Önce saha dışı...

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Çorum Belediyespor büyük umutlarla başladığı ilk yarı sonunda umutları artırdığı sezonu büyük bir hayal kırıklığı ile kapattı. Şampiyonluk hedefiyle çıkılan yolda son haftalarda önce bu hedeften sonrada play-off hedefinden uzaklaştı.
Sezonun değerlendirmesini artılarını eksilerini bitiminden sonra yapacağımızı söylememize rağmen sağda solda yapılan ahlaksız eleştirileri hiç mi hiç dikkate almıyorum. Biz aldığımız sorumluluğun bilincinde bugüne kadar hareket ettik bundan sonrada böyle devam edecek.
Bu yazımızda Belediyespor’un saha dışındaki artıları ve eksilerini dile getirmeye çalışacağız. Zeki Gül Başkanlığındaki yönetim kurulu sezon boyunca yaptığı en güzel şey ekonomik olarak futbolcuların kafasını rahat ettirmekti. Profesyonel ligde kolay olmayan bu işi başarıyla yaptılar. Ekonomik anlamdaki diğer ihtiyaçlarınıda sorunsuz gideren yönetim malesef gerek cezai müeyyideler, gerekse krizleri yönetmekte aynı başarıyı gösteremediler.
Sonuçta 30 kişilik futbolcu kafilesi içinde sıkıntılar sorunlar olacak. Önemli olan bu sorunları içerde çözmek ve tatlıya bağlamak, Malesef Belediyespor’daki sorunların çözümü hep hasır altı edilerek sahada kazanılan başarılarla örtülmeye çalışıldı. Geldiğimiz noktada gösteriyorki sümenaltı etmekle sorunlar çözülmemiş. Devre arası kampında yaşananlardan sonra neşter vunulsa gerekli hamleler yapılsa bugün yeni bir ligin heyecanını yaşıyor olurduk.
Devre arasında nokta transfer yaptık denildi, Malesef sahada nokta transfer göremedik. İlk yarıda toplanan 30 puan nokta transferlerle toplanan 23 puan. O zaman burda bir hata var.
Teknik Heyet değişikliği her takım için normal. Kan değişikliği takıma katkı sağlamıştır genellikle. Ancak bir gecede yeni hocayı bulmak ertesi gün imza attırma konusunda Belediyespor yönetiminin eline kimse su dökemez. Dört değişikliğe bakın en fazla ara iki gün sürmüş ve birisi gitmeden nerdeyse diğeri yola çıkmış. Bu kadar acele edincede hata yapmanız kaçınılmaz oluyor.
Yönetim içinde demokratik bir anlayış olmadığı kesin. Başkan Gül, son kararı ben veririm diyor ve uyguluyor. Ancak yönetimde bu yetkiyi verenler malesef odadan dışarı çıkınca başlıyorlar söylenmeye. E kardeşim yönetimde oturuyorsun ağzını açmıyorsun çıkıyorsun dışarı başlıyorsun dedikoduya. Yöneticilik zor bir iştir evet ancak eğer ilken varsa ya içerde toplantıda konuşacaksın kabul edilmiyorsa gereğini yapacaksın, yok susuyorsan dışarda da alınan karara benim diyebileceksin. İçerde başka dışarda başka konuşmakla yöneticilik olmaz.
Takım içinde almış gidiyor söylemler, ‘Bu hoca şu yöneticinin, bu sporcu şu yöneticinin’ ne demek allah aşkına. Yöneticinin hocası, futbolcusu olurmu. Sözleşme imzalayan her isim o kulübün değilmidir doğrusu. Tribünde oturan taraftar hocayı, futbolcuyu eleştiriyor bunları biliyoruzda diğer tarafta yönetici konumundaki isimlerde başlayınca sallamaya insan şaşırıyor. Kardeşim beğenmiyorsan niye içerde söylemiyorsun, söylüyorsun kabul görmüyorsa o ünvanı niye taşıyorsun. Belediyespor’un bu sezonki en büyük sıkıntısı yönetim içindeki bu ‘BEN’oldu diye düşünüyorum.
Başkan Gül, her ne kadar yöneticilerine toz kondurmasada bi özeleştiri yapmak zorunda. Yeni sezon için ekonomik katkı sağlayacak isimleri yönetime alacağını söyledi. Evet doğru maddiyat önemli tabiki. Başkana bir tavsiyem bu seçimde ekonominin yanında yöneticilik vasfı olan konuşması gereken yerde konuşmasını bilen isimlerden yöneticiler bulsun. BENİM takımım diyenlerin içerde yaşattığı sorunları unutmadan önümüzdeki sezon için hem futbolu hem yöneticiliği anlayan tabiki birazda paralı isimlerden yönetim oluşturması gerekiyor.
Belediyespor’un grupta daha fazla para harcayan kulüplere göre gösterdiği performansı örnek göstermek doğru bir tesbit olmasa gerek. Bu kadar fazla para harcayanlar final grubuna giderken Belediyespor’un yarısı kadar para harcamamış bir takım şampiyon oldu 2. ligin biletini aldı. Bu örneği verirken diğerinide görmek gerek diye düşünüyorum.
Bu yazımızda sahanın dışıyla ilgili görüşlerimizi dile getirdik. Bir dahaki yazımızda bu kez saha içine gireceğiz, hataları ve eksikleri dile getireceğiz.