Nuri Pakdil’e Vefa Gecesi

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Çorum Belediyesi ve TDED Çorum şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Yedi Güzel Adam’dan Nuri Pakdil’e vefa gecesine sunucunun üstadı kürsüye takdimi anında katılabildim.
Üzgünüm, 7 Güzel Adam’ın diğer altısının ya eserlerinden ya da makalelerinden az çok bir şeyler okumama rağmen N. Pakdil’e ait zihnimi yokladığımda herhangi bir şey okuyup okumadığımı hatırlamıyorum. Kendi adıma büyük ama çok büyük eksiklik ve zaaf. Sadece H. KIR hocanın vefa gecesinde de anlattığı bilvesile yıllar önce bizimle paylaştığı hatırasından onun nev-i şahsına münhasırlığını hatırlarım.
Üstad  konuşmasına Çorum deyince aklıma İskilipli Atıf hoca geliyor diye başladı ve sıra dışı bir selamlama yaptı.
Edebiyatın sömürgecilere bir başkaldırı olduğunu belirtti, ülküsel konuma dikkat çekti. Ve  “anti kapitalist, anti siyonist, anti sosyalist, anti firavnist duygularımla yaşasın tüm inananların  birlikteliği!” çağrısında bulundu.
Turan Koç’un hava muhalefeti nedeniyle katılamadığı konuşmacılar arasında şair Arif Ay, Necip Evlice ve Hüseyin Kır vardı.
Arif Ay, 45 yıldır tanıdığım ve takip ettiğim dediği üstadın kişiliği ve eserleri üzerine değerlendirmelerde bulundu.
Yedi Güzel Adam’ın mücadelesinin ülkemizde Tanzimatla başlayan İslamı değerlerden kopuşa “Edebiyat”la bir tavır koyma olduğunu anlattı. Yedi Güzel Adam’ın ortaya çıkışını Kur’an’da anlatılan “Yedi Uyurlar/Ashab-ı Kehf” e benzeten Arif Ay, her iki çıkışın da mevcut düzene tavır alma mücadelesi olduğunu  söyledi.
Ayrıca Arif Ay, N. Pakdil’in eserlerinin insanla Allah arasındaki engelleri ortadan kaldırmayı sağlamaya yönelik olup yerli düşünceyi savunduğunu belirtti.  
Hüseyin Kır da konuşmasında, üstadı karşısında görünce heyecanlandığını, sunumunu elindeki notlardan yapacağını ifade etti.
 H. Kır, üstadı kitaplarından tanıdığını, onun Batı istilası karşısında değerlerimizin savunmasız kalmasından rahatsız olduğunu, Müslümanın hassasiyetini önemsediğini anlattı. N. Pakdil, yaraların kabuk bağlamasından, kula kulluktan hoşlanmaz. Ona göre insan ya tanrının yanında ya da karşısındadır.
H. Kır konuşmasını N. Pakdil’e ait “insan, seni savunuyorum sana karşı” sözüyle bitirdi.
Kitaplarının koordinatörlüğünü yapan Necip Evlice, üstadın 41 kitabı bulunduğundan, değişik kişilere yazılmış çok sayıda mektubunun olduğundan bahsetti,  örnekler verdi. N. Pakdil’in kitaplarından tanınması gerektiğini, gençlik, namaz, selam, sabır gibi pek çok değeri işlediğini, Kudüs’ü  çok sevdiğini orayı Ulu önder Hz. Muhammed’in mirac öncesi son ayak bastığı kara parçası olarak gördüğünü anlattı.
 Arif Ay, N. Pakdil’e ait pek çok anısından söz etti. Sadece aklımda kalan birisine burada yer vereyim:
Ankara’da yaya geçidinde yeşil ışığı beklerken bir türlü yanmadığını gören sabırsız yanındaki biri; “Burada hiç düzen yok kardeşim” serzenişinde bulunur. Adamı tepeden tırnağa süzen N. Pakdil; “Evet burada düzenin olmadığı fotörinizden belli” der.
N. Pakdil, son olarak söz aldı ve bir cümle söyleyeceğini, katılanların alkış, katılmayanların yuhalayabileceklerini söyledi ve şöyle dedi: “Tapulu mülkü olmayan adam Nuri Pakdil!”  
Hep birlikte alkışladık. Sloganvari bu cümleyi gücü yettiği halde mülk edinmekten kaçınan adam olarak anladık.
80’i aşkın yaşına rağmen dinç gözüken üstad N. Pakdil’e hayırlı ve uzun ömürler diliyoruz.
Son cümle olarak Vefa gecesini organize eden Çorum Belediyesi ve TDED Çorum Şubesi yetkililerini tebrik ediyoruz.
TAZİYE: Çorum Hakimiyet Gazetesi’nin Haber Yönetmeni Gülesin Ağbal Demirer Hanımefendinin annesi, Yazı İşleri Müdürü Mustafa Demirer’in kayınvalidesi Ceyhun Ağbal Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye rahmet, geride kalanlarına başsağlığı dileriz. Makamı, Mekanı cennet olsun.