Doğru hamle zamanı

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Sezonun ilk yarısını tamamladık. Çorum Belediyespor sezon başı beklentilerin aksine ligi ikinci sırada bitirerek iki kez lider olma fırsatından yararlanamadı.


Kırmızı Siyahlı takımın sezon başından bu yana iç sahadaki maçlarının tamamı izlemiş birisi olarak alınan sonuç sürpriz değil. Çünki grupta gerçekten takımlar arasında güç dengesi birbirine çok yakın ve ahım şahın bir takım kesinlikle yok.


Ligin ilk maçlarını izlemeyen son dönemde çıkışın ardından Belediyespor’u ilk kez tribünden izleyen bir çok taraftar maçlar sonunda şu soruyo soruyorlar ‘Bu takımmı maçları kazanıyor ?. Gerçekten rakipleri bilmeyenler için bu soru çokda şaşırtıcı değil.


Devre sonunda lider Düzyurtspor ile dokuzuncu sırada bulunan Batman Petrolspor arasındaki puan farkı sadece sekiz. Yani grupta her maç zor ve ikinci yarıda her maç final. İki maç kaybettiğin anda biranda alt sıralara inmek mümkün. İkinci yarıda bir yandan ilk beş diğer yandan ligde kalma mücadelesi sahada futbol oynamaktan çok savaşmayan takımların kazanması zorlaşacak.


Belediyespor’un bu oyun şablonuyla ikinci yarıda özellikle iç saha maçlarında kazanması çok kolay görülmüyor. Deplasmanda daha kolay maçlar kazanacaktır. Eğer Belediyespor’un rakibi kazanmak için oynarsa o zaman kaybetmesi çok daha kolay olur.


Nedenmi. Çünki Belediyespor’un iki hücum silahı var. Sağda A. Buğra solda Murathan gerçekten belkide grubun en hızlı iki kanat oyuncusu. Onlar açık alan buldukları anda çökertemeyecekleri savunma yok. Bunların örneklerini ilk yarıda çokca gördük. Golleri ve asistleriyle bir anlamda sıralamadaki yeri belirleyen isimler oldular,


Son Erzurumspor maçı gibi kapanan ve boş alan bırakmayan rakipler önünde ise B planı olmayan Belediyespor bocaladı durdu. Maçın son yirmi dakikalık bölümünde Erzurum savunmayı geride kurdu ve boş alan bırakmayınca bırakın pozisyon bulmayı etkili atak bile geliştiremedik.


Erzurum kapandığı halde atağa kalktığı anda dört beş isimle Belediyespor ceza sahasına geliyordu veya oralarda görünüyordu. Temsilcimiz baskılı oynadığı anlarda bile iki kanattan oyuncular boş buldukları anda iniyorlar çizgiye kadar bizim orta sahamız henüz kendi sahamızı yeni çıkıyor. Bir tek Emir ceza sahası içinde. Bu şekilde gol bulmak futbolun kurallarına aykırı.


Belediyespor’un ikinci yarı için kadrosuna katacağı öncelikli transfer orta sahadan dikine giden ve rakip eksilden özellikte olması şart. Kapanan savunmayı açmak için kanatlara oyunu yaymak yetmez çünki ceza sahasına sokacağın sayı ikiyi üçü geçmediği sürece golü bulmanda hayal olur.


Devre arası gerek takviye gerekse fiziksel çalışma açısından büyük önem taşıyor. Bu kadar kritik lig yarışında ikinci yarı az hata yapan hedefe ulaşacaktır. Belediyespor’un en büyük avantajı ekonomik olarak içinde bulunduğu rahat konum. Fazla uçmadan dengeleribozmadan yapılacak takviye ve ikinci yarıdaki zorlu mücadeleye fiziksel hazır kadro ile 2. lig hayali neden olmasın. Artık hayalden daha yakın olduğunu görmek zor olmasa gerek. Tabiki bir aylık ara dönemi en güzel şekilde geçirmek şart.


BAL temsilcilerimiz üzmeye devam ediyorlar. Çorumspor, Gölbaşı deplasmanında aldığı 4-2’lik mağlubiyetle bu haftayıda puansız kapattı. Geçtiğimiz haftalarda kötü oynayan ve sonucunda kaybeden İskilip Belediyespor ise grubun yeni lideri Sincan önünde iyi oynadığı maçı kaybetti ve hasrete bir hafta daha ekledi.


Gruptan sezon sonunda düşen bir takım iki temsilcimizden birisi olacak. Çorum’un önümüzdeki sezon bir temsilcisi kalacağına göre hakeden ve Çorum’u daha iyi temsil edecek olan takımın ligde kalması dileğiyle....