Çocuklarda kola bağımlılığı

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Son dönemlerde, çocuklarda sıklıkla gördüğüm ve bağımlılık derecesine ulaşan bu durumun bir sağlık problemi oluşturduğunu anlatmaya çalışacağım.


Kola ve benzeri meşrubatlar içerdikleri asit ve diğer kimyasal katkılarla insan sağlığında olumsuz etki oluşturmaktadır. Bunların en başında meşrubatın içeriğinde yer alan asitin meydana getirdiği mide ve ince barsak mukozasındaki harabiyettir. Bu harabiyet zamanla, vücudun kendi kendini telafi edemeyeceği boyutlara ulaşabilmekte ve duodenum veya mide ülseri olarak sonuçlanabilmektedir.


Diğer yandan kısa vadede ise kola ve benzeri meşrubatların içerdiği şeker oranının, çocuklarda açlık kan şekerinin hızlıca yükselmesine, dolaylı yoldan ise iştahlarının kapanmasına sebebiyet verdiği bilimsel bir gerçektir.
Kola ve benzeri meşrubatları sıklıkla tüketen çocukların, tüketmeyenlere göre daha zayıf ve cılız kaldıklarını, klinik tecrübe ve gözlerimle söyleyebilirim.


Kola bağımlılık yapar mı?
Doğada bulunan her maddenin bağımlılık yapabilmesi mümkündür. Kola ve benzeri meşrubatlar içerdikleri kimyasal formüller ile bağımlılık yapabilmektedir. Yetişkinlerde sıklıkla olmasa da çocukların bünyelerinin daha zayıf oluşu, onların bu tür içeceklere karşı kolayca bağımlı hale getirebileceğini unutmamalıyız.


Çocuklarımızı bu alışkanlıktan nasıl kurtarabiliriz?


Eğer çocuğunuzda sürekli bir kola içme isteği, kola beraberinde yemek yeme alışkanlığı var ise bunu o alışkanlıktan kurtarabilmenin başlıca kuralı bu içeceği mümkün mertebe evlerimizden uzak tutmamızdır. 
Diğer taraftan, günlük olarak süt tüketen çocuklarda kolaya karşı duyarlılığın daha az olduğu en önemli gözlerimden bir tanesidir. Bu sebeple, süte karşı alışkanlık kazandırmanın kolaya karşı isteği azaltabileceği tezi ile bir süredir, çocuklarının bağımlılık derecesinde kola tükettiğini söyleyen annelere, kola yerine süt içirmeleri yönünde tavsiyeler vermekteyim.


Kısa vadede olmasa da 3-4 hafta gibi bir süre içerisinde duyarlı annelerin yardımlarıyla çocuklarda kolaya karşı isteğin azaldığını, süt tüketmeye yönelik isteğin arttığını, 3-4 ay içerisinde ise kolayı artık aramadıklarını el birliğiyle ispatlamış olduk.


Daha da önemlisi, kolaya karşı bağımlılığı yenerken çocuklarımıza süt içirme alışkanlığı da kazandırmış ve geleceğimizin garantisi olan çocuklarımızın daha sağlıklı olabilmeleri adına da önemli bir adım atmış olduk.
Sağlıklı, Mutlu günler dilerim.