Tahta Balta

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

İl milli eğitim müdürlüğüne yeni atandım. Olası afetleri - yangınları en zararla atlata bilinmesine vesile olabilmek adına alışılmışın dışında farklı bir çalışmanın içine girmek ve bu noktada ilimizi Türkiye geneline örnek yapabilmek için gençliğinde verdiği heyecanla emek veriyorum. Dolaysıyla il - ilçe - köylerde kapısını çalmadığım okul kalmasın istiyorum. Yazılarımı yazarken de eski müdür yardımcımız Ali Kurnaz Beyin tabiriyle ''Mahir'in yazıları jilet gibi'' şeklinde yazıyorum ki gereken aksatılmadan yerine getirilsin. Bu bağlamda okullara yangın köşelerinin eksiksiz oluşturulmasıyla ilgili yazı göndermişiz. 
Merkeze bağlı Birleştirilmiş bir köy ilkokuluna Maarrif müfettişi Mehmet Akbaş Bey denetime gider. Bahçede otururken okulun duvarındaki yangın köşesine gözü takılır. Köşede, tahtadan yapılmış ve kırmızıya boyanmış baltayı görünce, müdür yetkili öğretmene ''Hocam hayırdır, bu tahta balta da neyin nesidir?'' diye sorar. Öğretmende ''Hocam, yangın köşelerinde eksik malzeme olmasın diye sivil savunmadan yazı geldi. Sonra da sivil savunma uzmanı denetime gelecekmiş. Bizim de paramız olmadığından yangın köşesinde eksik olan baltayı alamadık. Yazının gereğini yerine getirebilmek ve denetimde eksiklik görülmemesi için tahtadan yaptığım baltayı kırmızıya boyayarak yerine astım'' der.
Ne dersiniz efendim, ülkemizde tahtadan yangın merdiveni (!)  oluyor da, balta neden olmasın? Üstelik yazıyı yazarken tahtadan olmaz diye de belirtmemişiz…
PİLSİZ MEGAFON
2005 yılında Türkiye de ilk defa     (çalışmalarımızın basında yansımasın etkisiyle, bakanlığımız ilimize özel ödenek gönderdi) ilimizdeki okullara sedye - megafon - geçme merdiven - el feneri - yangın söndürme cihazı vs. dağıtımı yaptık. Emeği geçenlerden (eski il milli eğitim müdürü Abdürrahim Köksal ve şube müdürü Cengiz Kılınç'dan) Allah razı olsun. Bu malzemelerin ihtiyaç halinde kullanıma hazır olması ve okullarda yapılacak tatbikatlarında daha verimli olması için her an kullanıma hazır tutulmasını istedik. Malzemeleri verdikten bir yıl sonra falan merkezde bir okula tatbikat yaptırmaya gittim.  O okul sonradan yapıldığı için megafon verememişiz. Hizmetli arkadaşa 'yandaki okuldan megafonu getir de tatbikat daha güzel olsun' dedim. Arkadaş gitti megafonu alıp geldi. Baktım çalışmıyor. İçini açtım pili yok. Herhalde erimesin diye pili dışarı koymuşlardır.  'Sana zahmet tekrar git te pili getir' dedim. Arkadaş gidip geldi ve '' ''Hocam, müdür bey milli eğitim megafonları pilsiz verdi'' diyor dedi. 
Ne dersiniz efendim? İsterseniz gülerken biraz da düşünelim mi?
*
''İnsanları güçlü kılan yedikleri değil hazmettikleridir. İnsanları zengin kılan kazandıkları değil muhafaza ettikleridir. İnsanları bilgili kılan diplomaları, sertifikaları değil ihtiyaç halinde doğru dürüst uyguladıklarıdır. Yangınları kolayca söndüren yangın cihazları, yangın hortumları değil onları her an kullanıma hazır tutan ve doğru kullanımını bilenlerdir.''