Cesaret, sorumluluk

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Ligde son iki maçta alınan mağlubiyetlerin ardından acaba Belediyespor kadrosunu gözümüzde fazla mı büyüktük demekten kendimi alamıyorum.
Balçova maçını izlemedim ancak gelen bilgiler çok kötü bir futbol sonucunda mağlup olunduğu yönünde. Batman maçında da gerçekten futbol geçmişlerini bilmesek bu ligin futbolcuları değil diyeceğimiz bir görüntü var sahada.
Maçın teknik analizinden ziyade yanlışlar eksikler ve yapılması gerekenler konusunda bir iki şey söylemek istiyorum. İlk olarak yönetim çok uçlarda yaşaması nedeniyle takım üzerinde olumsuz etki yarattı. Bir galibiyetle şampiyonluk şarkısı bir mağlubiyette ise öldük bittik havası. Yani ligin uzun soluklu bir yarış olduğunu unutup haftalık yaşamaya başladı.


Sedat Özbağ tecrübesi ve kişiliğiyle camia içinde örnek isimlerden birisi. İyi niyeti nedeniyle yaptığı hatalar bence en büyük yanlışı. Bundan önce iki kez görev yaptığı dönemlerden tanıdığımız cesaretini bu sezon gösteremedi.
Oda kadrodaki tüm futbolculara eşit yaklaşması. Yani ismine bakmadan cesaretle forma vermesi. Sezon başında tanıdığı bildiği eski futbolcuların oluşturduğu takıma gelirken güvenle geldi. Ancak ilerleyen haftalarda güvendiği isimlerden beklediğini alamamaya başladı.
Bu performans düşüklüğüne rağmen biraz duygusal düşünmesi belki de başka etkenlerden dolayı bazı isimlerde ısrar etti. Onun ısrarına rağmen tecrübeli isimler maalesef bunun kıymetini bilemediler ve sonuçta bu noktaya gelindi.


Batman maçında kötünün iyisini sayalım desek bile biri ikiyi geçmez. Tanımadığımız isimler olsa yanılmışız diyeceğiz  onu da diyemiyoruz. O zaman bir tek şık kalıyor aldıkları sorumluluğun farkında değiller.
İsme girmek istemiyorum çünki yarış devam ediyor ve bu süreçte kadrodaki her ismin önemi çok büyük. Sedat hocam yönetimden güven oyu aldı ve devam ediyor. O zaman yapacağı bir şey var ya sahaya yüreğini koyan isimlerle yola devam edecek yoksa önceki dönemde olduğu gibi cesaretli olacak ve gençlere formayı verecek.
Asıl sorgunlanması gereken ise tabiki icra makamındaki futbolcular. Belediyespor'da forma giyen futbolcular belki de Türkiye liglerinde hem ekonomik hemde diğer alanlarda en rahat futbolcular arasında ön sırada yer alırlar. Çalışma ortamı iyi kaldıkları yerde sorun yok kısacası saha dışında bir sorun yok.


Başkan Gül'ün görüşmelerinde bunu bizzat futbolcular  söylemişler. O zaman sorun saha içinde. Futbolcu kardeşlerimizin bu rahatlığın kıymetini bilmesi ve aldıkları sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor.
'İnanmak başarmanın tamamıdır' sözünü unutmadan önce kendilerini bazı şeylere inandırmaları gerekiyor. Belediyespor sahadaki görüntüsüyle inancını kaybetmiş bir ekip görünümünde. Henüz kaybedilmiş bir şey olmadığını puan durumuna baktığımızda görmek zor değil. Tabiki büyük avantaj kaybettik ancak henüz her şey bitmiş değil.


Yeter ki futbolcu kardeşlerimiz aklına başına toplasın, bir araya gelsinler nedenleri açık açık tartışsın ve çözüm için ortak bir yol haritası çizsinler. Onlar inanmadığı sürece başarmak mümkün olmadığına göre top artık onların ayağında.


Yönetim yukardaki açıklamasıyla bir anlamda bombayı futbolcuların kucağına bıraktı. O bombayı patlatmamak için yapmaları gerekende ortada. İnanacak, güvenecek ve tek yumruk olacaklar. Yoksa kaybeden hem onlar olacak hem de Çorum. Bir çoğu Çorumlu olduğuna göre sorumlulukları daha fazla gözlerinin önüne bakmak zorundalar. Artık kredi kalmadı o yüzden herkes silkinip kendine gelme zamanı.


Batman'da yaşanılan çirkinlikler nedeniyle maç öncesi ve son sonunda yapılanları kabul etmek mümkün değil. Çorum olarak bu tür çirkinlikleri kabul etmiyoruz.


BAL'daki temsilcilerimizden ikisi de haftayı puansız kapattılar. Çorumspor yine ilk dakikalarda gol yeme hastalığını bu maçta da sürdürdü. Golden sonrada toparlanamayınca mağlup oldu. İskilip Belediyespor ise Bartınspor deplasmanında iyi futbol a rağmen mağlup olmaktan kurtulamadı. Ligde sona yaklaştıkça iki takımımız en azından baraj maçı oynama hakkını kazanmak için mücadeleleri lig sonuna kadar süreceğe benziyor.