Kooperatifçilik Paneli ve Üniversitemiz

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 2012 yılını "Uluslararası Kooperatifler Yılı" ilan etmesi nedeniyle geçtiğimiz Salı günü Ziraat Mühendisleri Odası Çorum İl Temsilciliği ve Hitit Üniversitesi işbirliğinde "Üretimden Tüketime Kooperatifçilik" adlı bir panel düzenlendi.
Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Yusuf Şahinbaş, Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Dr. Turhan Tuncer, İİBF Dekan Vekili Prof. Dr. Gülen Elmas Arslan ve Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan birer açılış konuşmaları yaptılar.
Paneli Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Ahmet Şahinöz yönetirken; Ankara Üniversitesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mevhibe Albayrak ve Prof. Dr. Erdoğan Güneş, Fiskobirlik Genel Müdür Vekili Tuncer Kasapoğlu ve Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar da panelist olarak sunumda bulundular.
Panelde Kooperatifçiliğin dünü bugünü, önemi, sorunları enine boyuna konuşuldu, tartışıldı. Üreticiler ve tüketiciler yönünden de kooperatifçilik masaya yatırıldı. Sonuçta önemli ve faydalı bir panel oldu.
Bu vesile ile panelin düzenlenmesinde emeği geçen Ziraat Mühendisleri Odası Çorum Temsilcisi Sayın Yusuf Şahinbaş'a ve Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan'a ve katılımcı hocalarımıza teşekkür ediyorum. Bir Ziraat Mühendisi olarak bu tür toplantıların artmasını Ziraat Mühendisleri Oda Temsilcisi Yusuf Beyden beklediğimi de belirtiyorum.
Panelin konusu Kooperatifçilik olunca gözler ister istemez Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri Başkanlarını aradı. Ancak salonda pek az Başkanı görmek de bizleri üzdü. Kooperatifçiliğimizin gelişememesinin nedenlerinin en başında işi sahiplenmememiz gelmekte… Bir kooperatif başkanımızın bu konudaki sitemleri ne kadar da haklıydı.
Zira kooperatifçilik de başarı; en başta karşılıklı güven, sevgi esasına dayanmakta. Dürüstlük ve profesyonellik de diğer olmazsa olmazı…
Geçmişte kimi marjinal ideolojilerin kooperatifçilik üzerinden, amacı dışında faaliyetler göstermeleri toplum nezdinde kooperatifçiliğimizi olumsuz yönde etkilese de artık günümüzde örgütlü üreticiliğin önemi herkesçe kabul edilmekte… Bugün Tarımda kooperatifler ve Üretici Birlikleri hatırı sayılır bir ağırlığa sahip. Ancak sorunları da o denli büyük. Bunların da süratle çözülmesi ülke tarımı için çok önemli…
Panel nedeniyle belirtmek istediğim bir diğer husus Sayın Vali Yardımcımız Hacı Osman Ebiloğlu'nun da kapanış konuşmasında belirttiği gibi; Hitit Üniversitesinin artık Çorumla bütünleşmesidir. Sayın Vali Yardımcımız konuşmasında söylediği: "Her hafta farklı bir etkinliğe imza atan Üniversitemiz, Çorumdaki toplantı salonlarını adeta Üniversitenin dershaneleri haline getirdi. Bu durum yeni Rektörümüzün sayesinde olmuştur" sözleri çok anlamlıydı.
Gerçekten Prof. Reha Metin Alkan ile Üniversitemiz farklı bir hüviyet kazandı. Çorumlular olarak artık bir Üniversite şehri olduğumuzun farkına vardık desek mübalağa etmiş olmayız. Şehirle, dahası halk ile bütünleşmemiş bir Üniversite; kendi kabuğuna hapsolmuş, fanus içinde suni teneffüsle yaşamaya çalışan bir kurum olmaktan öteye geçemez.
En başta ilimizin, sonra ülkemizin ve en sonunda yaşadığımız dünyanın sorunlarını kendine dert edinmiş bir üniversite halkın bir parçası haline gelir. Zira bizler millet olarak kendimizle bütünleşen kişi ve kurumlara daima sahip çıkmışızdır. Ama millet olarak bizi hor gören, bize tepeden bakan kim olursa olsun onu kabullenmeyiz, sahip çıkmayız.
Bu ince çizgiyi fark eden Rektörümüz ve ekibinin çalışmalarını da bu bağlamda destekliyor ve takdir ediyoruz. Sayın Rektörün güler yüzü Üniversitemizin çehresine de yansımış durumda…  Bu da Çorumlular olarak bizleri ziyadesiyle memnun ediyor.
İlimizde gerek kültürel, gerekse akademik faaliyetlerin; Üniversite, Valilik, Belediye ve diğer Sivil Toplum Kuruluşları ile ortaklaşa düzenlenmesi aynı zamanda bir paylaşımın ve koordinasyonunda açık bir göstergesidir bence… Şehrimizin kültürel hayatına yapılan bu katkıların takdir payesini paylaşmak, amiyane tabirle çorbada herkesin bir tuzunun olmasına fırsat verilmesi de takdire şayandır. Bu tür katılımların olayı sahiplenmeyi ve dayanışmayı sağlayacağı için önemi çok büyüktür.
Umarım bu birliktelikler ve bu faaliyetler artarak devam eder. Gerek şehrimizin tarihi ve ekonomik özellikleri ile tanıtılması, sorunlarının tespit edilerek çözüm için projeler üretilmesi, şehrimizin kültürel hayatına katkıda bulunan, eser veren sanatçı, eğitimci, sanayici kişiler ve kuruluşlar hakkında yapılacak akademik araştırma çalışmaları da bu sürece olumlu katkıda bulunacağına inanıyorum.
En kısa zamanda kampus ve akademik kadro sıkıntısı gibi meselelerin halledilmesiyle Üniversitemizin hak ettiği seviyeye yükseleceğine inanıyor, Rektörümüz ve ekibine başarılar diliyorum.