Yeni Yılla Gelen Yeni Kitaplar 2

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

İş adamı hemşehrimiz Sayın Ömer Derindere'nin hayat öyküsünün anlatıldığı (Yenilgi Yenilgi Zafere- Ömer Derindere) kitabını, eğitimci yazar Bahri Güven 16 gün süren bir yazı dizisi olarak özetleyip yayınladı. İşte bu özet yayını topluca bir kitapçık haline getirip bastırdı ve özel bir dağıtımla dost-arkadaş çevresine armağanda bulundu. Bu armağandan bana da ulaştı. Daha önce özete esas olan asıl kitabı da okumuştum. 
2010 yılında İstanbul'daki Çorumluların çıkardığı (Çorum'a bir adım-Badal) adlı derginin 6. sayısında  (Çorum'un Yetiştirdiği Değerler) başlığı altında Ömer Derindere ile yapılan bir röportaj yayınlanmıştı. Bu röportajı okuyunca " bu örnek hayat sadece bir röportaj boyutunda kalmamalı, Ömer Derindere'nin hayatı en ince ayrıntılarına kadar anlatılmalı" demekten kendimi alamamıştım. Çünkü bizde hayatını yazan insan sayısı genel olarak çok az. Hele konu Çorumlular olunca bu azlık neredeyse yok denecek derecededir. Bu eksiklik, şehir tarihlerinin yazılmasında sıkıntı duyulan en büyük eksikliklerden biridir. 
Şehir tarihleri, o şehirde yaşamış olan insanların hayatları ve hatıralarına büyük ihtiyaç duyar. İnsanlar ölür, hafızalarıyla birlikte göçüp gider. Yazılmayan hayatlardan zaman içinde geriye kalan sadece nüfus kayıtları olur. Bu bakımdan herhangi bir şekilde yaşadığı döneme damgasını vurmuş, toplumu için faydalı işler yapmış, hayatıyla, yaşayışıyla, düşünceleri ve davranışlarıyla önder ve örnek olmuş insanların mutlaka hayat hikâyeleri geniş geniş yazıya geçmelidir.
Ömer Derindere'nin hayatı sadece bir kitapla kalacak cinsten bir hayat değildir. Yazılan ve özetlenen kitaplar yeterli değildir. İkinci, hatta üçüncü kitaplar da Ömer Derindere'nin ağzından mutlaka kaleme alınmalıdır. Bu eserler de Ömer Derindere'nin hem sosyal sorumluluk dairesinde hem de hayırlı amellerine süreklilik kazandıracak amelleri içinde yer alacaktır. Türkiye için, Çorum için, Osmancık için ve dolayısıyla Derindere ailesi için yeni yayınlara ihtiyaç vardır.  
Bahri Güven  arkadaşımızın yaptığı özet çalışması bu zengin tecrübelerle, güzel davranışlarla, insan ve yurt sevgisiyle dolu hayatı kısa zamanda okunur hale getirmesi bakımından faydalı olmuştur. Zira kitap okuma konusunda tembellik gösterenlerimize ve yaşı itibariyle geniş hacimli eserlere henüz güç yetiremeyecek yaşta olanlar için çok faydalı  
Kıymetli hemşehrimiz, sevgili büyüğümüz Sayın Ömer Derindere'ye ülkemiz ekonomisine katkısına, ülkemizin geleceği gençlerimize hazırladığı eğitim imkânlarına ve hayır yollarındaki güzel amellerinin devamına teşekkürler ederken sağlık ve afiyetler diliyorum. 
Yazdırdığı bu eser bugün için olduğu gibi yakın bir tarihte de Koyun Baba Menakıpnamesi kadar aranır ve kıymet ifade eder olacaktır inancındayım.