MİLLİ MARŞIMIZ

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Milli Marşımızı okumayı seviyorum.
Onu kalabalıklarla birlikte söylemekten gurur duyuyorum.
Marşımızı yüzlerce insanın seslendirdiğinde eğer uzaktaysam, radyo ya da televizyondan dinliyorsam yüreğim heyecanla doluyor.
Tam bir çoşkudur o hallerde yaşadığım.O, bana  yoğun anlamlar iletiyor.Etkili anlatımıyla tarihimizi, kültürümüzü, irfanımızı özlü bir biçimde milletimizin ortak sesi ve iradesi olarak bağımsızlığımızın kalp atışlarını duyuruyor.
 
*
İstiklal Marşımız gür bir edebi sestir.
Milletimizin sesidir.
Onun yüreğinin sesidir. 
O, milli iradeyi ifade eder.
Bu ses, Milli Mücadele'deki kararlılığın, cesaretin, inancın, kahramanlığın, sabrın,hürriyetin,esaretten kurtuluş isteğinin, vatan ve millet sevgisinin sesidir.
Milli marşımız geçmişten geleceğe bağlanan bir egemenlik yolculuğunun sesidir.
*
 
İstiklal Marşımızın içeriğini  anlatmak için yoğun bir gayret var.
Çalışmalar yapılıyorçeşit çeşit.
Gerekli ve faydalı çalışmalardır bunlar.
Çünkü, İstiklal Marşımız diliyle, anlatımıyla, ifade ettiği duygu ve düşüncelerle çok güzel bir edebi eserdir. İnsan onu anladığında milletimizin kültür ve medeniyet birikiminden de haberdar oluyor
O, bir yaşam biçiminin  üslubudur..
O, bir zihniyetin ifadesidir.
Milli Marşımız anlamak için onun şairini de tanımak gerek. Mehmet Akif'in sanatını, zihniyetini, estetiğini,yaşadığı dönemi ve diğer eserlerini öğrenmeden   Marşımızı hakkıyla kavrayamayız.
Bu konunun uzmanlarından biri olan Beşir Ayvazoğlu Belediyemizin düzenlediği bir faaliyet çercevesinde Çorum'a geldi.Devlet Tiyatro salonunda  Mehmet Akif'i, İstiklal Marşının yazıldığı dönemi ve marşımızın özelliklerini hoş bir üslupla salonu ağzına kadar dolduran dinleyicilere anlattı. Dinleyicilerin ilgisi, dikkati ve heyecanı etkileyiciydi. Marşımızda ifadesini bulan milli değerlerin edebi anlatımını öğrenmek, kavramak isteyen dinleyiciler olarak bizler  iyi bir araştırmacı, yorumcu, yazar olan Beşir  Ayvazoğlu'nun dilinden bunu öğrenme imkanı bulduk.
 
*
Konferans salonundan çıkışta hoş bir bahar yağmuru yağıyordu.Zihnim ve kalbim Milli Marşımızın güzel havasıyla doluydu. Doğrusu nereye bastığımın bile farkında değildim. Yağıştan hiç sakınmadan yürüdüm Gazi caddesinde. Dünyanın gidişatını düşündüm. Milli Mücadele'yi hatırladım çeşitli safhalarıyla. Onu kazanan milletimizin Atatürk'ün liderliğinde varoluş mücadelesindeki azmini kavramaya çalıştım.
Marşımızın isminin "İstiklal"  oluşuna dikkatimi yoğunlaştırdım.
Bize bu güzel vatanı armağan eden şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle andım.