Ayrılığın perde arkası ve düşündürdükleri

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Çorum Belediyespor’da cuma akşamı yaşanan şok ayrılığın ardından kırmızı siyahlı kulüp yönetimi yeni teknik direktör arayışına girdi. Fahrettin Sayhan’ı aniden ayrılma noktasına getiren gelişmelerle ilgili farklı söylemler var. Ayrılıklı ilgili olarak Sayhan yorum yapmaktan kaçınırken yönetm içeriği hakkında bilgi vermiyor ancak ayrılış şekli konusunda haklı bir eleştiride bulunuyor.
Yaklaşık 10-11 kişi ile yaptığımız görüşmeler sonunda vardığımız nokta şu. Teknik Direktör Fahrettin Sayhan, takım içindeki bazı gelişmelerden rahatsızlığını cuma günü açıkca ortaya koyuyor. Bu konudaki rahatsızlıkları Genel Kaptan Hamit Işık’tan öğrenen Başkan Gül ve Yönetim Kurulu üyesi 3-4 isim aynı gün antrenmana gidiyor ve Teknik Heyet ile bir görüşme yapıyor.
Bu görüşmenin ardından ise takım otobüsle lojmana geçiyor ve Teknik Direktör Fahrettin Sayhan üç isimle ilgili aldığı kararı Genel Kaptan Hamit Işık’a iletiyor. Üç istek, Muhammet Fatih, Bilal ve Turgay’ya ilgili. İçerikleri konusunda ise farklı söylemler var.
Genel Kaptan Hamit Işık, bu raporu Başkan Gül’e iletiyor. Başkan, Muhammet Fatih ve Bilal ile ilgili olan isteği kabul ediyor ancak Turgay’la ilgili olanı ise nedeninin araştırılması gerektiğini belirterek karşı çıkıyor. Genel Kaptan Işık’ın bunu Teknik Direktör Sayhan’a iletmesi üzerine film kopuyor. Sayhan, bu şartlarda görevde kalamayacağını belirterek Işık’a istifasını sunuyor.
Işık’ın tekrar Başkan Gül ile yaptığı ikinci görüşmede, Turgay’ya ilgili raporda kabul ediliyor ancak bu kezde Sayhan bu işin geri dönüşünün olmadığını belirterek bavulunu topluyor. Buraya kadar yazdıklarımız olayın yaşandığı gece ve ertesinde yaptığımız görüşmelerden çıkardığımız sonuçlar.
Yanlışı olabilir eksiği olabilir ancak gelişimi konusunda hata olmadığına inanıyorum. Sayhan’dan başlayacak olursak en büyük hatası ayrılık şekli. Yaklaşık  dört aydır görev yaptığın bir kulüpten ekipten ayrılırken en azından vedalaşarak helalleşerek veda etmek gerekirdi. Yangından mal kaçırır gibi kimseyle görüşmeden vedalaşmadan ayrılmak Teknik adam olarak yakışmadı.
Gelelim asıl konuya. Belediyespor’du üçüncü sezonda yedinci teknik adam değişikliği oldu. Başkan Gül, her ayrılık sonrasında öpüşerek, helalleşerek ayrıldık derdi ancak son iki ayrılık hiçde öyle olmadı. Üç sezondur Belediyespor şampiyonluk hedefiyle takım kuruyor sonuç ortada. En büyük başarıyı geçtiğimiz sezon finalde kaybederek yaptık.
Üç sezondur yönetimde görev yapan isimler aşağı yukarı hepsi aynı. Transfer Komitesi hemen hemen aynı isimlerden oluşuyor. Sonuç ortada. Hep başarısız olanlar Teknik Direktörler ve onlarla yollar ayrılıyor. Peki yönetimsel hiç mi hata yok Zeki Başkan. Teknik Adam futbolcularla ilgili kararlar alıyorsa sorumluluk ona ati. Neden karşı çıkılıyor anlamak zor gerçekten.
Sonuçta detaylardan çok sonuç önemli. Kaybeden hep Çorum Belediyespor oluyor. Boşa geçen üç sezonun ardından da dördüncü yılda elini kolunu sallayarak gidiyor. Biz hala kendi çapımızda tartışıyor ve gün geçiriyoruz. Allah aşkına neden arada bir aynaya bakmak aklımıza gelmez. Hepmi suç başkalarında. İnsan bir özeleştiri yapmaz mı. Hataların nedenleri konusunda.Hep aynı hataları tekrar eder ve sonucunda koskoca bir ile kaybettirilir.
Ancak yeter artık koskoca bir ilin kaderiyle oynamaya kimsenin hakkı yok. Bugünden tezi yok önce yönetim (bir kaç isim değil) bir araya gelecekşapkasını önüne koyacak. Tabiki bu şehirden çocuklarının rızıklarını kazanan futbolcular aynı şeyi yapacak. Taraftarı, basın mensubu kısacası camianın hepsi bir özeleştiri yapacak ve herkes gereken dersi çıkartacak. Sakın kimse ben ne yaptım demesin herkesin bu başarısızlıkta katkısı olduğu ortada. Kimse kaçmasın ve şapkasını önüne alsın ve düşünsün.
Halil ÖZTÜRK