Ders çıkartmak

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Kazanmanın çok anlamlı olacağı bir maçta malesef iki puan kaybettik. Özellikle maçın son yarım saatlik bölümündeki futbolumuz ile bunuda hakettik. Malesef fazla giremediğimiz pozisyonlarda attığımız golüde yardımcı hakem görmeyince kaçan iki puana yandık.
Futbolun içinde olan tüm şanssızlıkları bu maçta yaşadık. Ortada olan bir pozisyonda maçın hakemi devam dedi. Görüntülerden 20 kez tekrar izlediğim ve fizik kurallarına göre yorum yaparak gol olduğuna karar verdiğim pozisyonda yardımcı hakem malesef orta sahaya koşmadı.
Sonuçta iki puan kaybettik. Ancak bu maçtan hakemlerin çıkarması gereken dersler varsa bizlerinde mutlaka olması gerekiyor. Rakip kendi sahasına kapanıp çıkmayan bir takım. Kontrataklarla etkili olmaya çalışıyor. Hızlı adamıda yok bunu yapsın.
Biz ise ilk yarıda orta sahadan savunma arkasına top atmayı bir türlü başaramadık. Gerçi kanat oyuncularımızda malesef hiç bir koşu yapmadılar. Tek yaptığımız kenarlardan kazandığımız taç atışlarında uzun kullandın Nedim’in aşırtacağı toplarla pozisyon aradık. Bunlardan bir ikisinde Nedim istenileni yaptı ancak son vuruşu yapamadık.
İkinci yarıda Manavgat kenar yönetimi eski Çorumspor’u Adil’ i oyuna alarak taç atışlarında Nedim’in önüne koydu. Sağda Ali solda Murathan ilk yarıda bir tek atak geliştiremedi. Arkalarında Osman ve Eray da rakip ceza alalına sadece bir kez girince hücum hattı bir tek Çağlar ve Turgay’a kaldı. 
İkinci yarının ilk bölümünde konuk takımın ender geldiği ataklarda kaleci Fatih yaptığı kurtarışlarla takımını maçta tutmayı başardı. Kapanan rakibi açmak için kanadı etkili kullanmak isteyen Yavuz hoca kontenjan belasından dolayı Buğra’yı oyuna almak için iki değişiklik birden yaptı.
Buğra ve Furkan oyuna girdikten sonra sağ kanattan Buğra yaptığı koşularla maçı heyecan getirdi. Gerçekten gerek rakip savunmayı zorlaması gerekse takıma verdiği hava ile maçı rakip alana yıktırdı.
Belkiide bu sezonki en kötü futbolunu oynayan Turgay oyunda kaldığı 84 dakika içinde bir tek etkili pas atamadı bir tek penaltı tartışması olan pozisyonda duvar pasıyla etkili oldu. Yukarda okuduğunuz Yavuz hocanın demecinde dediği gibi kaçan iki puan tabiki insanı üzüyor. Ancak ilk haftalara göre takım hatları arasındaki kopukluğun azalmış olması birbir açıklarını kapatma çabaları umut verici.
Yavuz hocanın kesinlikle iki kanada alternatif isimler bulması gerekiyor. Murathan malesef geçen sezonun ikinci yarısından bu tarafa ivmeyi hiç yukarı çeviremedi. Kıırıkhan maçında da son 15-20 dakika özlenen Murathan gibi oynamış, Manavgat karşısında da aynı dakikaları bekledi. Onun bu takıma katacağı çok şey olduğu kesin. Ancak bu formu ile yararlı olamayacağı kesin. Bu futbolcuyu fiziksel ve kafa olarak daha iyi duruma getirmek için belkide dinlendirmek hem ona hemde takımına yararlı olacaktır. 
Sağ kanat içinde Buğra alternatifsiz görünüyor. Yavuz hoca kontenjandan dolayı eli kolu bağlı. Ancak özellikle deplasman maçlarında Buğra gibi bir silahı kulübede oturtmak yanlış. Buna bir formül bulmak gerekiyor. Devre arasına kadar yapacak başka çerimiz olmadına göre. Ön liberoda görev yapan iki kontenjandan birisini bekletmek veya forvet veya forvet arkasından birisini dinlendirmek.
Oynanan diğer maçlara baktığımız zaman takımlar arasında fazla güç farkı olmadığı ortada. Hava yakalayan Zonguldak iyi gidiyor. Diğerleri ağır aksak gidiyorlar. Zonguldak’ın avantajıda oynadığı takımlar. Belediyespor her hafta liderle oynuyor . Gerçi bu zorlu dönemin ardından gelecek maç trafiğinde toplanacak puanlarla zirveye ortak olmak mümkün. Yeterki geçen yılki rakibi küçük görme hatasını yapmayalım.
Yazımın sonunda ise özel bir teşekkür kaleci Fatih’e. Yaptığı kurtarışla ilgili değil tabiki. Sonuçta işini yaptı. Ancak bunca gerilime rağmen gerek maç içinde gerekse bitiş düdüğünden sonra takım arkadaşlarını sakinleştirmesi alkışı hakettirdi. Hele hele protokol tribününe gelerek kendinden geçmiş yöneticisinin yapması muhtemel büyük yanlışına AK Parti Merkez İlçe Başkanı eski yönetici Mustafa Köse ile birlikte engel olması.