Sağlığınızın muhasebesini yapıyor musunuz?

Paylaşın:

Facebook Twitter Google

Yazıma başlarken Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğine atanan Onur Kurulu üyemiz Uzm. Dr. Ömer SOBACI'yı tebrik ediyor ve yeni görevinde başarılar diliyorum. Ayrıca görev yaptığı süre zarfında Çorum'a büyük hizmetlerde bunan Dr. Turgay HAPPANİ'ye çok teşekkür ediyor ve bundan sonraki hayatında başarılarının devamını diliyorum.
İyisiyle, kötüsüyle geçen bir yıldan sonra 2015'in ilk günlerini yaşıyoruz. Herkesin yeni yıldan beklentileri mevcut. İş, ev veya okul hayatımızla ilgili maddi ve manevi isteklerimiz var. Hastalığı olanlar sağlığına kavuşma ümidini taşıyor. Sağlıklı olanların birçoğu hayatına aynen devam ediyor, daha az kesim ise sağlığı ile ilgili kaygı duyuyor. Çünkü sağlık genellikle kendiliğinden var olan ve hiç değişmeyecek bir durum olarak algılanıyor. Burada sağlığına değer vermeyen, ömrü boyunca hiç hastalanmayacakmış gibi günlerini geçirenlere uyarıda bulunmak istiyorum. Sağlıklı olma, uğrunda çaba gösterilmesi gereken bir durumdur. Sağlığınızı kaybetmeden önce bedeninizin kıymetini bilin. 
İş yeri sahipleri yılsonunda kar ve zarar hesabı ve yeni yılla ilgili planlar yapar. Evinin geçimini sağlayanlar, kazançlarını ve harcamalarını kontrol eder. Aynı muhasebeyi sağlığı için yapan kaç kişi vardır? Ben insanlarımızın sağlığını yeteri kadar düşünmediği kanaatindeyim. Birçok kişi, zararları apaçık ortada olmasına rağmen sigara içmeye devam ediyor. Düzensiz hayat, sağlıksız beslenme, stres ve hareketsiz yaşam gibi birçok olumsuz faktör hayatımızdan hiç eksik olmuyor. Hastalıklardan korunmaya önem vermeme, temizlik kurallarına riayet etmeme ve uygunsuz ilaç kullanımı halkımızın arasında yaygın bir şekilde mevcut. Yapılan çeşitli eğitimler, televizyon programları ve gazete yazıları, insanlarımızın çoğunda yeteri kadar etkili olmuyor.
İnsanın mutlu olması için, en başta sağlıklı olması gerekir. Her şeyin başı sağlıktır. Kişi sağlıksız ise başka hiçbir şeyin önemi yoktur. Zenginlik, mal, mülk ve makam, sağlık olmadığında hiçbir anlam ifade etmez. Her yıl sağlıksız yaşamdan dolayı binlerce kişi hastalanıyor ve hatta hayatını kaybediyor.
Sağlığımız için gerekli önlemleri anne karnında başlayıp, bir ömür boyu uygulamamız gerekir. Anne ve babalar genetik özelliklerinin yanı sıra kendi sağlıklarına gösterdikleri özenle bebeklerine sağlık aktarabileceklerini bilmelidirler. Sağlıklı bir yasam için alınması gereken önlemlerin pek çoğu günlük yaşamımızda uygulamamız gereken küçük ve kolay çabalardan oluşur. Günlük yaşamda bu kuralların bilinerek uygulanması kendi sağlığımız ve toplum sağlığı açısından çok önemlidir.
Sağlıklı bir yaşam için uyulması gereken kurallar: 
1. Spor yapmaya özen gösterilmeli. Gün içerisinde sürekli hareketsiz değil  aktif olunmalı.
2. Ergonomik şartlarda çalışılmalı.
3. Zaman iyi kullanılmalı.
4. Sağlıklı beslenmeli (Aşırı ve yağlı yemekten kaçınmalı).
5. Sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalı.
6. Meyve tüketimine özen gösterilmeli.
7. Alkol ve sigara tüketilmemeli. Bırakmak için çaba göstermeli ve profesyonel yardım alınmalı.
8. Kişisel temizliğe önem verilmeli.
9. Çevre temizliğine önem verilmeli.
10. Stresten uzak durulmalı.
11. Cinsel yaşama dikkat edilmeli.
12. Düzenli yaşam ve uykuya önem verilmeli.
13. Stres atılacak bağ-bahçe işleri gibi güzel uğraşılar bulunmalı
Sağlık için verdiğimiz öneriler dinimizde de bize tavsiye ediliyor. Sağlığımızı kaybetmeden kıymetini bilmek Peygamberimizin hadislerinde de mevcut. Bu önerileri dikkate alıp sağlığınızın bir muhasebesini yapmanızı tavsiye ediyorum. Geçen zamanda sağlığınız için zararlı ve faydalı neler yaptık diye düşünüp, ömrünüzün kalan kısmında daha sağlıklı yaşamaya çalışmanız diliyor ve yeni yılınızı kutluyorum. Sağlıcakla kalın.
NOT: Soru, görüş ve önerileriniz için adresimiz " birnefessihhat@hotmail.com"