Çorum Özel Elitpark Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ömer Akkaş, Fizik Tedavi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Rasim Bengi tarafından yapılan doğal tedavi uygulamaları konusunda bilgi verdi.

Akkaş’tan doğal tedavi önerisi

Paylaşın:

 

Çorum Özel Elitpark Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ömer Akkaş, Fizik Tedavi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Rasim Bengi tarafından yapılan doğal tedavi uygulamaları konusunda bilgi verdi.

Doğal tıp uygulamalarının ehil ellerde yapılması gerektiğini vurgulayan Başhekim Akkaş, şunları kaydetti:

“Herkes kabul edecektir ki çağımızın en önemli birkaç sorusu şunlardır: Nasıl sağlıklı yaşarım? Nasıl sağlıklı beslenirim? Sağlıklı yaşamak için neler yapmalıyım? Genlerimizin belirlediği bir hayat mı yaşayacağım yoksa mevcut performansını, yeteneklerimi, sağlığımı en yüksek seviyeye çıkarma imkânım var mı? Kronik hastalıklar ile baş edebilmem mümkün mü? Yoksa kaderim buymuş diyerek onlarla yaşamaya alışmalı mıyım?..

Bu listedeki soruları uzatmak mümkün elbette Ama siz bu sorunları çözmekte bana yardımcı olacak yöntemleri sorarsanız cevabı doğal ve tamamlayıcı tıp uygulamaları olacaktır. Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulaması yönetmeliği 27.10.2014 yılında sağlık bakanlığı tarafından yayınlanmıştır. Bu yönetmelik ile doğal tedavi yöntemleri tanımlanmış ve belirli bir yasal zemin üzerine oturtulmuştur. Bu tedavilerin sadece hekimler tarafından uygulanabileceği bu yönetmelikle kabul edilmiştir.

15 adet doğal tedavi yöntemi vardır. Bunlardan birkaç tanesi akupunktur, ozon tedavisi, kupa, hacamat uygulamaları (fototerapi bitkisel tedavi), hipnoz, osteopatidir. Bu doğal tıp uygulamaları hem hastalıkların önlenmesinde hem de tedavisinde kullanılmaktadır. Daha da önemlisi sağlıklı yaşamamızı sağlayan uygulamalardır. Koruyucu hekimliğin en temel taşlarından biri olmaya adaydır.

Doğal tıp uygulamalarının temeli Geleneksel Çin Tıbbıdır. 5000 yıllık bir geçmişe sahip Geleneksel Çin Tıbbının üç temel öğesi vardır: Akapunktur, beslenme ve egzersiz.

Son dönemde önemle üzerinde durulan konuların başında kronik hastalıklardan korunma yollarının neler olduğu gelir. Yayınlara baktığımızda bunun üç yolla mümkün olduğunu görüyoruz: doğal beslenme, egzersiz ve geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları (doğal tedavi)

Sonuç olarak şunu belirtmeliyim ki sağlıklı uzun bir ömür yaşamak istiyorsak ne yeyip ne yemediğimize, ne yapıp ne yapmadığımıza çok dikkat etmeliyiz. Doğal tıp uygulamalarını ehil ellerden talep etmeli, onların tavsiyelerini uygulamaya gayret göstermeliyiz.” (Haber Merkezi)

 

 

Diğer Haberler