Çorum'da Hitit Üniversitesi Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 yıldır devam eden Akşam Poliklinikleri uygulaması, acil yeşil alan bölümündeki yoğunluğu önemli ölçüde azalttı.

Akşam poliklinikleri acil servisi rahatlattı

Paylaşın:

 

FATİH BATTAR

Çorum'da Hitit Üniversitesi Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 yıldır devam eden Akşam Poliklinikleri uygulaması, acil yeşil alan bölümündeki yoğunluğu önemli ölçüde azalttı.

Sağlık Bakanlığı acildeki yoğunluğu azaltmak için akşam poliklinik uygulamasını yeni yürürlüğe koyarken, Çorum'da Şehit Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaklaşık 1 yıldır devam eden Akşam Poliklinik uygulaması ile aciliyeti daha az hastaların yer aldığı yeşil alandaki yoğunluğun önüne geçildi.

Acildeki yoğunluğun önüne geçmek için yapılan çalışmaları anlatan Hastane Başhekimi Doç. Dr. Çağatay Evrim Afşarlar, mesai sonrası uyguladıkları 6 branşta 6 poliklinik uygulaması ile Acil Yeşil Alan (Aciliyeti olmayan hastalar)'da ki yoğunluğun önemli ölçüde azaldığını söyledi.

HASTANE 1000 HASTA SINIRINDA

Sağlık Bakanlığı'nın yeni yayınladığı Acil Genelgesi'nin kendi hastanelerini kapsamadığını aktaran Afşarlar, yeni genelgenin acile gelen 1000 hastanın üzerindeki hastaneler için olduğunu söyledi. Türkiye'de günde 1000'den fazla acil hasta bakan 63 tane hastane olduğuna dikkat çeken Afşarlar, Şehit Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin de sınıra yaklaştığını söyledi. Öncelikle günde 1000 hastayı geçen hastanelerde Yeşil Alan 2 uygulamasına geçilebileceğini belirten Afşarlar; "Acil hastalarımız bizim yeşil alan, sarı alan kırmızı alan olmak üzere üç gruba ayrılıyor. Kırmızı alan dediğimiz alan bizim daha çok; travma hastaları, ateşli silahlı yaralamaları, kesici delici alet yaralamaları, düşmeler, trafik kazası gibi acil olan.. Bunlar zaten sıfır bekleme süresi, ayrı bir girişi vardır. Hastanemizin ayrı girişinden direk, hatta bunlar kayıtları bile gittiği odada yapılır. Bunlarda bekleme süresi yok. Diğer yeşil ve sarı alanda; asıl bizim yoğunluğumuz alanlar bu alanlardır. Acillerde zaten normalde ilk gelen hastamız, triyaj dediğimiz yere gidiyor. Triyajda eğer hasta birazcık daha sarı alan dediğimizde bir girişim gerekiyorsa, ya da bir müdahale gerekiyorsa, ya da gözlem altına almak gerekiyorsa, bu tür hastalar direk triyajdan sarı alana gidiyor. Fakat onun dışında bizim yeşil alan dediğimiz hastalıklar bunlar daha çok poliklinik düzeyde hizmet alması gereken, poliklinik düzeyinde tedavisi devam edebilecek hastalardır. Bu dediğimiz hastaları da, yeşil alanda biriktiriyoruz. Zaten bizde en fazla birikme maalesef ki, yeşil alandaki hastalarda oluyordu. Bizde 1 yıldır uyguladığımız Akşam Polikliniğimiz ile acil yeşil alan bölümündeki yoğunluğu önemli ölçüde azalttık. Mesai sonrası hastanemizde 7 gün 17.00-21.00 saatleri arasında, aciliyeti olmayan hastalarımız için poliklinik hizmetimiz devam ediyor." dedi

ACİLE BAŞVURU ORANI DA AZALDI

Başhekim Afşarlar ayrıca Akşam Poliklinik uygulaması ile acile başvuru oranını da azalttıklarını kaydetti. Yeni hastaneye taşınmaları ile birlikte hasta sayısında artış olduğunu belirten Afşarlar, artık sevk eden değil, sevk alan bir hastane haline geldiklerini ifade etti. Çorum'un yanı sıra çevre illerden gelen çok sayıda hasta olduğunu vurgulayan Afşarlar, Çorum'dan başka illere sevk oranının ciddi ölçüde azalttığını söyledi.

 

Diğer Haberler