Gazlar -7-

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

DOĞALGAZ KULLANAN 
KİŞİLERİN  MUTLAKA BİLMESİ  
GEREKEN HUSUSLAR:
26) Apartmanların doğalgaz ana  vanasının yeri herkes tarafından bilinmelidir. Dolabının üstüne ''187 ÇORUMGAZ'' yazılmalıdır. Oradaki vana kesinlikle sökülmemelidir. Bazı yöneticilerin çocuklar oynar kaygısıyla  o vanaları söktüğünü  verdiğim seminerlerde öğretmenlerimiz-den duyuyoruz. Çok büyük bir tehlikedir. 
Şehrin girişinde ve apartmanların girişinde olası depremlerde  veya güvenlik amacıyla otomatik olan gazı kesecek olan vanalar vardır. Ancak borularda kalan gaz tehlike yaratabilecektir. Bu nedenle daire girişlerindeki vanalar önem arz etmektedir. Hatta ihtiyaç halinde çocukların bu vanalara ulaşmasını sağlayacak tedbirler düşünülmeli. Daha doğrusu çocuklarımızla elektrik sigortalarını, su vanalarını, doğalgaz vanalarını  acil kapatma tatbikatları yapılmalıdır. Acil durumda birçok çocuk buralara ulaşamaz veya panikle sandalye almak aklına gelmez.
Doğalgaz kullanımındaki bilgi eksikliğinin nelere mal olabileceğini gösteren iki - üç tane  yaşanan üzücü olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.
* İstanbul'da öğrenciler apartmanın 7'nci katında ikamet ediyorlar. Mutfaktaki ocağa süt koyuyorlar. Ancak  ders çalışmaya başlayınca koydukları sütü unutuyorlar. Süt taşıp ocağı söndürüyor. Hiçbir şeyden haberi olmayan  arkadaşlarından bir tanesi apartmana yanlarına geliyor. Ve kapının ziline basıyor. Zilin çalmasıyla beraber mutfakta sıkışan gaz patlıyor, can kaybı olmuyor ama apartman dairesine büyük zayiat veriyor. 
* 2009 yılının başında  Ankara'da 7 tane üniversite öğrencisi doğalgaz zehirlenmesinden  hayatını kaybetmişti. Apartmanda ortak baca kullanılıyordu. 
Özellikle doğalgaz ve ortak baca kullanılması durumunda apartmanda herkesin daha hassas olması gerekmektedir. Yani ''Ben sadece beni düşünürüm demek yerine, ben benimle beraber tüm komşuları da düşünmek zorundayım. Onların bilgisizliğinin, tedbirsizliğin faturası bana da çıkabilir. Çünkü hepimiz aynı çatı altında ikamet ediyoruz.'' Düşüncesine sahip olmalıyız. Ayrıca; ortak bacada doğalgaz ihbarı yapıldığında sadece ihbar yapılan dairenin değil, tüm daire sakinlerin haberdar edilmesi  veya gerektiğinde tesisatlarının kontrol edilmesi önem arz etmektedir.
* Bizler genellikle LPG tüplerini dedantörden kapatmayız. Fırınların, televizyonların, bilgisayarların fişlerini işimiz bitince prizden çekmeyiz. Üstelik cihazlar kapalı olsa bile az çok elektrik tükettiğini bildiğimiz halde. Tabi bu bir kültür meselesidir. Bir anda bu alışkanlığı ortadan kaldırmak zordur. Ancak zamanla toplumda topyekün bilinçlenme sağlanırsa, elektrikli aletlere işimiz bitince fişini prizden çekme hassasiyeti gösteririz. Tabi o zamana kadar olumsuz bir problem yaşamasak. 
Bir şehrimizde çocuk elindeki tüm naylon oyuncakları fırının içerisine koyuyor. Ve düğmesine basıyor. Ocakta kaynayan suda taşınca ocağı söndürüyor. Aile çok dalgın veya streste olacak ki, akşam komşuya oturmaya giderken son bir defa mutfağa bakıp olumsuzluk yaratabilecek bir şey var mı diye akıl edemiyor. Neticede  aile  gezmeden akşam 11- 12 'de evlerine geliyor. Baba dairenin dış kapısını açarken yanık kokusu hissediyor. Hemen kapıyı açıp mutfağa koşuyor. Mutfak karanlık olduğu için, ne yanmış diye rahat görebilmek adına direk elektrik düğmesine basıyor… Elektrik düğmesinden çıkan küçük bir kıvılcım mutfaktaki sıkışmış gazı patlatıyor. Netice mi? Baba ölüyor, çocuk ağır yaralanıyor. Dairenin bir tarafı çöküyor.
Ne acıdır ki, biz o babaya okullarda verdiğimiz eğitimlerde Çin'in nüfusundan, Yunanistan'ın gelir kaynaklarına kadar onlarca bilgiyi öğretmeye çalışırken yanık, gaz kokusu vs. hissedildiğinde sakın ha ELEKTRİK DÜĞMELERİNE BASMA demeyi öğretememişiz. Bunun bedelini canıyla, malıyla ödemek zorunda kalmıştır.
Şunu unutmayalım ki; ''İnsanları güçlü kılan yedikleri değil hazmettikleridir. İnsanları zengin kılan kazandıkları değil, muhafaza ettikleridir. İnsanları bilgili kılan diplomaları, sertifikaları, ehliyetleri değil, ihtiyaç halinde doğru uyguladıklarıdır.'' 
Yedeği olmayan tek şey candır. Bizim için en büyük değer insandır. Lütfen; biz sivil savunmacıların uyarılarını ciddiye alınız. Alınız ki, AFETLERDE değil AFİYETLERDE yaşayınız.
- ben beni düşünürüm
tatbikat -
Çorum'da verdiğim tüm seminerlerde doğalgaz kullanımında dikkat edilecek hususlardan bahsediyorum.
YEDEĞİ OLMAYAN TEK ŞEY CANDIR. BİZİM İÇİN EN BÜYÜK DEĞER İNSANDIR.