Şeker-İş Sendikası Çorum Şubesi toplum sağlığını olumsuz etkileyen Nişasta Bazlı Şeker(NBŞ) ile ilgili seminer verdi.

'Sağlığınızı önemseyin NBŞ'den uzak durun'

Paylaşın:

M.BURAK YALÇIN

Şeker-İş Sendikası Çorum Şubesi toplum sağlığını olumsuz etkileyen Nişasta Bazlı Şeker(NBŞ) ile ilgili seminer verdi.

Dün Gazipaşa İlkokulu'nda düzenlenen programa Oku Müdürü Yaşar Kabakcı, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

'FARKINDALIK OLUŞTURMA GAYRETİNDEYİZ'

NBŞ ile ilgili öğrencilere bilgi veren Şeker-İş Şube Başkanı Sefer Kahraman, nişasta bazlı şekerlerin (NBŞ) toplum sağlığına olumsuz etkilerine  gün geçtikçe  yenileri  eklendiğini görüp bu konuda  toplumsal bilinci artırmak ve farkındalık oluşturmak gayretinde olduklarını söyledi.

'YAPAY TALANDIRICILAR KANSER HÜCRELERİNİN BÜYÜMESİNİ HIZLANDIRIYOR'

Yapay tatlandırıcıların kanser hücrelerinin büyümesini de hızlandırdığını dile getiren Kahraman, "Bugüne kadar yapılan pek çok araştırma, doğalın dışına taşmış şeker metabolizmasının pankreas kanserine neden olduğunu gösterdi. ABD'de 88 bin 802 kadının katılımıyla gerçekleştirilen 'Nurses Health Study' adlı araştırmada, 18 yıllık takip süresinde 180 kişide pankreas kanseri saptandı. Bu çalışmaya göre çay şekeri (sükroz) pankreas kanseriyle ilişkili bulunmadı. Buna karşılık özellikle vücut kitle indeksi yüksek olan ve artmış ensülin direnci bulunan bireylerde, yüksek glisemik yük ve fruktozdan (mısır şurubu şekeri) zengin diyet, pankreas kanseri olasılığını istatistiksel anlamlı bir biçimde artırdığı görüldü" diye konuştu.

Çocukların yediği birçok üründe ve içtikleri içeceklerde nişasta bazlı şekerlerin olduğunu da aktaran Kahraman,  "Paketlerin, kutuların üstünü iyi okuyun ve varsa mutlaka tüketmesine engel olun" dedi.

NBŞ'LER YÜZYILIN EN BÜYÜK FELAKETLERİ ARASINDA

Nişasta bazlı şekerlerin günlük hayatta tüketilen ürünlerin imalatında kullanılmasının gelecekte insan sağlığının önü alınamayacak boyutlara ulaşmasına neden olacağını da vurgulayan Kahraman, "Bize göre sağlık boyutuyla yüzyılın en büyük felaketleri arasında sayabileceğimiz nişasta bazlı şekerlerin günlük hayatta tükettiğimiz ürünlerin imalatında kullanılması gelecekte insan sağlığının önü alınamayacak boyutlara ulaşmasına neden olabilecektir. Şeker pancarından elde edilen doğal şeker yerine farklı işlemlerden geçirilerek enzimlerine ayrıştırılan mısır şurubunun kullanılmasının başta obeziteye bağlı olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarması uzmanlar tarafından ifade edilmesine rağmen,  NBŞ üretimiyle ülkemizde doğal şeker üretimine de darbe vurulmaktadır. Önü alınamayan tatlandırıcı ve NBŞ ler beraberinde piyasada insan sağlığını olumsuz etkileyen katkı maddeli sahte bal, reçel, kola, meyve suyu gibi daha sayamadığımız birçok ürünlerin boy göstermesine sebebiyet verebilecektir. Alınması gereken tedbirlerin en başında ise Nişasta Bazlı Şekerlerin kotalarını ülkemiz insanının sağlığı adına yeniden gözden geçirerek, NBŞ kotalarını AB ülkeleri seviyesine çekmesi ve halkın sağlığıyla oynayanlara en ağır cezai müeyyideleri uygulaması gelmelidir. Aksi taktirde NBŞ'lerde her kota artırımı karşımıza sahte bal gibi çok farklı ürünleri de çıkartacak, Türkiye'nin sağlığı giderek bozulacaktır" diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

Diğer Haberler