TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, “Türkiye’nin milli birliğinin, toprak bütünlüğünün korunması sadece Türkiye’nin ve Türk milletinin menfaati gereği değil ABD’nin, Avrupa’nın ve tüm dünyanın menfaatinin gereğidir.

‘Fantezi senaryolarını başlarına geçiririz’

Paylaşın:

 

M.BURAK YALÇIN

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, “Türkiye’nin milli birliğinin, toprak bütünlüğünün korunması sadece Türkiye’nin ve Türk milletinin menfaati gereği değil ABD’nin, Avrupa’nın ve tüm dünyanın menfaatinin gereğidir. Bölgenin kültüründen, tarihinden kopuk, müktesebattan yoksun bir takım adamlar oturuyorlar fantezi gibi senaryo yazıyorlar. O fantezi gibi senaryoları biz başlarına geçiririz” dedi.

Çorum Barosu’nun kuruluş yıldönümü nedeniyle şehre gelen Türkiye Barolar Birliği(TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, önceki gün Baro’yu ziyaret etti.

Çorum Baro Başkanı Altan Akpınar ile TBB Yönetim Kurulu Üyesi TÜBAKKOM Koordinatörü Av. Filiz Saraç’ın da hazır bulunduğu ziyarette TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Afrin operasyonunu değerlendirdi.

‘TÜRKİYE, İKİ “DEVLETİMSİ” YAPI İLE UĞRAŞIYOR’

Feyzioğlu, Türkiye’nin şuanda güney sınırlarının hemen ötesinde emperyal güçlerin desteğiyle Suriye’den, Irak’tan bölünmüş parçalarla oluşturulmak istenen iki adet devletimsi ile uğraştığını söyledi.

“Bunlardan en güncelinin Suriye’nin kuzeyinde PKK’nın YPG’si eliyle kurdurulmak istenen “devletimsi” yapı olduğunu da dile getiren Feyzioğlu, “Sözde kantonların birleştirilmesi girişimine karşı da Türkiye’de gerçekten çok önemli stratejik önemi çok yüksek bir müdahalede bulunuyor. Kama gibi o bölgelerin birbiriyle birleşmesini önlüyor. Türkiye’nin şuanda dünyanın emperyal güçleriyle sürtüşmenin arkasında bu var. Bu da bu devletimsi hale gelmeye çalışanların iyi niyetini göremiyoruz” dedi.

‘SURİYE KUZEYİNDE ABD ELİYLE PKK’YA DÜZENLİ ORDU KURDURULMAK İSTENİYOR’

“Suriye’nin kuzeyinde aslında kurulmak istenen bir PKK devletidir” diyen Feyzioğlu, şunları kaydetti: “PKK devletine PYD’ye veriyorum diye ABD ağır silahlar vermiştir. Son gelen bilgilere göre PYD’nin ağırlığını omurgasını oluşturacağı 50 veya 60 bin kişiden oluşan sınır muhafızları veya ordusu oluşturulmaktadır. Bu bizim bildiğimiz düzenli ordudur. Suriye’nin kuzeyinde ABD eliyle PKK’ya bir düzenli ordu kurdurulmak isteniyor.”

 ‘HAMASİ LAFLAR DIŞ POLİTİKAYI ZORA SOKUYOR’

Türkiye’nin “buraya nasıl geldik” diye özeleştiri yapması gerektiğinin de altını çizen Feyzioğlu, ” Türkiye’nin başka bir ülkenin bir karış toprağında gözü olmadığını ifade etmesi lazım. ‘Suriye bizim Misak-ı Milli sınırlarımız içerisindedir istersek alırız’ gibi laflarla sadece iç politikada Cumhurbaşkanlığı seçimine yatırım yaparsınız dış politikaya zarar verirsiniz. Hamasi laflar dış politikamızı çok zora sokuyor” diye  konuştu.

‘TÜRKİYE’Yİ KAOSUN İÇİNE SOKACAK SENARYOLARI ABD VE RUSYA’NIN ÇÖPE ATMASI GEREKMEKTEDİR’

Türkiye gibi istikrarlı bir ülkeyi kaosun içerisine sokacak tüm senaryoları ABD’nin ve Rusya’nın çöpe atmasının gerektiğini de söyleyen Feyzioğlu, “Türkiye’yi görmezden gelen, Türkiye’nin üstün menfaatlerini görmezden gelerek ülkeyi karşınıza alarak, aşağıda Türkiye’nin bölünmesine çanak tutacak bir oluşumu gerçekleştirmeniz sizin menfaatinize de değil, bizim de menfaatimize de değil yaptırtmayız diyeceksiniz. ABD ve Rusya Türkiye’nin toprak bütünlüğüne yönelik tehditlerin kendi menfaatlerine olmadığını anlamak zorundadır. Ama bugün bunu ne ABD, ne Rusya anlamış durumdadır. Rusya eğer Türkiye’nin toprak bütünlüğünü gerçekten önemsiyor olsaydı PYD’ye Moskova’da ofis açtırmazdı. ABD Türkiye’nin toprak bütünlüğünü gerçekten düşünmüş olsaydı YPG’ye, PYD’ye silah yardımı yapmazdı. Türkiye’nin toprak bütünlüğünün tehlikeye girmesi Avrupa’nın tehlikeye girmesidir. Şuanda İran’la İsrail, İran’la Suudi Arabistan birbirlerine füze atacak noktaya gelmişken Türkiye gibi istikrarlı bir ülkeyi kaosun içerisine sokacak tüm senaryoları ABD’nin ve Rusya’nın çöpe atması gerekmektedir. 2003-2006 yıllarında kendi yayın organlarında yayınladıkları Türkiye’nin de bir bölümünün alınarak yeni bir devletin parçası yapılmasını öngören o senaryoları derhal çöpe atmaları gerekiyor" şeklinde konuştu.

‘FANTEZİ GİBİ SENARYOLARI BİZ BAŞLARINA GEÇİRİRİZ’

Türkiye’nin milli birliğinin, toprak bütünlüğünün korunması sadece Türkiye’nin ve Türk milletinin değil ABD’nin, Avrupa’nın ve tüm dünyanın menfaatine olduğuna da dikkat çeken Feyzioğlu, "Bunu anlamaları lazım. Masa başında oturan bir takım hayatın gerçeklerinden kopuk, bölgenin kültüründen, tarihinden kopuk, müktesebattan yoksun bir takım adamlar oturuyorlar fantezi gibi senaryo yazıyorlar. O fantezi gibi senaryoları biz başlarına geçiririz. Ama herkeste ciddi sıkıntılar çeker. Bunu Türkiye’nin kararlılıkla söylemesi lazım” diyerek sözlerini tamamladı. 

 

 

Diğer Haberler