Hitit Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi'nde "Türk Mutfağının Dünyadaki Yeri" konulu program düzenlendi. Programa okulun Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı ve Konaklama Seyahat Hizmetleri Alanı öğretmen ve öğrencileri ile farklı illerden gelen şefler ka

Lezzet ustalarıyla buluştular

Paylaşın:

 

Hitit Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi'nde "Türk Mutfağının Dünyadaki Yeri" konulu program düzenlendi.  Programa okulun  Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı ve Konaklama Seyahat Hizmetleri Alanı öğretmen ve öğrencileri  ile farklı illerden gelen şefler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Elvan Güneş,  lezzet ustalarına katılımlarından ve katkılarından  dolayı teşekkür etti ve "Okulumuzda bu alanda eğitim gören gençlerin yetişmesinde, rol model olmalarında bu tür faaliyetlerin yeri ve önemi büyüktür" dedi.

Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı ile Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON), Karadeniz Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu (KARAPAFED) Çorum Aşçılar ve Pastacılar Derneği (ÇAPDER) Başkanı Rasim Çakıcı önderliğinde düzenlenen ve gün boyu devam eden programda öncelikle Şef Mustafa Sümer tarafından "Güvenilir Eller" konulu hijyen eğitimi verildi.

Okulun çok amaçlı salonunda ise şefler, öğrencilerle mesleki  bilgi ve becerilerini paylaşarak, öğrencilerin sorularını cevaplandırdılar.

Ankara'dan gelen TAŞPAKON eğitim elçisi Şef Mahmut Dolmacı, Antep Mutfağı ve baklava uygulaması gerçekleştirdi ve baklava hamuru açma tekniğini uygulamalı olarak öğrencilere gösterdi. Tek  seferde 12 baklava hamuru açan Şef Mahmut Dolmacı, yufkanın inceliğini Türk Bayrağını göstererek sergiledi. Kaliteli ürünler için kaliteli malzemenin gerekli olduğunu belirtti.

 

 

Diğer Haberler