Sevmek mi Ölmek mi

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Çorum Belediyespor ligde zirve için iddiasını sürdürmek adına öden taşıyan maçta 68 Yeni Aksarayspor’u rahat geçerek üç puanın sahibi oldu. Alınan üç puan gerçekten çok önemli ancak asıl önemli olan bu maçtaki sıkıntıları görmek olarak değerlendiriyorum.


İlk olarak maçta doksan dakika boyunca verdiği mücadele döktüğü ter en sonunda da takımın galibiyetine iki gol ve bir asistle katkıda bulunan Murathan’ı tebrik ederek başlamak istiyorum. Gerçekten geçtiğimiz yılki performansının çok çok üzerinde ve her geçen günde artarak devam eden bir futbol ortaya koyuyor. Allah nazardan saklasın ne diyelim.


Bir tarafta geçen yılki performansının üzerine her hafta biraz daha koyarak giden bir futbolcu diğer taraftandan geçmişteki performansları ile ayakta alkışladığımız ve zevkle izlediğimiz isimlerin inanılmaz düşüşleri. Belediyespor’un bana göre tek sorunu takımın etkili isimlerindeki bu vurdumduymazlığı.


Gerçekten Aksaray önünde erken gelen goller ve ardından rakibin on kişi kalmasıyla orta sahaların boşaldığı ve boş alanların çokca bulunduğu bir maç. Konuk takımda hiç kapanmadan hücumu düşündü ve Belediyespor belkide bu sezonki en fazla pozisyon ürettiği maçı son dakikada 3-0’a getirmeyi başardı.


Bu maç ölçü değil ancak şu açıkca görüldüki grupta uçuk kaçık bir takım yok ve kendine güvenen mücadele eden takımlar sezon sonunda mutlu sona ulaşacaklar. İzlemediklerimizinde oynadıkları maçlardan değerlendirdiğimiz zaman güç dengelerinin ne kadar yakın olduğunu anlamak zor değil.


Belediyespor’un gruptaki en büyük avantajlarından biriside ekonomik rahatlık. Grupta bırakın primi maç başını peşinatlarını bile alamayan yiyecek yemek bile sorun olan kulüpler varken her türlü alacağı tıkır tıkır ödenen futbolcular oturup dua etmeliler. Biz böyle bir takımda futbol oynuyoruz diye.


Sedat hoca istikrarı yakalamaları gerektiğini söylüyor. Haklı yakalamak gerekiyor ancak bunun içinde kadro istikrarı önemli. Her hafta yeni isimler yeni dizilişler. Hocam duygusallığı son verme zamanı geldide geçiyor bile. Verdiğin kararları uygula ve önce kadroda istikrarı yakala. Kadro istikrarının peşinden saha istikrarıda gelecekten şüphen olmasın.


Takımın ikinci sıkıntısı ise kartlar. Gerçekten bu kadar basit kartları çocuklar bile görmezler. Belediyespor’a hemen hemen her maçta PFDK’dan ‘Centilmenliğe aykırı hareket nedeniyle şu kadar ceza’ maddesi yer alıyor. Görülen kartlara bakıyorsun pozisyon gereği olsa anlayacağızda ya hakeme itirazdan ya düdükten sonra topa vurmaktan veya rakiple didişmekten. Bu kadar basit olmaması profesyonel bir futbolcu bu kadar ucuz kart görmemeli.


Yarın Elazığ Belediyespor ile deplasman pazar günü Düzyurtspor ile içerde iki zorlu maça çıkacak Belediyespor altı puanı hanesini yazdırdığı takdirde hedefe kilitlenmiş olacaktır. Gerçi lig uzun maraton ancak bu yarıda alınacak her puan ikinci yarıda büyük avantaj. Çünki ikinci yarıda can derdine düşen takımlarla her maç savaş olacak. O yüzden bu devredeki puanlar çok önemli.


BAL’daki temsilcilerimiz haftayı iki beraberlikle kapattılar. İzlemediğimiz için yorum yapma şansımız yok tabiki. Ancak Çorumspor’un dokuz kişi oynadığı bölümlerde bulduğu beraberlik golü kırmızı siyahlı takım için büyük moral. Yaşadıkları imkansızlak ve zorluklara rağmen gösterdikleri mücadelede her türlü övgünün üzerinde.


İskilip Belediyespor ise sakatlık ve cezalılardan bir türlü kurtulamıyor. Teknik Direktör Nihat Armutçu takımın aldığı bir puandan iç sahada olsa memnun. İki takımımızda birbiri ile yarıştığı için sezon sonunda hakedenin hedefine ulaşmasını dilemekten başka söyleyecek sözümüz yok tabiki.


Son sözümüz ise taraftar temsilcilerine. Aksaray maçı öncesine kadar sevdikleri hatta uğruna öldükleri kulüplerine yaptıklarını görünce sevgilerinin ne olduğunu bir kez daha görmüş olduk.


Geçmiş yıllarda yaşanan olumsuzlukları örnek göstererek böyle bir şey yapmadıklarını söyleyenler bir araç yüzünden yönetime tepki gösterebiliyor. Bunu doğal hakları olarak görüyorum ancak bunun ölçüsü var sınırı var. Maç öncesi beş dakika susarsın tepkini gösterirsin sonra sahadaki forması için ter döken futbolcuna sahip çıkarsın.


O ne demek sahaya sırtını dönmek bir saat tribünde çekirdek çıtlatmak hepsinden önemliside sevdiğin uğrunda öldüğün takımın  gol atıyor sen sevinmiyorsun. Bu nasıl bir sevgi allahını seversen. O zaman sizin sevginiz başka şeylere akla başka soru gelmiyor. Zaten bölünmüş bir Çorum bir bölünme daha ne ilimize nede ilimiz futboluna bir katkı sağlar. Akıllı olmak ve şehrin değerlerine sahip çıkma zamını diye düşünüyorum.