Yaşam Alanı

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Her medeniyetin, her kültürün yaşam alanları vardır kendi muhtevasına, üslubuna göre.
Hayat değiştikçe onlar da değişir, yenilenir, yeni özellikler kazanarak hayattaki yani yerleşim merkezlerindeki yerini alır.Ve bu mekanların, ortamların kısa zamanda insanla dolduğunu görürüz.
*
Öyle ya,Dünya aynı dünya.
İnsan onu değiştiremiyor.
Bunu da bilincinde insanoğlu.
Peki ne yapıyor?
Hayat zenginleştirmek gayesiyle yaşam alanlarını çoğaltıyor, var olanları yeniliyor, genişletiyor.
Böylece hayata katkı yapıyor.
İnsana daha güzel, daha farklı, daha öznel biçimleriyle yaşamını sürdürmesine imkan hazırlıyor.
*
Çorum Belediyesi Sanat Müzesi ve Galerisi'ni açtı geçtiğiz günlerde. İlk günlerde işimin yoğunluğu sebebiyle ziyaret edemedim. Sonraki günlerde çarşı dönüşü uğradım bu yeni sanat mekanına.Soğuk bir gündü.İçeri inince rahatladım. Galeri ve müze sıcaktı.İnsanı dinlendiren hoş bir müzik insanın kulağını dolduruyordu.Bir köşeye oturup,eser dolu mekanla psikolojik bağımı kuvvetlendirmeye, daha doğrusu bu yeni ortama kendimi alıştırmaya çalıştım. İyi de etmişim. Bu sakin oturuştan sonra tablolara tek tek baktım. Her birini ayrı  bir kompozisyon olarak anlamaya uğraştım. Sergilenen eserlerin çokluğu da dikkat çekiciydi.Eserlerin ortak yönlerinden biri üsluptaki çeşitlilikti. Tablolar ne kadar enkliydi.
Hayat ve renk.
Yaşam ve renklilik.
İnsan ve renkler alemi.
Alah, renkleri boşuna yaratmadı elbette.Vardır muhakkak bir ya da bir çok  hikmeti.
İnsan, renkleri gördü, sevdi ve onları farklı amaçlarla, değişik şekillerde kullanmaya çalıştı. Bunu da başardı. Sanatta, sanayide, kültürde, kendini ifadede onları kullanmayı sürdürüyor. Renklerle insanın ilişkisi uygarlık tarihinin en ilginç konularından bir olsa gerek diye düşündüm otururken galeride onca tablonun ortasında. Hayatın renklerindeki çeşitlilik ile tablolardaki farklı bakış açılarının sanat eseri bağlamıyla  estetik yorumlamalar biçiminde ortaya konuşu hayatın değerlendirilmesi adına sevindiricidir. 
Bu hal, demokratik, çoğulcu bakış açısının resim diliyle ifadesidir.
Sergiyi ziyaret etmekten mutlu oldum.Tabii daha önemlisi böyle bir Galeri ve müzenin şehrimize kazandırılmasıdır.Belediyemizi tebrik ediyorum. Bir kaç yıldır Çorum'da gerçekleşen ressamlar buluşmasının ürünü olan tabloları orada görmek de, bu etkinliğin yararlı olduğunun ayrı bir kanıtıdır.
*
Kültür Park güzelleşiyor giderek. Orada dokuz yıldır yürüyorum. Park'ta yürüyüş ve piknik yapanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere Belediye tarafından yeni bir bina yapıldı. Böylece tuvaletletler yenilenmiş oldu. Mescit eklendi. Bunlar çok önemli ihtiyaçlardı. Onların karşılanması, parkın  kullanırlığını kat kat artırdı. 
Çorum'un gelişim sürecinin  her gün yeni bir eserle, yeni bir yaşam alanıyla  hızlandığını görmek insanı mutlu ediyor. Bu eserler yapıldıkça, şehir ve insan ilişkisi üzerinde düşünürken, tanığı olduğum eserlerin değerini, hayatımıza katkısını daha iyi anlıyorum. Çünkü şehirler, donanımını yeni  ihtiyaçlara, yeni zevklere, yeni beklentilere cevap veren unsurlarla tamamlandıkça sakinlerini daha rahat ettirir, onları daha iyi yaşatır. Şehirlerimiz bu yönde gelişiyor.