Çorum'da uzun yıllardır özel sektör eliyle yapılan şehiriçi toplu ulaşım hizmetini artık Belediye yürütecek. Toplu taşımada 10 yıllık sürenin dolmasına kısa bir süre kala Çorum Belediyesi yeni bir ihale yapmış ve ihaleye sadece Ulaş A.Ş girerek ...

Toplu ulaşımı belediye yapacak

Paylaşın:

 

FATİH AKBAŞ

Çorum'da uzun yıllardır özel sektör eliyle yapılan şehiriçi toplu ulaşım hizmetini artık Belediye yürütecek. Toplu taşımada 10 yıllık sürenin dolmasına kısa bir süre kala Çorum Belediyesi yeni bir ihale yapmış ve ihaleye sadece Ulaş A.Ş girerek kazanmıştı. Sonrasında ise Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, hem ihaleye tek firmanın girmesi hemde ileride ortaya çıkabilecek bazı olumsuzlukları da dikkate alarak ihaleyi iptal etmişti.

İhalenin iptal edilmesinin ardından Belediye yönetimi toplu ulaşım hizmetlerini bünyesinde vermek için çalışmalara başladı. Belediye Meclisi'nin dün yapılan ocak ayı toplantısında ise 65 adet toplu taşıma otobüsü alımı, 1 adet doğalgaz dolum istasyonu yapımı, otobüs garajı yapımı ve elektronik ücret toplama sistemi yapımı için 50 milyon lira kredi kullanma yetkisinin Belediye Başkanı Muzaffer Külcü'ye verilmesi konusu görüşülerek karara bağlandı.

Gündem maddesi hakkında konuşan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, neden böyle bir yol izledikleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Halk Otobüsü işletmesinin 10 yıldır bu işi yaptığını belirterek sözlerine başlayan Başkan Muzaffer Külcü,  "Geride bıraktığımız zamanda bazen kamuoyuna yansıyan hatta hiç arzu etmediğimiz davranışlarla kamuoyuna yansıyan, duyduğumuz zaman üzüldüğümüz rencide olduğumuz hatta olayları yaşayan kişiler yönünde baktığımız da mahcup olduğumuz utandığımız hadiselerde oldu. Bununla beraber yanyana gelmiş arkadaşlarımızın el birliği güç birliği yaparak ortaya koymuş oldukları bir çalışma örneğini de gördük. Bir yönüyle baktığınızda üzücü hadiseler var. Bir yönüyle de Belediyenin bir yükünü almışlar. Elbette bu işi yaparken az çok kar edecekler. Ortada bir süreç söz konusu. Biz herşeye rağmen mümkün olduğu kadar disipline ederek özel işletme eliyle bu işin yapılmasını doğru görüyoruz. Ama 10 yıllık zaman diliminden bahsediyoruz. Hergün 35 bin civarında insanın direk muhatap olduğu bir hizmet anlayışından bahsediyoruz. Biz geçmiş 10 yıllık dönemde yaşadığımız sorunlardan hareketle 'o sorunları minimize ederek nasıl yolumuza devam ederiz' anlayışıyla bir şartname oluşturduk. Ve basın yayın yoluyla bunu kamuoyuna açıkladık. İlgili firmaya da 'eğer önümüzde ki 10 yıllık dönemde böyle bir niyetiniz varsa şartlarımız bunlar' diye şartnameyi de ifade ettik. Bu defa karşımıza başka bir problem çıktı. O da arkadaşlarımız 136 ortaklar. Yani 136 tane patron var. Uzun süreli bir yolculuğa çıkacaksınız ve bu yolculuğu samimiyetine sadakatine güvendiğiniz çalışkanlığından emin olduğunuz şekilde yürümek istersiniz. Yarın kimin ne diyeceği kimin ne yapacağız belli olmadığı bir yapı yani kurumsal olmayan bir yapı ne kadar uğraşırsanız uğraşın sıkıntıdan kurtulamaz. Tüm kaygılarımızı bu yapı bir kez daha ortaya çıkartıyor. Arkadaşlarımızı teşvik edici olmaya çalıştık. "Kurumsallaşın yıllık 20 milyon lira civarında bir bütçe yönetiyorsunuz bu halinizde yaptığınız işin yönettiğiniz bütçenin herhalde farkında değilsiniz, Çorum'da en büyük işletmelerden birisisiniz kurumsallaşın" diye ısrarla tavsiyelerde telkinlerde bulunduğumuz hale bu konuda ne yazık ki yeteri kadar mesafe alamadık. Demin ifade etmeye çalıştım. 136 ortak yani 136 patron var.  Bu bizi kaygılandırdı. Bu kaygılarımızı bertaraf edecek bir tutum göremeyince ihalemizi yasal süremiz içinde iptal ettik. Orada çalışan şoför arkadaşlar bizde çalışır yada çalışmazlar yeniden bir ihale yaparız yada yapmayız vesaire bunlar ayrı bir tartışmanın konusu. Bizim kaybedecek zamanımız yok. Ek bütçe yapmamız gerekiyordu yaptık. Şimdi biz kendi yol haritamızı hazırlamış bulunuyoruz. Buradan bir başlangıç yapmak niyetindeyiz. İnşallah Belediyemiz ve şehrimiz için hayırlı olur. Otobüs şoförlerinin durumunu ise önümüzde ki günlerde ayrıca konuşuruz. Çünki orada da birileri çalışacak ve bu arkadaşlarda bu işi biliyorlar. En iyisi onların yapmasıdır" diyerek sözlerini tamamladı.

