teyit etti(!), sonradan mızıkçılık yaptı ama olsun. Sağır Sultan bile duydu bir kere.)
Feyzullah Kıyıklık, camiamızın dertlilerinden bir büyüğümüz. Biraz konuşmasını uzattı ama başına gelenler bir neslin çektikleri bakımından bize örnek teşkil ediyordu. Zira bir mağduriyeti iletmek üzere Ramazan'da odasına vardığı bir makam sahibinin suratına sigara içip üflediğinde "beyefendi biz mutlaka iktidar olacağız, o gün size adaletle muamele edememekten korkuyorum" deme cesaretini göstermiş. Nitekim dediği gibi olmuş, 6-7 sene sonra karşı karşıya gelmişler malum şahısla..
Rumi Bekiroğlu, İmam Hatiplere olan ilgiden, okul müdürü Hüseyin Kır da okulların sayısal verilerinden bahsetti.
**
İmam Hatip okulları ülkemizin ilk açıldığı yıllardan itibaren ülkemizin bir gerçeği. Halk nezdinde günahıyla sevabıyla yer bulmuş, karalama, itibarsızlaştırma, kapatmaya yeltenme, önünü kesme … teşebbüslerine  rağmen ayakta kalmış eğitim kurumlarımız.
Keşkek Günü'nde konuşmacıların değindiği gibi bir zamanlar İmam Hatipler, üvey evlat muamelesi gören, bulunduğu ilin Valisi'nin, Belediye Başkanı'nın ve diğer bürokratların ziyaretten kaçındıkları, farklı kesimlerden bir tarafın cenaze yıkayıcı, diğer tarafın hatap okulları yaftası yapıştırdıkları okullar iken bu gün cazibe merkezi.
Günümüz insanı 7'den 70'e cahil değil. Köylerde de kasabalarda da, şehirlerde de durum böyle. Herkes her şeyi biliyor, ağzı olan konuşuyor. Tek şeyi bilemiyoruz ya da yapmaktan aciziz; çocukların ve gençlerin eğitimi.
Eğitimden müşteki olmayan yok. Veliler şikayetçi, öğretmenler ve yöneticiler hakeza.
Sıkıntı ve sorun, sorumluluk paylaşımında. Herkes sorunun çözümünü karşı taraftan bekliyor.
Ayrıca İmam Hatiplerin orta kısımlarının açılmasıyla birlikte bir başka önemli sorunla karşı karşıyayız:
İmam Hatip Ortaokullarının akademik başarılarının ölçüsü ne olacak? Yani Fen Lisesi'ne gönderdikleri öğrenci sayıları ile mi gurur duyacaklar yoksa İmam Hatip Liseleri'ne en yüksek puanla gönderdikleri öğrencilerle mi?
Hani altyapı yüzünden son yılların İHL'leri kalite sıkıntısı yaşıyor diyorduk ya…
Kadim sorunumuz kemiyet mi, keyfiyet mi? Müslüman olarak da, eğitim olarak ta..
Vesselam…
TEŞEKKÜR: Keşkek Günü'nü organize eden, kim bilir nice eleştirilere göğüs gererek programı tamamlayan ilgili ve yetkili ekibe şükran borçluyuz. Yenilerinde buluşmak ve görüşmek ümidiyle..