HAK-İŞ İl Temsilcisi ve Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı Mustafa Köroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan taşeron düzenlemesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

‘Taşeron işçiler için tarihi gün’

Paylaşın:

 

RECEP MEBET

HAK-İŞ İl Temsilcisi ve Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı Mustafa Köroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan taşeron düzenlemesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yapılan açıklamayı, ‘Taşeron işçiler için tarihi gün’ sözleriyle yorumlayan Mustafa Köroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ve diğer bakanlara teşekkür etti.

Uzun yıllardır gündeme taşıdıkları taşeron sorununa köklü çözüm getirilmesi konusunda önemli bir adım atıldığını belirten Köroğlu, “Bugünü aslında hem taşeron işçiler, hem mevsimlik işçiler, hem de 4 C’liler için tarihi bir gün olarak değerlendirmek gerekiyor. Kamuoyunu yakından ilgilendiren çok önemli bir konuya ciddi bir çözüm getirildiğini görüyoruz” dedi.

HAK-İŞ Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a da şükranlarını dile getiren Köroğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Sendikamızın uzun yıllar gündeminde olan taşeron sorununa köklü çözüm getirilmesi konusunda önemli bir adım atıldı. Bu konuda önemli katkıları olan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Jülide Sarıeroğlu olmak üzere tüm bakanlarımıza teşekkür ediyorum.

BELEDİYELERDEKİ TAŞERONLAR İŞÇİ STATÜSÜNDE OLACAK

Düzenleme ile yerel yönetimlerde imtiyazlı bir kamu şirketi kurularak bütün taşeron şirketler tasfiye edilecek ve buralarda çalışan arkadaşlarımız belediyenin kendi kuracağı imtiyazlı şirketinde işçi statüsünde sendikal ve diğer haklarıyla birlikte istihdam edilecek.

Kamudaki taşeron işçinin şu anda çalıştıkları işyerlerinde kamu işçisi statüsünde çalışmaya devam edecekler. Bu arkadaşlarımızın hem statüleri değişmemiş olacak, hem de sendika hakları, kıdem tazminatı hakları, ikramiye hakları ve toplu sözleşme hakları güvence altına alınmış olacak. Böylece sendikalarıyla da ilişkilerini koparmamış olacaklar.

Ağırlıklı olarak ÇAYKUR, Orman Genel Müdürlüğü, şeker fabrikaları ve belediyelerde çalışan mevsimlik ve geçici işçi arkadaşlarımız için 5 ay 29 gün zorunluluğu vardı, bu süreden fazla çalıştırılmıyorlardı. Şimdi bu süreyi işverenin talebi üzerine 9 ay 29 güne kadar çıkarabilecek bir düzenleme var. HAK-İŞ olarak, arkadaşlarımızın tamamının 12 ay süre ile çalışmalarını talep ediyorduk. Ancak bu düzenleme de önemli bir gelişme ve önemli bir adım. Bu düzenlemeyi gelecekteki düzenlemeler için önemli bir aşama olarak görüyoruz.

MEVCUTTAN DAHA İYİ BİR DÜZENLEME

4 C statüsünde çalışanların yaşadığı bir karmaşa vardı. Bu arkadaşlarımız 4 B statüsüne alınmış oluyor. Yani mevcuttan daha iyi bir düzenleme yapılmış oluyor.

Bütün bunlara baktığımızda hedeflediğimiz temel bir kaç değişikliği yakalamış oluyoruz. Kamuda taşeron sisteminin çöktüğünü uzun yıllardır ifade ediyor ve artık bu sistemin ortadan kalkmasını istiyorduk. Cumhurbaşkanımız da dedi ki, ‘Bundan sonra taşeron ve aracıyı tamamen kaldırıyoruz’ bu önemli bir gelişme. Yerel yönetimler, özel idareler ve kamu kurumları dahil bütün taşeron çalışanlar kamu işçisi statüsüne kavuşuyor.

İşçilerin yıllardır mücadele ettiği sendikalarında üye olarak kalmaları sağlandığı için çok önemli bir değişim gerçekleşti.

Bu kanun tasarısı yılbaşından sonra Meclis’te kabul edildikten sonra üç aylık bir geçiş dönemi öngörülüyor. Daha sonra taşeron firmalarla ilişkiler kesilecek ve çalışanların kamu işçisi olarak tescilleri yapılacak.

Yapılacak olan düzenlemelerden dolayı hükümetimizi tebrik ediyor, taşeron çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz. Sendikalarımıza üye olan birlikte mücadele yürüttüğümüz taşeron, geçici ve mevsimli işçi olan yürekli emekçi kardeşlerimize de ayrıca teşekkür ediyorum.”

 

 

Diğer Haberler