Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Mehmet Akif Aras, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmesine sert tepki gösterdi.

‘ABD'nin Kudüs komplosu kabul edilemez'

Paylaşın:

 

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Mehmet Akif Aras, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmesine sert tepki gösterdi.

ABD'nin Tel Aviv'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma niyeti ve Kudus'ü İsrail'in başkenti olarak tanımaya hazırlanmasının Ortadoğu'yu mahvedecek bir komplo olduğunu belirterek açıklamasına başlayan Mehmet Akif Aras, "Hatırlanacağı üzere Trump, seçim kampanyasında Batı Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak gördüğünü açıklamış, Rusya Dışişleri Bakanlığı da aynı görüşü seslendirmişti. İsrail'in özellikle 1995'ten itibaren kanunsuz ve kaçak bir şekilde inşa ettiği yeni yerleşim yerleriyle Kudüs'ü çevrelediği, kuşatmaya aldığı bilinen bir gerçektir. Kuzeyde Ramallah'tan güneyde el-Halil'e uzanan Büyük Kudüs'ün kurulmasıyla ilgili İsrail planı bölgesel barış ve huzuru doğrudan tehdit etmekle kalmamış, Filistinli kardeşlerimizin hayat ve varlık haklarını menfur ve menhus bir şekilde hedef almıştır. Kudüs'ün statüsü üzerinde kumar oynamak için devreye giren, Filistinli mazlumların, tüm İslam dünyasının tarihi ve manevi haklarını hiçe sayan küresel komplonun açıktan felaket ve hezimete davetiye çıkardığı ayan beyan ortadadır" dedi.

Kudüs'ü Müslümanlardan arındırma faaliyetinin esasen tüm insanlığın, tüm insani değer ve mirasın müşahitliği altında gerçekleştiğini kaydeden Aras, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:  "Mescid-i Aksa'ya yapılan alçak saldırılar, mukaddes mekan ve mabetlerimize yönelik ağır saygısızlıklar elbette Müslüman vicdanların malumudur. Kudüs 400 yılı aşan bir süre ecdadımızın hakimiyeti altında bulunmuştur. Bu süre zarfında Kudüs, en huzurlu, en müreffeh, en barışçı dönemini yaşamıştır. Kudüs'ün, Siyonizmin, Haçlı heveslerinin, batıl emellerin tuzağına ve kapanına kıvrana kıvrana düşmesi kabul edilemez, izah ve ifadesi olmayacak bir çarpıklıktır.

'ABD KUDÜS ÜZERİNDEN ORTADOĞU'YU ATEŞE VERİYOR'

ABD'nin Kudüs üzerinden Ortadoğu'yu ateşe verme teşebbüsünde bulunması ne insanlığın emanetlerine, ne İslam'ın emirlerine, ne de bölge barışının temin çalışmalarına asla sığmayacaktır. Uluslararası toplum ABD'nin bu karanlık dayatma ve kahredici provokasyonuna itirazını yükseltmeye başlamış, İslam dünyası da peş peşe yapılan açıklamalarla duruş ve tutumunu çok net göstermiştir. Kudüs'ün statüsüyle ilgili bağlayıcı nitelikli Birleşmiş Milletler kararları bulunmakta ve muhatap ülkelerce de bilinmektedir. Türkiye'nin siyasi ve diplomatik tepkilerini zamanında göstermesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İslam İşbirliği Teşkilatını, dönem başkanı sıfatıyla 13 Aralık 2017 Çarşamba günü toplantıya çağırması anlamlı ve isabetli olmuştur.

'KUDÜS, İSLAM DÜNYASININ KUTSAL CEVHERİDİR'

Kudüs, İslam dünyasının kutsal cevheridir. İslam ülkeleri Türkiye'nin öncü, önemli, örnek girişimini, güçlü iradesini dürüstçe sahiplenmeli, samimiyetle desteklemeli, nitekim Kudüs'ü mahzun ve mahcup edecek her davranıştan kaçınmalıdır. Kudüs, ABD'nin iç siyasi hesaplarına, çıkar lobilerine şirin ve sempatik görünmeye çalışan güdümlü siyasetçilerin hedeflerine kurban edilemeyecektir.

'ABD KARARINDAN DÖNMELİ'

ABD'nin ilan ettiği karardan derhal dönmesi, Filistinli kardeşlerimizin ve Müslümanların inanç ve yaşama haklarına saygı duyması tarihi bir mecburiyettir. Kudüs, İslam dünyasının göz bebeği, haklı davası, meşru sancağı, gaspı ve rehni imkânsız manevi tacıdır. Bu nedenle ABD'nin, tahripkâr istikrarsızlık, toplumsal infial, toplu intifadaya, kara bir leke gibi alnına yapışacak muhtemel dinler arası çatışmaya yol açacak Kudüsle ilgili adımlarını muhakkak askıya alması şarttır, acilen gaflet ve dalalete son vermelidir. Dini ihtilaflar, Filistinli kardeşlerimizin yurtlarından ve topraklarından mahrum edilmesi kanlı çekişmelere, bedeli ağır olacak mücadelelere de hız verecektir.

'ABD KENDİ İÇ SİYASİ DALGALANMASINI İHRAÇ ETMEYE ÇALIŞIYOR'

Unutulmasın ki, İsrail ve Filistin arasında adil, kalıcı, dengeli, tarihi ve manevi haklara riayet eden bir barış gerçekleşmeden insanlık huzur ve selamete ulaşamayacaktır. ABD'nin Kudüs komplosu mukaddesatımızın sırtına inmek üzere kaldırılmış hançerdir ve bu hançer saplanırsa canı yanan, kanı dökülen, kayıplara sürüklenen yalnızca İslam âlemi olmayacaktır. Bu nedenle Kudüs temelli gerilimin yumuşaması, ABD'nin kendi iç siyasi dalgalanmayı Ortadoğu'ya ihraç etmekten vazgeçerek aklıselimin ve sağduyunun çizgisine gelmesi temennimizdir. Aksi halde, ortaya çıkacak sonuçlardan hiç kimse, hiçbir ülke yakasını kurtaramayacaktır." (Haber Merkezi)

 

 

Diğer Haberler