1965 Yılı Azmimillî İlkokulu Mezunlarının...

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

7- 8 Ekim 2017 tarihinde, Azmimillî İlkokulu mezunları olarak, İskilip'te 12 arkadaş bir araya geldik. İskilip'teki buluşmamıza gelemeyen arkadaşlarımız, mesaj atarak mazeretlerini belirttiler.
Mezun olmamızdan sonra aradan 52 yıl geçmişti. Hepimiz yine gençtik. Ama saçlarımız beyazlaşmıştı. Mezun olduğumuz Misakı Milli İlkokulu’na, yani Taş Mektebe gittik. Binaya girince hepimiz, 52 yıl öncesine döndük. Okuduğumuz sınıfları, 5. Sınıfta oturduğumuz sıraların yerlerini gösterdik. Sınıftaki hatıraları anlattık. Müdürümüz Mehmet Kaymaz’ı, Ümit- Özden Uzel hocalarımızı andık. Okulda bazı yenilemelerle değişiklik yapmışlar, onları konuştuk. Okul Müdürü bize okulu gezdirdi. Kendisine ilgisi ve yardımı için teşekkür ediyorum. 
Hep birlikte İskilip Müzesi’ne gittik. Müzeyi çok güzel tanzim etmişler. Ufak tefek noksan malzemeler de zamanla tamamlanarak, mükemmel hale gelecektir. Buraya emeği geçenlere de teşekkür ediyorum.
Epeyce süre parkta oturduk. Parkın mevcut hali eleştiri konusu oldu. Ortak kanaat eski parkımızı geri istiyoruz oldu. Parkta otururken, Gökhan Okumuş arkadaşımızın dayısı olan Metin Kalyoncu ağabeyimiz yanımıza gelerek, bizimle sohbet etti. Adeta gözleri yaşararak, bizi bir arada görmekten duyduğu memnuniyeti bildirdi. İskilipli olunmasını, İskilip'e hizmetten geri kalınmamasını tavsiye etti. Kendilerinin geçmişte yaptıklarını, İskilip'e kazandırdıklarını anlatmaya çalıştı. 
5. Sınıfta 46 kişi idik. 6 arkadaşımız rahmetlik oldu. Artık mevsim bizim için, hazan mevsimi. Zaman bizi, nefesimizin sonuna doğru götürüyor. Bir araya gelebilme, hatıraları, güzel günleri konuşabilme çok güzel. Arkadaşlarımızın saçları ağarsa da karakter ve yapı olarak aynı insanlar. Çevrelerine, vatanına milletine yararlı olmuşlar. Aynı şekilde evlatları da babaları gibi olurlar inşallah.
İskilip'ten sonra Çorum'a giderek Ümit Uzel- Özden Uzel öğretmenlerimizi ziyaret ettik. Bizi görünce çok sevindiler. Adeta gözlerinin içi gülüyordu. Aradan geçen 52 yıl, bazı unutkanlıklara yol açıyordu. Teker teker isimlerimizi söyledik. Arkadaşlarımız isimlerini söylerken, Ümit Hocam da o arkadaşımızın özelliğini söyledi. Bize ‘Korumasız Başkan’ adlı kitabını imzalayarak hediye etti.
Çorum'dan arkadaşlarımızla helalleşip vedalaşarak, nasip olursa bir kez daha buluşmak üzere ayrıldık.