6 Ocak Pazar günü gerçekleştirilen CHP İl Kongresi'nde 3 aday yarıştı. Beklenildiği gibi Ali Rıza Suludere İl Başkanı seçildi. Kongrede diğer adaylar Hasan Suvacı ve Nihat Ahıskalıoğlu fazla etkin olamadı.

CHP tabanı çatı adayı istemiyor

Paylaşın:

 
HABER YORUM / FATİH BATTAR

***6 Ocak Pazar günü gerçekleştirilen CHP İl Kongresi'nde 3 aday yarıştı. Beklenildiği gibi Ali Rıza Suludere İl Başkanı seçildi. Kongrede diğer adaylar Hasan Suvacı ve Nihat Ahıskalıoğlu fazla etkin olamadı. Eski İl Başkanı Suvacı'ya tepkiler vardı. Tepkinin nedeni pasif olması, iktidara karşı muhalefet yapamaması olarak gösterildi.  Nihat Ahıskalıoğlu da parti içinden gelen birisi olmadığı için fazla şans verilmiyordu. Sonuç olarak Suludere yeni İl Başkanı oldu.

***Kongre saati 10.00 olarak yazılıyor ama her CHP kongresinde olduğu gibi saat 12.00'yi rahat buluyor. Bu durumdan elbette en çok basın mensupları etkileniyor. CHP kongrelerinde alışagelmiş bir durum yüzünden bir muhabir bütün gün CHP kongresini takip etmek zorunda kalıyor. İsteyen herkes eline alıyor mikrofonu veriştiriyor iktidara. Bu konuşmacılar öyle az uz değil, en az 30 kişi konuşuyor ve her biri en az 20 dakikayı buluyor. Bu konuda bence, önce adaylar konuşup daha sonra toplantının basına kapatılması en mantıklı olanı.

***Kongrede parti içi çatışmalardan partililerin rahatsız olduğu açık açık gözlemlendi.  Partiyi sülale partisi haline getirdiniz şeklinde eleştiriler dile getirildi. O onun adamı, bu bunun adamcılığından artık vazgeçilmesi yönünde açıklamalar yapıldı ancak seçimden sonra yine böyle devam edecek mi hep birlikte göreceğiz.

***Diğer konu delege sorunu. Parti tüzüğü gereği her 50 oya bir 1 delege düştüğü CHP'de, Sarimbey'de 150 oyu olmasına rağmen 17 delege çıkarması parti içinde adaletsizlik sorunu olduğunu gösteriyor ve bu konu ile ilgili CHP eski İl Başkanı Gazi Özkubat da konuşmasında dile getirdi. Oy deposu olan köylere delege yazılmadığını belirten Özkubat, Sarımbey'e normalde 3 delege düşmesi gerekirken, 17 delege seçilmesi tabandan tepkilere neden olduğunu bildirdi.

***2019'da malum olduğu gibi 3 tane seçim var. Mart'ta belediye seçimi, genel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçimi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde parti tabanı çatı aday istemiyor. Kongrede en çok dikkat çekilecek hususlardan biri de bu konu. 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde çatı aday olarak gösterilen Ekmeleddin İhsanoğlu vakasını bir kez daha yaşamak istemeyen CHP, 2019'da CHP içinden birinin aday gösterilmesini istiyor. Eğer 2019'da CHP yine bir çatı aday ile yola çıkarsa yine hüsrana uğrayacak gibi.

***Kongreye Saadet Partisi İl Başkanı Faruk Cıdık, İyi Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı da katıldı. CHP ve SP Genel Başkanları'nın birbirini ziyaretinden sonra, bu da 2019 seçimlerinde CHP-Saadet- İyi Parti ortaklığını akıllara getiriyor. Görünen o ki 2019 seçimlerinde bu üç parti ittifak yapacak gibi. Çünkü diğer illerin kongrelerin de bu üç partinin il başkanlarının birbirlerinin kongrelerine katılarak destek veriyorlar.

 

 

Diğer Haberler