Yeni Yılla Gelen Yeni Kitaplar 4

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Zeynel Abidin Daver Kolağasıoğlu ile tanışmamız rahmetli Nurettin Eftekin arkadaşım aracılığıyla oldu. Biz Eftekin'le İmam Hatip Okulunda idik. Daver Bey Çorum'a babasının memuriyeti dolayısıyla gelmişti. Eftekin'le yakın akrabalıkları olduğunu da öğrenmiştim. Lakin hiç görüşmemiştik. Bir akşam Nurettin bana uğradı ve Daver'le tanıştırmaya Ziraat Bankası Lojmanına götürdü. Temiz yüzlü, giyimine titiz Çorum dışından geldiği her halinden belli olan civa gibi yerinde duramayan bir genç. Uzatmayım lojmandan ayrılırken bizim hiç ilgilenmediğimiz ve aklımızdan bile geçirmediğimiz bir durumla karşılaştık. Ben Nurettin'e baktım. "Bu arkadaş böyle" dedi. Ben bu yeni arkadaşın tutumunu çok yadırgadım. Zira evden çıkarken geri dönüp "Şu aleti alıverelim" diyerek koltukaltındaki özel kılıf içine küçücük bir tabanca yerleştirmişti. 
Aradan yıllar geçti. Daver Beyle arkadaşlığımız dostluğa dönüştü.  Daver Bey  Çorum Lisesi’ne Coğrafya Öğretmeni, Nurettin Eftekin kardeşim de Edebiyat Öğretmeni olarak geldi. Ben de Nevşehir Öğretmen Okulu’ndan Çorum İmam Hatip Lisesi’ne nakledince tekrar beraber olduk. Kısacası Daver Bey bana Nurettin Eftekin dostumun yadigârı bir dostumdur. 
Kıvrak zekâsı, üstüne düştüğü bir konuyu sonuna erdirmeden bırakmaması, yazı ve resim kabiliyeti ile iyi bir eğitim yöneticisi olmasıyla Daver Kolağası şu hayat yolculuğumuzda hiçbir gün birbirimizden incinmeden hep anlaştığımız samimi bir arkadaşım ve dostum olarak  birbirimizi arıyor ve bildiklerimizi paylaşıp gidiyoruz. 
Daver Bey, 2015 Ocak ayı başında bir kitap uzattı bana. "Hatıram olsun. Bak bakalım, kendim düzenledim bu kitabı"  dedi.
Kitabın başlığı "Karikatür ve Şiir Dünyam". 
60 sayfalık bir kitap. Çizip yayınladığı karikatürler ve muhtelif zamanlarda yazıp yayınladığı şiirlerini bir araya toplamış. Karikatürlerinin birçoğunu Çorum gazetelerinde yayınladığı için biliyorum. Şiirleri de öyle. Karikatürlerdeki nükte olguları alt yazılarla güçleniyor. Şiirlerinde ise kelimelerle sözle karikatürize etme özelliği ağır basıyor. Yani karikatürler de nükte çizgilerde. Şiirlerde de söze yüklenmiş karikatür çizgileri açık seçik görülüyor. 
Yazı ve çizi ile uğraşanların zaman içinde orada burada kalan ürünlerini bir araya toplamaları çok güzel bir alışkanlık. Böyle dağınık çalışmalar bir araya toplanınca güzel bir kitap ortaya çıkıyor. Daver Bey’in bu kitabı bunun güzel bir örneği. 
Daver Bey’in 2009 yılında yayınladığı "20. Asırda Çorum Tarihinden Notlar" isimli eserinden sonra " Karikatür ve Şiir Dünyam" kitabı da 20. yüzyılın ikinci yarısındaki yaşantımızdan seçilmiş gerçek hayat görüntülerinin şekil-çizgi ve söze dönüşmüş levhaları oluyor. 
Kıymetli dostumu kutluyor ve daha nice eserler vermesini diliyorum.