Tevbe tevbe, kör şeytan

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Ramazan ayındayız. Sinir katsayıları gündüz başka gece başka ne yazık ki..
Malum Ramazan’da Şeytanların bağlandığını belirten Hadis-i Şerif vardır. Şöyle buyrulur:  “Ramazan ayı geldiğinde Cennet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulur.” (Buhari, Savm)
Toplu kılınan namazlarda cemaatın sevk ve idaresi zordur. Yazın sıcak, kışın soğuk olduğunda her kafadan bir ses çıkar.
Birkaç gün önce teravih namazında bir camide ortamın sıcaklığı yüzünden cemaatın birisi pençerenin camını açmak istedi. Pençerenin dibindeki yaşlı amca da musade etmedi. Tartıştılar; biri yanıyor diğeri donuyordu.
Dün diğer bir camide teravih kılarken saf düzeni açısından tartışma çıktı. Biri diğerine bu tarafa yaklaş dedi, öbürü de sen bu tarafa demesin mi? Bunun üzerine birinci kişi “tevbe tevbe, kör Şeytan” diyerek hem tepkisini dile getirdi hem de teskin olmaya çalıştı..
Görüyor musunuz Şeytan’ın yaptığını.
Camide kol geziyor, aramızda dolaşıyor. Kavgaya ramak bırakıyor.
Hoş bir nükte vardır Şeytan- cemaat ilişkisiyle ilgili:
 Ülkemizin Ulu camilerinden birinde Cuma namazı için cemaatle camii hınca hınç doludur.  Ezan okunmuş, sünnet kılınmış, iç ezandan sonra, imam uzunca ve cemaat üzerinde etkin güncel bir meseleyi irdeleyen hutbe irat eder. Daha sonra mihrapta kendine ait bölümde, cemaate Cuma namazını kıldırmak üzere son hazırlığını yaparken bir yandan da müezzin kamet okumaktadır.  Kametin sonuna doğru cemaat disiplinli ve düzgün bir şekilde saf tutmak için ileri geri sağa sola yanaşırken,
İmam:
“Muhterem cemaat saflarımızı sık ve düzgün tutalım ki aramıza işi gücü vesvese olan insanın apaçık düşmanı, melun Şeytan gelip girmesin” diye ikazda bılunur.
Orta bölümde saf tutan birisinin sesi camii kubbesinde yankılanır:
“-A hocam izin verin, izin verin ki, o Şeytan denen kâfir İblis madem camiye kadar geldiyse girsin aramıza, iki rekat namaz da o kılsın, secdeye kapansın. Bakarsın ki imana gelir” der.
 **
Şeytan işte, görevini yapıyor. Açık bulduğu kapıdan dalıyor içeri.
Önemli olan açık kapı bırakmamak mı, kapıları kapatmak mı, açanlara müdahale etmek mi?
Hangisi bizi ilgilendiriyorsa o.
Zaman zaman pek çoğumuz sinirlendiğimizde “Şeytan diyor ki….” deriz.
Evet, kendisini dinleyene Şeytan çok şey söyler.
 Yine; “kör Şeytan, defol!” diyerek sözde yanımızda kovarız.
Ömer b. Abdülaziz’in şöyle dediği nakledilir : “Açıktan iblise lânet edip de, gizliden ona itaat edenlerden olma.”
Emin olun pek çok yerde ve konuda Şeytan’ın günahı yok. Olay, açıktan ve gizliden olayı.
 “Kıyamet günü şeytan diyecek ki : Benim size karşı bir gücüm yoktu. Ben sizi inkâra çağırdım. Sizde benim davetime koşuverdiniz. Siz suçu kendinizde arayın.” (İbrahim Sûresi, 22).
Şeytanın doğal olarak aldatma, tuzak kurma, kandırma gücü vardır. Allah’ın korumasına sığınmayana, şeytana kapı aralayana, şeytanî işler yapıp davet edene, bir de Allah’ın terk ettiği kimselere zarar verir.
Yazımızı Şeytan’ın fırsatı nasıl ganimete dönüştürdüğünü gözler önüne seren bir kıssa ile bitirelim:
Günlerden birgün şeytanın yolu bir köye düşmüş. Keyfi yerinde olan Şeytan sırtını bir ağaca dayamış ve buzağısı kazığa bağlı olarak ineğini sağan genç bir kadını uzaktan izlemeye başlamış. Şeytan kadını epeyce izledikten sonra yerinden kalkıp kazığa bağlı buzağının ipini biraz gevşetmiş. Buzağı bu az ötede annesinin sütünün kovaya sağılmasını aç karnına izlemeye daha fazla dayanamamış, debelenmiş ve boynundaki ip çözülmüş. Koşarak annesini emmeye giden buzağı, süt kovasını devirmiş. Sağdığı süt ziyan olunca sinirlenen genç kadın, eline geçirdiği odunu buzağıya vurunca yavru yere yığılmış. Yavrusuna saldırılan inek kayıtsız kalamayıp bir tekme ile kadını yere serip öldürmüş. Uzaktan geçmekte olan kadının kayınpederi, ineğin ´gelinini öldürdüğünü görüp ineği tüfekle vurmuş. Silah sesini duyan koca,  karısını yerde cansız yatar babasını da elinde tüfekle görünce silahını çekip babasını öldürmüş. Kısa bir süre sonra gerçeği öğrenen genç adam, bu kadar acıya dayanamayıp intihar etmiş. Bütün bu olayları bir kenardan izleyen Şeytan:
“BU FELAKETİ DE BANA YÜKLERLER, BUZAĞININ İPİNİ GEVŞETMEKTEN BAŞKA BEN NE YAPTIM Kİ” demiş..
Mevla Şeytana karşı güç kuvvet sahibi yapsın. En iyisi ondan istiazede bulunmak.
EUZÜ BİLLAHİ MİN’EŞŞEYTAN’İRRACİM=KOVULMUŞ ŞEYTAN’IN ŞERRİNDEN ALLAH’A SIĞINIRIM.