Esnaf Duası

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Ahilik, Teşkilatı, Anadolu'nun her yerinde olduğu gibi, Ahi Evran döneminden beri Çorum'da da faal durumda idi. Ahi Evran Tekkesi, teşkilatın merkezi idi. Başlangıçta debbağlar (tabaklar) tarafından kurulmuş, daha sonra her esnaf grubunu içine almıştır. Diğer esnaf grupları dağınık konumda olmasına rağmen ayakkabıcılar, kendi adlarıyla anılan arastada faaliyetlerini sürdürmektedir. El emeğiyle üretim bitmesine rağmen ayakkabı ticaretinin sürdüğü bu mekanda bazı Ahi gelenekleri devam etmektedir. Mesela çıraklıktan kalfalığa, kalfalıktan ustalığa geçme sırasında yapılan törenler yapılamamaktadır. Ancak arastada esnaf dayanışması halen mevcuttur.
Esnaf düğünlerinde bütün esnafın düğüne katılması ve düğün sahibine destek vermesi, bunun en güzel örneğidir. Esnaftan birinin veya bir akrabasının vefatı durumunda arastadan pek çok kişi cenaze merasimine iştirak eder. Hasta arkadaşlarını ziyaret eder, ihtiyaçları varsa karşılayamaya çalışırlar.
Çorum'da esnaf arasında Ahilik geleneğinin, yaşayan en önemli örneği, Esnaf Duası'dır. Esnaf, yeni işlerinin açılışını Cuma gününe denk getirir. Cuma namazından çıkan esnaf, yeni dükkanın önünde toplanır. Hoca Efendi'nin hayır duasından sonra dükkanın açılışı yapılır. Herkes, yeni iş sahibine hayırlı olsun dileğinde bulunur. Ardından ikram yapılır. 
Esnafın tamamını ilgilendiren dualar, bayramlarda ve kandil günlerinde yapılmakta olan dualardır. Ramazan ve Kurban Bayramı arefesinde ve mübarek günlerde ikindi namazından sonra her esnaf grubu bir dükkanda ve çevresinde toplanırlar. Bu bağlamda Ayakkabıcılar Arastası'nda dua mesarisi yapılmaktadır.
Önce Hoca Efendi, sanat ve ticarette bilhassa doğruluk ve dürüstlükle ilgili ayetleri içeren bir aşır-ı şerif okur. Ardından duaya başlar. Dua Allah'a hamd, Resulü'ne salavatla başlayıp ehl-i beytine, ashabına, Ahi Evran ve esnaf pirlerine rahmet dilekleriyle bitirir.
Eski dönemlerde yapılmış dualardan yazılı bir metin bulamadık. Günümüzde her hocanın kendince bur duada bulunduğunu tespit ettik. Biz de bir esnaf duası örneği hazırladık.
Dua Örneği:
Elhamdülillahi Rabbil Alemin
ves-salatü ve's selamü ala Resuline Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmein.
Ya rabbi, senin varlığına, birliğine iman ettik. İki cihan servesi Hz. Muhammed Mustafa (sav)'in peygamberliğine iman ettik. Kur'an-ı Kerim'i kendimize rehber kıldık. Rabbim, bizleri bu imanda daim eyle.
Kazancımıza, ömrümüze bereket ver. Helal kazanıp helal yerlerde harcamak nasip eyle. Haram yollarla kazanmaktan, haram yollarda harcamaktan, her türlü menhiyattan bizleri koru. Ya Rabbi,
Dilimizi yalandan gıybetten, iftiradan; gözümüzü harama bakmaktan ve ayıp aramaktan, elimizi harama dokunmaktan, nefsimizi şeytanın ve şehvetin esiri olmaktan, gönlümüzü dünya malına tamahtan, kinden, hasetten ve garazdan sen muhafaza eyle. Ya Rabbi, rızkımızı bollaştır, bizleri veren el seviyesine yükselt Ya Rabbi.
Ya Rabbi, içerisinde bulunduğumuz şu günümüzü hayırlara vesile eyle. Feyiz ve bereketinden bizleri mahrum eyleme.
Allah'ım, rızkımızı bol ver. İmanımızı gür ver, kalbimize nur ver. Bizleri iki cihanda aziz olanlardan eyle.  Bizleri kamil imanda daim eyle. Şeytan şerrinden ve şeytana benzer insan seyrinden, görünür görünmez kazadan beladan bizleri koru. Bizleri birlikten, dirlikten, düzenlikten, esenlikten, güzellikten ayırma.
Rabbim, kalbimizi imansız, gönlümüzü vicdansız, kulağımızı ezansız, milletimizi vatansız bırakma.
Allah'ım, bizleri her Ahi gibi elimizi, kapımızı, soframızı açık tutmakta; gözümüzü, dilimizi, belimizi bağlı tutmakta daim eyle. Cümlemizi darlıktan, bereketsizlikten, aldanmaktan ve aldatmaktan hak yemekten kul hakkına tecavüz etmekten muhafaza eyle. Esnafımızı ve halkımızı yokluk, kıtlık, açlık, afet ve felaketlerden koru. Hastalara şifa, dertlilere deva, borçlulara eda nasip eyle.
Şu anda amin diyen cümle kardeşlerimizi, bu günler hürmetine af eyle. Bu zamana kadar arastamızdan gelip geçmiş usta, kalfa ve çıraklarımızdan ahirete intikal edenlere rahmet eyle. Hepimizi cehennem azabından muhafaza eyle.
Hazret-i Resul-i Ekrem ve Nebiy-yi muhterem hazretlerenin ruh-ı şerifleri için ehl-i beyti ve ashabının ruhları için, raşit halifelerin, evliya ve enbiyanın ervahı için, pir-i piran pirimiz Ahi Evran hazretlerinin ruhu için, Selman-ı Pak hazretlerinin ruhu için, İdris Nebi, Davut Nebi, hassaten Muhammet Ekber Yemâni hazretlerinin ve cümle pirler ve üstadların ervahı için, hayatta olanların selameti için, işlerimizin bol ve bereketli olması için, İslam aleminin selameti için, gelmiş geçmiş bütün din kardeşlerimizin ruhu için, Allah rızası için el-Fatiha.