CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse TBMM Genel Kurul'unda yaptığı konuşmada Şeker Fabrikalarında çalışan geçici işçilerin kadro taleplerini dile getirdi.

‘Şeker Fabrikalarının geçici  işçileri kadroya alınmalı'

Paylaşın:

 

CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse TBMM Genel Kurul'unda yaptığı konuşmada Şeker Fabrikalarında çalışan geçici işçilerin kadro taleplerini dile getirdi.

Şeker Fabrikalarında çalışan geçici işçilerin sorunları olduğunu ve  bunların AK Partili milletvekillerine de yansıdığını kaydeden Tufan Köse,  "Tahmin ediyorum bizim Çorum milletvekillerine de yansıyordur. Geçici işçilerle ilgili uzun yıllardır var olan talebe rağmen Hükûmetiniz tarafından herhangi bir düzenleme yapılmadı. Bu taşeron işçilerle ilgili yapılan kanun hükmündeki kararnameyle yapılan  değişikliklerde de bunların sorunlarına ilişkin herhangi bir çözüm üretilmedi. Yaklaşık otuz yıla yakındır şeker fabrikalarında geçici işçi statüsünde çalışan insanlar var. Bunlar üç ay, altı ay -dokuz ay oldu en son düzenlemeyle birlikte- çalışıyorlar ama kalıcı bir işleri yok, gelecek güvenceleri yok. Bu konuda acilen bir düzenleme yapılması insan hakları  bakımından da çok önemli, emekçiler bakımından da çok önemli, benim yaşadığım memlekette yaşayan 100'e yakın geçici işçi bakımından da çok önemli" dedi.

Bu geçici işçilerden, taşeron şirketlerde çalışan işçilerden yemekhanede çalışan işçilerin yemek bedeli işçilikten fazla olduğu için bu kanun hükmünde kararnamenin kapsamına girmediklerini kaydeden Köse,  "Örnek olsun, hastanelerin tıbbi görüntüleme merkezlerinde çalışan işçiler; röntgende, MR'da, ultrasonda, tomografide çalışan işçiler, geçici işçiler, taşeron şirketinin işçileri bu kanun hükmünde kararnamenin kapsamına girmiyor. İşin esasında bu projeyi bizden  çaldınız. Bizim 2015'teki seçim beyannamemizde taşeron işçilerin kadrolara alınacağına dair taahhüdümüz vardı. Ama bizim taahhüdümüz, bunu Meclise getireceğiz, sivil toplum örgütleriyle, taşeron firmalarda çalışan işçilerin temsilcileriyle, sendikalarla beraber tartışacağız, geniş bir demokratik platformun vereceği karara göre bir kanun hazırlanacaktı. Şimdi, yine, bu taşeronla ilgili yaptığınız düzenlemede güvenlik soruşturması getiriyorsunuz, haklarından feragat şartı getiriyorsunuz, sınav şartı getiriyorsunuz" şeklinde belirtti.                       (Haber Merkezi)

 

Diğer Haberler