Kalanlara selam olsun

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

“Selamün aleyküm, Benim adım Şaban, Perşembe kardeşim Ramazan sizi ziyarete geliyor”.... diye bir mesaj geldi. Buraya kadar okuyunca “eyvah, Perşembeye misafir geliyor ama ben evde olmayacağım, il dışında hatta yurt dışında olacağım” dedim.
Mesajın devamını “...yanında hanımı bereket, iki çocuğu Sahur ve İftar ile birlikte.. Ayrıca üç de torunları Rahmet, Mağfiret ve Cennet de beraberinde.. 30 gün boyunca sizlerle birlikte olacaklar ve sonra Meleklerle beraber geri dönecekler. Ricam: Kardeşimi iyi ağırlayın..” şeklinde okuyunca durum anlaşıldı.
Evet, biz kullar beşerlik yönümüz ağır bastığı için çoğu kez Ramazan’ı aç kalma zamanı olarak görüyor ve savsaklama peşinde olabiliyoruz. Kemiyete takılıyor keyfiyetten bihaberiz. Hele misafir Ramazan’ın yaz aylarına gelmesi ev sahiplerini kara kara düşündürüyor.
Yukarda bir nebze ifade ettiğimiz gibi nasip olursa bu sene(2015) Ramazan’ı Kutsal topraklarda geçireceğiz. En son 2008 yılında Hacc’a gitmiştik. O ne heyecandı, o ne telaştı Ya Rabbi!
Son yıllarda Ramazan umreleri de kalabalık olmaya başladı ve vize sıkıntısı çekiliyor. Yakın gelecekte Hac gibi kuraya kalacak gibi gözüküyor..
Uzun zamandır Ramazan umresi akılımızda idi çok şükür gerçekleşecek.
Vize sıkıntısı bu sene seçim zamanına denk gelmesiyle had safhaya ulaştı. İfade edildiğine göre Umre için başvuru yapanların ancak üçte biri gidebilmiş/gidebilecekmiş.
Hayırlısı ne ise o olsun.
Kutsal topraklara gidenlerden tek istenecek dua iken gidenin arkada kalanlardan istediği de duadan başkası değildir.
Nasıl dua edeceğiz?
“Mevla bizden Kabe-i Muazzama’da ya da Ravza-ı Mutahhara’da dua isteyen bir cümle kardeşlerimizin gönüllerindeki muradlarını hasıl eyle” diyeceğiz. AMİN.
DUA EDİLEN YER ÇOK ÇOK ÖNEMLİ AMA DUA EDEN AĞIZ DA ÖNEMLİ.
Mevla öyle bir ağız nasip etsin.
Yunus Emre’nin o meşhur dörtlüklerinden birkaç tanesiyle okuyucularımıza veda edelim, onlardan helalık dileyelim:
Bu dünyadan gider olduk
Kalanlara selam olsun
Bizim için hayır dua
Kılanlara selam olsun
Ecel büke belimizi
Söyletmeye dilimizi
Hasta iken halimizi
Soranlara selam olsun
**
Sizler bu satırları okurken biz o kutsal yerlerde olacağız inşallah.
Akraba, arkadaş, dost, tanıyan bilcümle kardeşlerimize;
Selam olsun, haklarını helal etsinler.
Mevla yar ve yardımcımız olsun.