CHP İl Başkanı Ali Rıza Suludere, Tarım arazilerinin çok parçalı ve dağınık yapısının üretim maliyetlerini artırdığını belirterek, arazi toplulaştırması çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini ifade etti.

‘Arazi toplulaştırması  çalışması hızlandırılmalı’

Paylaşın:

M.BURAK YALÇIN

CHP İl Başkanı Ali Rıza Suludere, Tarım arazilerinin çok parçalı ve dağınık yapısının üretim maliyetlerini artırdığını belirterek, arazi toplulaştırması çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini ifade etti.

Çorum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, CHP İl Başkanı Ali Rıza Suludere’ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Dün parti merkezinde gerçekleşen ziyarette konuşma yapan Çorum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, CHP İl Kongresi’nde İl Başkanlığına seçilen Ali Rıza Suludere’ye hayırlı olsun dileklerini ileterek başarılar diledi.

CHP İl Başkanı Ali Rıza Suludere’de ziyaretlerinden dolayı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan’a teşekkür etti.

‘HADİ GEL KÖYÜMÜZE GERİ DÖNELİM PROJESİ ZENGİNE VE YANDAŞA YÖNELİK’

Ziyarette Tarım Bakanlığının “Hadi gel köyümüze geri dönelim” projesi ile ilgilide açıklamalarda bulunan Suludere, “Fakıbaba, bu proje ile herkese bedava koyun verilecek anlamına gelmediğini söyledi. Bu anlayışla tarımdaki hiçbir sorun çözülmez. 300 koyunun maliyeti 300 milyar. Bunun içinde 600 milyar ipotek istiyor. Nasıl vatandaş şehirden köye dönecek. Yine zengine, yandaşa yönelik bir proje.” dedi.

‘TARIM ARAZİLERİNİN ÇOK PARÇALI VE DAĞINIK YAPISI ÜRETİM MALİYETLERİNİ ARTIRIYOR’

Tarım arazilerinin çok parçalı ve dağınık yapısının üretim maliyetlerini artırdığını, çiftçinin kazancını düşürdüğünü, tarımsal rekabet ile tüketici fiyatlarını olumsuz etkilediğini de ifade eden Suludere, arazi toplulaştırması ve sınırsız köy projeleri çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini söyledi.

‘SULANABİLEN ARAZİ MİKTARI ARTIRILMALI’

Suludere, artan nüfus ve beslenme zorunluluğu dikkate alınarak yeni tarımsal üretim teknolojilerinin geliştirilmesinin gerektiğini dile getirerek, “Özellikle küçük üreticilere daha fazla teşvik verilmeli. Sulanabilen arazi miktarı artırılmalı. Gübrelemenin etkin yapılabilmesi ve iş gücü maliyetinin azaltılması amacıyla basınçlı sulama sistemi ile birlikte kullanımı yaygınlaştırılmalıdır.” diye konuştu.

Ziyarette Çorum Ziraat Odası yönetim kurulu üyeleri ile CHP’li yöneticilerde hazır bulundu.

 

Diğer Haberler