Akşemseddin Camii’nde 2016’nın ilk Cuma’sı

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Kasım sonu Aralık ayı başı içerisinde Çorum Ulu Camii Cumartesi günleri sabah namazı buluşmalarının sanırım dört tanesine katılabildim. Baştan II.katıldığım sabah namazı sonrasında okunan aşrı(Haşr son 3 ayet=Hüvellahüllezi) Cami başimamı Mustafa hoca(Gökmen) misafir bir hafız kardeşimize okuttu.
“Adamın Ömer diyeceği ağzını büzmesinden bellidir” derlermiş Antep yöresinde.  Hafızın Euzü Besmele çekişinden çok güzel okuyacağı anlaşılıyordu. Son üç ayetin ilkini Besmelenin üzerine okuyunca o kadar çok etkilendim ve haz duydum ki ancak bu kadar güzel okunabilir dedim.
Bir sonraki ayeti güzelin de güzeli okumaz mı? “Allah!..” demeden kendimi alamadım. Düşünün; imkan sahibi balı çok seven bir kişisiniz. Size göre en güzel balı kanana-doyana kadar yediniz. Önünüze öyle bir bal daha geldi ki kanmışlığınıza rağmen tekrar yemeden duramadınız..
Misafir hafız kardeşimiz Haşr son ayetiyle okuyuşuna final yaptı ama ben de bittim. Her bir ayeti bir öncekinin fevkinde bir haz vererek okuyordu. Bal üstüne bal yemiş gibi olmuştum. Allah nefesine kuvvet versin.
**
Yeni yılın ilk Cuma namazını ( 01.01.2016) bacanağım Cemal ile Çorum Meydan (Akşemsettin) Camii’nde kılma fırsatı bulduk. Açıkçası buna Cemal vesile oldu..
Cami’ye vardığımızda kürsüde siması tanıdık olmayan bir vaaz konuşma yapıyordu. Misafirdi. Bir program vesilesiyle Çorum’a gelmiş ve kendisine kürsü ikramı yapılmıştı.
Sohbetinin ana fikri Kur’an eğitimi, öğretimi ve yaşama aktarılması. Hesabın kitabın, sorgu sualin bu kitaptan(Kur’an’dan) olacağını vurguladı. Konuşmasında güncel konulara da yer verdi ve sözü yılbaşı kutlamalarına getirdi; başka kültürlere özenmenin mahzurlarından bahsetti. Şu çarpıcı cümleyi kurdu(mealen): “Yılbaşı kutlaması gecesi binlerce polis görevlendirilir ama bizim Mevlid kandili ya da Kadir gecesinde polis görevlendirmek akla bile gelmez. Adamlar bir Peygamberin doğum gününü içki ve gayr-i meşru eğlence ile kutluyorlar. Alkolün etkisiyle ne yapacakları belli değil. Akla ziyan işler. Biz Hıristiyan Batı’nın miladi yılbaşını kutluyoruz da onlar bizim 1 Muharrem=Hicri yılbaşını kutluyorlar mı? Bilmezler bile...”    
Harika bir konuşma yaptı. Ancak benim de muzdarip olduğum din görevlilerinin safları sıklaştırma, camiye yeni gelenlere yer açma uyarıları hiç hoş değil. Zira konuşmacının insicamını bozuyor. Bununla birlikte özellikle soğuk ve yağışlı günlerde cemaatin içeriye alınması, dışarıda kalmaması için -vaazın ya da hatibin sözlerini kesmeden- bir çözüm de bulunmalı.
Cuma vakti geldi, sohbet bitti ve ezan başladı. Müezzin ezanıyla adeta mest etti beni. Nefis bir ezan okudu, inanın kendimden geçtim. Öğrencilik yıllarımda hocalarınızdan birisi anlatmıştı. Ezanı güzel okuyan müezzinden etkilenen bir Hıristiyan Müslüman olur. Daha sonraki vakitte duyduğu ezanla da eski dinine rücu eder. Hatta  müezzinle görüşür ve ona epey bir miktar para bile verir. Neden? Dendiğinde; “eski dinime(Hıristiyanlık) tekrar dönmemi sağladığı için” der.
Hutbe de akıcı idi, sıkıcı değildi. Sırat-ı Müstakım üzerine.
**
Çorum Meydan Camii haddinden fazla da kalabalıktı o gün. Cemaat akın akın gelmişti.
Kendi adıma bu Cuma orada bulunmaktan çok mutlu oldum.
Manevi haz aldım.
Vaaz, ezan ve hutbeden dolayı mest oldum.
İyi ki Cuma namazını burada eda ettim diye düşündüm.
Vesile olanlara teşekkür ediyorum.
Allah razı olsun.
TEBRİK VE TEŞEKKÜR: Esar Vakfı Çorum Şube başkanlığını devralan KYK İl Müdürü arkadaşımız sayın Erol Kavuncu’yu tebrik eder, üstlendiği bu sorumlulukta başarılar dileriz.. Allah mahcup etmesin.
Kısa bir fetret döneminin ardından Ensar Vakfı Çorum Şubesini tekrar açan ve altı yıldır kurucu başkanlığını yapan, canlandıran, maddi-manevi destekleyen/her şeyini ortaya koyan, Prof. Dr. H. Karaman, Prof. Dr. A. L. Kazancı, Prof. Dr. S. Öğüt ve E.Erkoç’a vefa geceleri gibi çok başarılı etkinliklere imza atan, kız yurtları açan, mutad haftalık sohbetler ve STK olarak siyasi ve sosyal hadiselere öncü tepkiler olmazsa olmazları olan muhterem kardeşim H. İbrahim Aşgın’a hizmetlerinden dolayı teşekkür ederiz.