CHP Grup Başkan Vekili Necdet Biçer ise baştan beri toplu taşıma işini Belediyenin yapmasından yana olduklarını belirterek otobüs şoförlerinin mağdur olmaması gerektiğini belirtti. Yapılan değerlendirmelerin ardından gündem maddesi oybirliği ile kabul edildi.

BAŞKAN’DAN KİTAP TARTIŞMASINA SON NOKTA

FATİH AKBAŞ

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Belediyenin okullara aldığı 88 bin kitap içinde yer alan bazı kitaplarla ilgili yapılan eleştirilere cevap verdi. Başkan Külcü, konuyu öğrendiği andan itibaren gerekli müdahaleyi yaptığını ifade ederek hayata geçirilen Z Kütüphanelerin öneminin gözden kaçmaması gerektiğini de söyledi.

Belediye Meclisi'nin dün yapılan ocak ayı toplantısında CHP Grup Başkan Vekili Necdet Biçer, Belediye tarafından okullara dağıtılan kitaplar içinde yer alan bazı yazarların tepki çektiğini belirterek Belediyenin bu konuda ne yaptığını sordu.

Necdet Biçer'in eleştirilerine katıldığını belirterek sözlerine başlayan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ise "Ama bilinmesi gereken şöyle bir husus var: Biz sadece çarşamba günü sayın Bakanımızın da katılacağı teslimat törenimizde Türkiye'de yapılmayan bir işi yaprak 88 bin adet kitabı Milli Eğitim Müdürlüğümüze dolayısıyla okullarımıza teslim edeceğiz. Genelde Türkiye'nin eğitim hayatına özelde ise şehrimizin eğitim hayatına muhteşem bir katkı sağlamış olacağız. Bunun bir önceki adımı da bir defa da 35 Z Kütüphane yaptırmak oldu. Türkiye'de toplam 900 civarından Z Kütüphane olduğu düşünülürse bunların 40 tanesini biz gerçekleştirmiş olduk. Neredeyse her 20 kütüphaneden birisini Çorum Belediyesi yaptırmıştır. Bu da eğitime büyük bir katkıdır. Evlatlarımızın geleceğine ülkemizin devletimizin milletimizin geleceğine ilişkin nasıl bir aydınlık gelecek hayal ettiğimizin en güzel ifadelerinden biridir diye düşünüyorum . Her işimizi yaparken hassas olmak zorundayız ve öylede hareket ediyoruz. Ama zaman zaman kusurlarımız ve eksiklerimiz yetişemediğimiz yerler oluyor. 88 bin adet kitabın içinde iki tane yazarın kişisel olarak benimde orada bulunmasını tasvip etmediğim kitapları bir şekilde oraya intikal etmiş. İlk kütüphaneye teslim edilir edilmez o gece haberim oldu ve bu hatanın telafi edilmesi için gerekenin yapılmasını istedim. Teslim edilen yerlerden o kitaplar derhal alındı. Büyük bir işi heyecanla yapıyorsunuz ve içinde küçük bir kusur çıkıyor. Biriside mal bulmuş mağribi gibi sarılıyor. Sendikamızın birisi bu konu da ne yapacağımızı bildiği halde işgüzarlık yapmış ve çıkıp bu kitapları nasıl alırlar demiş. Bende aynı şeyi söylüyorum. Biz senden önce söyledik ve gerekeni de yaptık. Bu kadarcık kusur kadı kızında da olur. Bizde insanız. Bu işleri de insan aklıyla yapıyoruz. Bizim dışımızda da bir sürü aktör var. Arkadaşlarımızın gözünden kaçabiliyor. O kitapların kütüphanelere konulmuş olmasını tasvip etmiyorum. O ne kadar yanlışsa böyle bir şeyi arzulamadığımızı bile bile açıklamaları yapan arkadaşlarımızın tutumu da o kadar yanlıştır" diyerek sözlerini tamamladı.

 

KIŞLA ARAZİSİNDE İMAR DÜZENLEMESİ

FATİH AKBAŞ

Toplu Konut İdaresi (TOKİ)'nin mülkiyetinde olan Akıncılar Kışlası arazisinde yeni imar düzenlemesi yapıldı. Belediye Meclisi'nin dün gerçekleştirilen toplantısında İmar Komisyonu tarafından TOKİ'ye ait Akıncılar Kışlası arazisinde yapılan yeni imar düzenlemesi görüşülerek karara bağlandı.

Gündem maddesi hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Akıncılar Kışlası arazisinin 2013 yılında ücreti karşılığında TOKİ'nin mülkiyetine geçtiğini hatırlatarak, "İmar Komisyonumuz 276 bin m2 alanda yeni bir imar düzenlemesi yaptı. TOKİ'nin bu yönde bir teklifi vardı. Yeni düzenlemede yollar daha uygun hale getirildi. Buraya hayata geçirilecek yaşam alanlarının ihtiyaç duyacağı sosyal donatı alanları belirlendi. Ayrıca Devlet Tiyatro Salonu binası için yeni bir alanı da burada planladık.  Bu arazinin yakında yer alan kamu kurumları hariç bölgenin tamamında bir düzenleme yaptık" dedi.

Başkan Külcü, Hitit Üniversitesi Güney Kampüsü, Erzurum Dede ve eski atış alanını da kapsayan büyük bir alanda yeni bir kentsel planlama yaptıklarını dile getirerek bunu kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.  Yapılan değerlendirmelerin ardından imar düzenlemesi oy çokluğu ile kabul edildi.

 

Diğer Haberler