Önce birlik olmak gerek

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

İkinci yarıda oynanan üç maç ikisi evinde berabere biri deplasmanda oynamadan kazanılan üç puan ve iç sahada dört puan kayıp.  Kazançları hesaplarsak hata yaparız çün ki hedefe giden yolda kaybedilen puanlar çok daha önemli.
Çorum Belediyespor ikinci yarı için kadrosuna dört yeni isim kattı. Takviyelerin dördünü hücum hattına yönelik isimlerdi. Bu isimlerden ikisi maça ilk on birde başladı diğer ikisi son bölümde oyuna girdi.
Kızılcabölükspor maçıyla kıyaslandığında daha çok pozisyon üreten ve isteyen bir takım vardı. Ancak hedefe ulaşmak için bu mücadele ve bu istek yeterli değil. Son yılların en fazla taraftar desteğinin sağlandığı maç şehrin olaya inanması açısından son derece önemliydi.
Belediyespor maçta rakibi önünde genelde oyunu kontrol eden hükmeden takım görünümündeydi. Girilen net pozisyonlardan birini değerlendirilse maçı kazanmak içten bile değildi. Hücumda üretken olan ancak becerili olamayan Belediyespor savunmada da rakibine fazla olmasada pozizyonlar verdi.
Doksan dakikalık bölümde olayı bir tek pozisyona indirgeyerek diğerlerini görmemek gelecek adına en büyük yanlış olur. Hakemin vermediği, görmediği penaltı kararından dolayı kaybedilen iki puanın faturasına hakeme kesmek en büyük yanlış olur. Konyaspor'un iki penaltısı verilmedi ancak golünü attı ve maçı kazandı.
Futbolcu hata yapacağı gibi hakemde hata yapacak ancak bir düdüğün arkasına sığınmak diğer gerçekleri örtmemeli. Bir takımın başarılı olması için en önemli olay birlikte sevinmek birlikte üzelmektir. Çorum Belediyespor sezon başından buyana bir türlü bu birlikteliği sağlayamadı.
Yönetim kendi içinde, futbolcular kendi içinde istenilen birlikteliği bir türlü sağlayamadılar. Başkan Gül, rahatsız olduğu konularla ilgili sohbet bölümlerinde düşündüklerini açık yüreklilikle söylüyor. Ancak bu söylemler gerçek sahiplerine ulaşmadığı takdirde fazla bir anlam ifade etmiyor.
Bu noktada isim isim eleştirmek yerine genel anlamda söylemek hem Çorum'un hemde Belediyespor'un yararına. Çünki bu kadro ile sezonu bitireceğimize göre hedefe ulaşmak için kırmamak dökmemek çok önemli. Yavuz hocanın forma rekabeti oluşturmada çalışma yapması gerekiyor.
Futbolcular Türkiye liglerinde hem maddi hem de manevi olarak sorun yaşamayan ender kulüplerinden birinde forma giydiklerini unutmamaları gerekiyor. Yönetim Kurulu'nun görevlerinin sadece para bulmak ve dağıtmak olmadığını bilmesi gerekiyor.
İki yıldır Genel Kaptan olarak görev yapan Hamit kardeş futbolculuktan gelmenin verdiği duygusallıkla hareket etmemesi gerekiyor. Kısacası taşların yerine oturması için camianın elele vermesi gerekiyor. (Çorum'da bunu nasıl başaracağız onu da bilmiyorum gerçi). 
Benim gözümde grubun şampiyonu belli. Diğerleri iki, üç, dört ve beş olmak için mücadele edecekler. Çorum Belediyespor'da bunlardan bir tanesi. O yüzden iç sahada kaybedilen her puan bana göre altın değerinde. Ligin son bölümünde oldukça sıkı maçlar oynayacak  Belediyespor'un ilk beş biletini erkenden cebine koyması gerekiyor. Geçen sezon son iki maçta kaybedilenleri düşündüğümüzde tedbiri erken almak gerekiyor.
Son bölümde taraftara bir iki söz söylemek gerekiyor. Gerçekten kapalı tribünde hazırlanan kareografi mükemmeldi. Maç boyunca (bir iki çirkinlik dışında) takımlarına destek olma çabalarıda alkışı hak etti. Sahada ne olursa olsun taraftar güzelliklerini sahaya yansıttığı sürece kısa vadede olmasada uzun vadede kazanan Çorum olacaktır.