Kaçanlar ve düşündürdükleri

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Kaçan goller, kaçan penaltılar, kaçan tur, kaçan paralar . Evet Belediyespor Manisaspor karşısında hem turu hemde büyük bir hava yakalama fırsatını kaçırdı. Rakip PTT 1. lig takımı ancak sahadaki futbolu görenler tam tersini düşündüler.
Maçın genelinde oyunda kontrolü elinde bulunduran pozisyonlar bulan Belediyespor. Hele öyle pozisyonlar varki inanın atması kaçınmasından zor ancak bizimkiler zor olanı başardılar.
Manisaspor’un attığı iki gole bakarsanız bireysel hataların ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. İlk golde Turgay’ın inanılmaz hatası ikincisinde Sefa’nın kafayla rakibe yaptığı asist sonunda kalemizde iki gol görüyoruz. 
Belediyespor’un attığı iki golün yanında kaçanları saymakta zorlanıyoruz.  Hemide ne goller inanması gerçekten zor. Yavuz hoca kontenjandan dolayı Oğuzhan ve Buğra’yı bu maçta dinlendirdi. Forvette ilk kez Çağlar’a onbirde forma verdi. Tecrübeli futbolcu ağır görüntüsüne rağmen performansı ile ilk kez izleyenlerden olumlu not aldı. Bu takımın forveti benim dedi.
Teknik Direktör Yavuz İncedal, kontenjan ayarlamasını yaparken işinin zor olduğunu söylüyorduk ancak forvetinde kontenjan olması işini iyice zora soktu. Bu sorunu çözmek zor ancak yapacak bir şey yok.
120 dakikalık mücadelede futbolcuların gösterdiği performans her türlü övgünün üzerinde. Bireysel olarak yapılan hatalar olsada sonuçta futbol oynuyorsun bir hata oyunu. Ancak kaçan gollere bir çözüm bulmak zorundayız. Böylesine net pozisyonları atamadığınız zaman faturası ligde ağır olur. Sonuçta kaybedilen kupata bir tur. Yönetim açısından ise yaklaşık 100 bin liralık bir para. Tabiki önemli ancak maçta kazanılanları görmek çok daha önemli. Futbolcuların öz güveni ve moralini maddi olarak ölçmek mümkün değil.
Tabiki bu maçı unutup önümüze baktığımız takdirde bu maçtan çok olumlu şeyler çıkartabiliriz. Şimdi önümüzde çok daha önemli bir Tire maçı var. Kazanmak yarışta varım demek ve rakiplere göz dağı vermek adına çok önemli.
Kupa maçında en çok kendi kendime sorduğum fakat cevabını alamadığım olay, 120 dakikalık mücadelenin iki oyuncu değişikliği ile bitirilmesi. Rakip oyuncu değişikliği hakkını 77. dakikada bitirdi. Biz uzatmalarda sakatlık olur diye bekliyoruz diye yorumladık. Birinci uzatma bitti ikinci uzatma oynanıyor. Rakipte sakatlıktan dolayı sahada on kişi kalmış işi bitirmek fırsatı var ancak biz hala bekledik. Son daakikalarda ısınan üç futbolcu çağrıldı birisi oyuna girecek diye bekledik. Hakem bitiş düdüğünü çaldı biz hala bekliyoruz.
120 dakikalık bir maçta hem hafta sonunu düşünerek hem bir futbolcuna daha 10-15 dakika bir maç yapma fırsatı vermek hem diri bir adam alarak maçı çevirme hamlesi neden düşünülmedi. Hadi maçı çevirme düşünülmedi penaltı atacak diri bir isim oyuna alınamazmıydı.
Yavuz hocamın tecrübesi kariyeri noktasında en ufak sözüm yok, Ancak oyuncu değişikliği konusunda Kızılcabölük ve Sebatspor maçlarından sonra yanlış gördüklerimi söylemişti. Bu maçtada aynı hataları görünce endişeye kapıldım. Hocam yardımcıları ile bir süre görüştükten sonra değişiklik yapıyor. Ya verilen bilgilerde bir hata var veya Yavuz hocamla görüş farkımız. İnşallah benim görüşlerim yanlış olur ancak Manisa maçındaki değişiklik yapılmamasının anlamını kimse bana izah edemez. Kenardan izleyen Teknik Heyetin biraz daha dikkatli olması gerekiyor. Çünki hamle gücü olmayan takımın kazanması çok zor. Hele böylesine kritik maçlarda. 
Şimdi pazar günü yarışta bende varım demek adına çok kritik bir maça çıkacak olan Tirespor maçını düşünüyoruz. Dilerim düşündüklerimiz sahaya yansır ve istediğimizi alarak ayrılırız.