Taşlar yerine oturmayınca

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

 

Belediyespor kötü gidişe Şekerspor önünde ikinci yarıdaki baskılı ve istekli futbolu ile son verdi. Maçın ilk yarısında kapanan rakibi önünde kilidi açmak için kanatları kullanması gereken Belediyespor'da sağ kanatta Buğra görevini yaparken Murathan kelimenin tam anlamıyla yokları oynadı.

 

İkinci yarıda Murathan-Ali değişikliğinin ardından hücumda daha etkili olmaya başlayan Belediyespor'da öne çıkan asıl konu ise futbolculardaki kazanma isteği oldu.

Kazanılan maçtan sonra futbolu eleştirmek zor. Ancak böyle bir maçı da kazanmak gerçekten zor. Sonuçta karşında oynamak değil oynatmamak üzerine sahaya çıkmış bir takım var. Onu açmak için gerekli olan gol 60. dakikada geldi.. Golden sonra ise Belediyespor beklenen üretkenliği gösteremesede en önemli tarafı doksan dakika boyunca rakibe sadece üç pozisyon vermesiydi.

 

Puan sıralamasıına baktığımız zaman Belediyespor üstte tutunmuş durumda. Ancak ilk yarının kalan beş haftasında Çorum Belediyespor'un üç puanı cepte kalan dört maçında üçü kendi sahasında. Bu kadar büyük bir avantaja sahip olan kırmızı siyahlılar ilk yarıyı kalan beş haftada içerde üç maç 12 puan birde cepteki üç puan toplam 15 puan alarak devreye 33 puanla girerse ilk beş içinde olması kesin görülüyor.

Asıl önemli olan Belediyespor'da ilk yarıda taşlar bir türlü yerine oturmadı. Sezon başı kadro yapılanmasında yapılan hatalar sonucunda kırmızı siyahlı takımda bazı mevkilerdeki fazlalık bazı bölgelerdeki ise yetersizlik gün yüzüne açıkca çıktı. Yedek kulübesinden hamle şansı oldukça düşük. Skoru değiştirecek isim bulmak zor.

 

Birde buna Teknik Heyetin bazı isimler üzerindeki ısrarı eklenince alternatif isim bulmak zorlanıyor. Kadroda bulunan ancak sadece dolgu olarak görülen bazı isimler tecrübesiz diye antrenman futbolcusu olarak görülüyor. Milli takım düzeyinde düşünülen isimler kadro göremiyor.

 

Bu aşamada Belediyespor'un yukardaki matematik hesabını tutturması öncelikli konu. Devre arasına bu hedefe tutturularak girilmesi halinde ara transfer döneminde eksikler giderilmediği sürece mevcut kadro ile hedefe ulaşmak mümkün görünmüyor.

 

Yönetim kendi için sağlayamadığı birlikteliği oluşturduğu takımda sağlaması çok zor. Bir bir arkasından konuşan yöneticilerin camiadan birlik beraberlik beklemesi de hayal. Örnek geçtiğimiz hafta sonu Çorum'un iki milletvekili Çorum'da ancak o kadar yoğun çalışıyorlar ki (!) 12. hafta maçında henüz stada teşrif etmediler. Gerçi kulübün onursal başkanı sıfatıyla makamda oturan Belediye Başkanı gelmeyince milletvekiline kim ne diyebilir ki.

 

Hakkını teslim etmek lazım her ne kadar maça gelmiyorsa da ekonomik olarak son iki ihale desteği önemli. Önce otopark ardından kamyon garajı ihalesini Çorum Belediyespor aldı ve yönetim en azından rahat bir nefes aldı. Bu gelirlerle Belediyespor devre arasında takviye konusunda biraz daha rahat hareket edecek gibi görülüyor.

 

Geçen hafta içinde Belediyespor yönetimi tarihinde bir ilki yaptı ve ceza verdi. Çağlar ve Murathan'a yaptıkları hareket nedeniyle ceza veren Belediyespor yönetimi futbolun bir gerçeğini de hatırladı. Bu haftada aynı kural Turgay için işleyecek gibi görülüyor. Sonuçta hak etti takım disiplinine aykırı hareket etti.

 

Profesyonel takımda taşlar yerine oturmayınca rüzgarı arkana almadığın sürece başarı zor. Zonguldak sezon başı arkasına aldığı rüzgarla zirveye oynamaya ve rekorlar kırmaya devam ediyor. Belediyespor havayı yakalayamadı ancak taşlarda yerine oturmayınca işler hayli zorlaştı. Önce yönetim sonra teknik heyetin ilk yarıyı iyi analiz ederek ikinci yarı öncesinde taşları yerine oturtması gerekiyor. Dileriz ilk yarı sonunda beklenen puanlar toplanır umutlar ikinci yarıda devam eder. Yoksa boşa geçen bir sezonun arkasından üzülmek bir kez daha istemiyoruz.

 

Ulukavakspor ise Turhalspor deplasmanından puanla dönerek ligde kalma mücadelesi veren rakibi konumundaki rakibi önünde avantaj yakaladı. Darısı kalan maçlara.