Çorum’daki bazı dar sokakların ve hatalı araç parklarının, ambulans ve itfaiye gibi acil yardım ekiplerine geçit vermediği belirtildi.

Dar sokaklar ve hatalı  parklar geçit vermiyor

Paylaşın:

 

Çorum’daki bazı dar sokakların ve hatalı araç parklarının, ambulans ve itfaiye gibi acil yardım ekiplerine geçit vermediği belirtildi.

Özellikle şehir merkezinde yaşanan fiziki engellere dikkat çeken ekipler, acil durum müdahalelerinde karşılaştıkları sıkıntılara işaret ettiler.

Muhtemel bir kaza veya yangında, acil yardım ve kurtarma hizmeti sunan ekipler, aşırı dar sokaklara ve araç parklarıyla daralan yollara girmekte güçlük çektiklerini söylediler.

OTOPARK’a konuşan acil yardım görevlileri, fiziki engellerin dar sokaklarda oturan insanların can güvenliklerini de tehlikeye düşürdüğünü vurguladılar.

İtfaiye araçlarının giremediği sokaklardaki yangınlara müdahalelerde büyük zorluklar yaşandığını ifade eden görevliler, “Bu sokaklarda oturan insanlar büyük endişe yaşıyor” diye konuştular.

İnsan hayatını kurtarma uğruna bu engellerin üstesinden gelmek için büyük çaba sarfettiklerini anlatan görevliler, “Dar sokaklar, itfaiyenin yangın söndürme araç ve su tanklarının geçişine izin vermediği gibi üst katlarda mahsur kalanların kurtarılması için hizmet veren merdiven araçlarını da engelliyor. Bu sokaklarda itfaiyenin yangını söndürme yönündeki çabası uzun su hortumları ya da sokak üzerlerinde varsa depo ve yangın muslukları kullanılarak gerçekleştirilebiliyor” ifadelerini kullandılar.

Geçit vermeyen dar sokakları bazan alternatif yollarla aşmaya çalıştıklarını belirten görevliler, yaşadıkları tüm zorluklara rağmen insanların mağduriyet yaşamaması için büyük bir titizlik gösterdiklerini dile getirdiler.

“Dar sokaklarda karşılaştığımız fiziki engeller ortadan kaldırılmalı” diyen görevliler, can ve mal güvenliğini tehdit eden kaza ve yangın gibi hadiselerde oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesi için acilen gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini sözlerine eklediler.

 

 

Diğer Haberler