Kent Konseyi Engelli Meclisi görme engellilere özel betimlemeli sinema etkinliği düzenledi.

Görme engellilere özel film gösterimi

Paylaşın:

 

FATİH AKBAŞ

Kent Konseyi Engelli Meclisi görme engellilere özel betimlemeli sinema etkinliği düzenledi.

Necip Fazıl Kısakürek Gençlik Merkezi sinema salonunda  yapılan program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Programın açılış konuşmasını yapan Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı ve Beyazay Derneği Çorum Şube Başkanı Dr. Neslihan Hüsülüoğlları insanın gözü görmeden nasıl filim izleyeceğini göstermek amacıyla betimlemeli sinema etkinliği düzenlediklerini ifade ederek, "Ülkemiz çetin günlerden geçiyor. Vatanımızın bütünlüğü için uğraşıyoruz. Bu zor günleri Allah'ın izniyle atlatacağız" dedi. 

Hafta sonu geçirdiği kalp krizi nedeniyle vefat eden Vali Yardımcısı Azmi Yeşil'in yanına engeliler olarak gittikleri zaman elinden gelen yardımı gösterdiğini dile getiren Hüsülüoğlları, Azmi Yeşil'e Allah'tan rahmet diledi. Hüsülüoğlları, etkinliğe katılanlara teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Daha sonra konuşan Kent Konseyi Başkanı ve Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan ise şehit haberlerinin yürekleri yaktığını ifade ederek, "Şehit sayısı artacak mı diye gece hiç uyuyamadık. Geçtiğimiz günlerde Afrin'de Alacalı bir kardeşimiz şehit olmuştu. Şimdi de düşen helikopterde şehit olan pilotlardan bir tanesi hemşehrimiz. Şehitlerin nereli oldukları önemli değil bu topraklar için toprağa düşüyorlar. Vatan deyince bunun ne anlama geldiğini böyle zamanlarda daha iyi anlıyoruz. Bayrak deyince, İstiklal Marşı deyince, bu topraklarda yaşamak deyince, Devlet deyince kendimize geliyoruz. Yaşadığımız günlük hayatın dışına çıkıyoruz. Millet olarak dimdik ayakta durmak ve bunların hepsinin üstesinden gelmek günlük yaşamak akışını bir şekilde devam ettirmek gerekiyor. Çünkü eğer bizim motivasyonumuzu bozarlarsa huzurumuzu bozduklarını düşünerek daha çok bu tip olumsuzluklara yöneleceklerdir. Direnme gücümüzü kırarak Türkiye'ye diz çöktürmek istiyorlar. Bundan önce olduğu gibi Türk milleti, devleti ve milletiyle diz çökmeyeceğini bir kere daha gösterecektir. Afrin'de bir destan yazılıyor. Yeni bir kurtuluş mücadelesi veriyoruz. Biz dualarımızla onların yanındayız. Yüreğimizin bir kısmı da Afrin'de atıyor. Oradan gelecek haberleri bekliyoruz" dedi.

Engelli Meclisi'nin bu faaliyetinin oldukça önemli olduğunu kaydeden Candan, "Görme engellilerimiz engelliler içinde önemli bir grubu oluşturuyorlar. Bu filmi görenler ve görmeyenler hep birlikte izleyeceğiz. Engelli Meclis Başkanımıza özellikle teşekkür ediyorum. Altı Nokta Körler Derneği'ne teşekkür ediyorum. İyi seyirler diliyorum" diyerek konuşmasını bitirdi. Konuşmaların ardından katılımcılar filmi betimleme tekniğinde izlediler.

BETİMLEME TEKNİĞİ NEDİR?

Sesli betimleme, film veya tiyatro gibi alanlarda diyaloglar haricindeki bölümleri dolduran bir dış sesin, olayın geçtiği mekân, zaman, karakterler ve sessiz gelişen olayların betimlenerek görünüm ve duygularını anlatmasından oluşmakta.

Sinema filmleri, video filmleri ve sinematografik eser mahiyetindeki her şey ile tiyatro oyunlarının görme engelliler için diyaloglar haricindeki bölümleri dolduran bir dış sesin sesli betimleme tekniği ile özel kurgusunun yapılması sayesinde, görme engellilerin kimseden yardım almadan tek başlarına bu eserleri seyredebilmelerine  olanak sağlanıyor. 


Diğer Haberler